Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-07-14 06:09:17 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:32

Çekirdek Sivilceye Neden Olur mu? Uzman Doktor Cevaplıyor

Google News

Dermatoloji Uzmanı Dr. Banu Serbes Kural çekirdek sivilce yaparmı? sorumuza şöyle cevap veriyor; kuruyemişi özellikle çekirdek yemeyi seven bir milletiz,

Çekirdek Sivilceye Neden Olur mu? Uzman Doktor Cevaplıyor

Dermatoloji Uzmanı Dr. Banu Serbes Kural çekirdek sivilce yaparmı? sorumuza şöyle cevap veriyor; kuruyemişi özellikle çekirdek yemeyi seven bir milletiz, televizyon izlerken, aile sohbetlerinde, masa başı muhabetlerde çekirdek hepimize eşlik eder. Ayçekirdeği en yağlı besinlerden biridir, hatta çekirdek için bu kadar yağlı yapısıyla en önemli sivilce nedenleri arasında yer alıyor diyebiliriz.

Ergenlik döneminde androjenler olarak adlandırılan hormonların salgılanması artar ve bu durum vücuttaki yağ üretimini hızlandırır. Bu yağa sebum denir ve cilt altındaki kir ile ölü hücrelerle birleşerek gözenekleri tıkayabilir, sonuç olarak ciltte sivilceler görünmeye başlar.

Brown Üniversitesi Sağlık Hizmetlerine göre sivilce oluşumunun nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Fakat uzmanların kabul ettiği yaygın görüş, ciltteki gözenekler yağ ile tıkanınca, bakteri üremesi gerçekleşiyor ve bunun sonucunda beyaz nokta, siyah nokta veya sivilce gibi çeşitli cilt problemleri ortaya çıkıyor.

National Library of Medicine tarafından İran'da bir dermatoloji kliniğinde yapılan bilimsel araştırmada, 15-30 yaş grubu 50 kişilik hasta iki gruba ayrıldı, 15 gün boyunca ilk grup hiç çekirdek yemezken, ikinci gruba ise günde 25 gram çekirdek verildi. 2 haftalık deney sonunda çekirdek yiyen kişilerin bazal akne şiddet indeksinde (ASI) artış gözlemlendi. Sonuç olarak çekirdeğin sivilce oluşumunu tetiklediği kanaatine varılmıştır.

Muz Kabuğu Sivilcelere İyi Gelirmi? Muz Kabuğu İle Sivilce Tedavisi Tıklayınız

Çekirdek Alerjisi - Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi Tıklayınız

Differin Krem Nedir, Differin Jel Fiyatı Ne Kadar, Ne İşe Yarar? Tıklayınız

En İyi Siyah Nokta Kremi Markaları Ve Fiyatları Resimli Anlatım Tıklayınız

Kollarda Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gitmeli? Tıklayınız
 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.