04 Aralık 2021, Cumartesi 03:58

Çene Çıkığı Çene Çıkıklığı Nasıl Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Çene Çıkığı Çene Çıkıklığı Nasıl Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Çene kemiğinin bazı sebeplerden ötürü kafatasına bağlanan yerden çıkması çene çıkması olarak adlandırılır. Çene çıkması kişinin yeme, içme ve konuşma gibi aktivitelerini kötü etkilemektedir. Çene çıkması durumunda kişini kendisi veya yakınları çeneyi takmaya çalışmamalıdır, kesinlikle uzmana başvurulmalıdır. Çene çıkıklığı için Ortopedi doktoruna gidilir.

Çene Çıkması Nedir?

Çene kemiğinin darbe ve benzeri nedenlerden ötürü kafatasından ayrılması çene çıkması olarak isimlendirilmektedir. Çene kemiği diş, kas ve sinirler ile kafatasına bağlıdır. Bu bağlantıların bir veya birden fazlasının kopması durumunda çene çıkması yaşanabilir. Çene çıkması gülme, yemek yeme, esneme ve konuşma gibi hareketlerimi engellemektedir. İlk bakıldığında önemsiz gibi dursa da çene çıkması vücutta geri dönülmez zararlar oluşturabilir.

Çene Çıkması Belirtileri

 1. Konuşmada zorlanma
 2. Yemek yemede zorlanma
 3. Çene hareket ettirildiğinde çeneden ses gelmesi
 4. Çene kayması
 5. Çenenin öne doğru çıkması
 6. Ağız tam kapanmadığından ağızda tükürük salgısında artış
 7. Dişlerin anormal kapanması
 8. Ağzın çeneye doğru kayması
 9. Ağız ve boyunda yoğun ağrı
 10. Çene hareket ettirilirken ağrı
 11. Çenede morarma veya kanama
 12. Çene eklemi etrafında ve kulak hareketi ile ağrının daha da şiddetlenmesi

Nadir belirtiler:

 1. Bilinç karışıklığı veya bilinç kaybı
 2. Nefes almada zorlanma
 3. Şiddetli boyun ağrısı
 4. Şiddetli kanama
 5. Görme bozukluğu

Bu tür nadir belirtiler görüldüğünde doktora gidilmede acele edilmelidir.

Çene Çıkması Neden Olur?

Çene çıkmasının en yaygın sebebi darbe almaktır. Bu durum genellikle küçük çocuklarda görülmektedir. Bunun yanı sıra trafik kazası, yumruk alma, çenenin çok zorlanması ve dişler ile çok sert şeyleri kırmaya çalışmak da çene çıkmasına yol açabilmektedir.

Çene çıkmasının diş sıkma sebepli yaşanması da çok yaygındır. Çoğunlukla stresli ve sinirli kişiler uykularında diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi eylemlerde bulunması eklemlerde hasar ve dişlerde aşınmaya neden olmakta ve bu şekilde çene çıkması da meydana gelebilmektedir.

Çene kemiğinin vücutta çok geniş bir hareket alanı yoktur. Bu yüzden de ağzı çok açmak, kontrolsüz esnemek ve büyük lokmalar şeklinde yemek yemeğe çalışmak suretiyle çene kemiğinin zorlanması çene kemiğinde çıkmaya neden olmaktadır.

Dişlerin tam kapanmaması veya ağızda diş eksikliği de çene çıkması riskini yükseltmektedir.

Dudak ve yanak ısırmak, sert gıdaların çok tüketimi, tırnak yeme, diş muayenelerinde çene dinlendirmeden uzun süre tedavi uygulanması ve direkt olarak çeneye aşınan darbeler çene çıkmasına neden olabilir.

Çene Çıkması Tedavi Yöntemleri

Çene çıkması uygulanan tedavi yöntemi çıkığın şiddeti ve tekrarına bağlı olarak kişiden kişiye değişmektedir.

 1. Çıkan çenenin tekrar yerine oturması mümkündür. Bunun sağlanması için kas gevşetici ve bir takım uyuşturucu ilaçlar verilerek çene kaslarının normal yerine getirilmeye çalışılır. Normal yerine gelen çenenin tekrar çıkmasının önüne geçmek için çene çok az hareket ettirilmelidir. Aksi taktirde çene kemiğinin tekrar çıkması kaçınılmaz olacaktır.
 2. Bu tedaviye rağmen çene çıkmasının tekrarlaması durumunda bağ ve eklem doku ameliyatları da yapılmaktadır.
 3. Çene kemiğini normal yerine oturtmak için kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir.
 4. Çene kemiği normal yerine oturduktan sonra yaşanan ağrı ve şişliği dindirmek için İbuprofen (Motrin) gibi nonsteroidal iltihap sökücü ilaçlar kullanılabilir.
 5. Çene kemiği yerine oturduktan sonra çıkığın tekrarlamasını engellemek için çene bandaj ile sarılabilir. Bu bandaj sayesinde çene hareketi kısıtlanmaktadır.

Çene çıkığı tedavisi sonrası hastalara şunlar önerilmektedir:

 1. İyileşmeyi hızlandırmak için hasta çene ve yüzüne darbe almaktan kaçınmalı,
 2. Çeneye soğuk kompress yapılmalı,
 3. Sert besinler tüketilmemeli,
 4. Çok az esnenmelidir. Çene çıkığından birkaç hafta sonraya kadar ağız çok geniş açılmadan esnenmelidir.

Çene Çıkması Nasıl Önlenir?

 1. Kontrollü esnenmelidir.
 2. Trafikte her zaman emniyet kemeri takılmalıdır.
 3. Temas sporları yapılırken mutlaka koruyucu yüz maskeleri giyilmelidir.
 4. Motor sürerken mutlaka kask giyilmelidir.

Çene Çıkması Egzersizleri

Çene çıkmasının tekrarlaması genellikle çene kemiğinde çok hareketlilikten yani hipermobil olmasından dolayı yaşanmaktadır. Çene kemiğinin çıkmasını engellemek için şu egzersizler faydalı olmaktadır:

Aşağıda vereceğimiz tüm egzersizler esnasında dil: ön üst iki dişin hemen arkasında ve damağa temas edecek şekilde olmalıdır. Dil bu pozisyonda iken çenenin çok hareket etmesi engellenmektedir.

1. Çene Egzersizi:

 1. Bi elinizin işaret parmağını çene kemiği üzerine koyun ve diğer işaret parmağınızı cene ucuna koyun. Çenenizi yavaş şekilde indirip kaldırın. Bu hareketi yaparken parmak uçlarınızın yardımcı olmasını sağlayın.

2. Çene Egzersizi:

 1. İki elinizin işaret parmağını çene eklemine koyun ve çenenizi aşağı ve yukarı hareket ettirin.

Bu iki egzersizi günde 5 teda tekrarlayın. Bu egzersizler sayesinde ilerleme kaydettikçe dilinizi zamanla indirin ve ağzınızdaki açıklığı maksimuma getirin. Bu şekilde egzersizleri uygulamayı sürdürün.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT