25 Haziran 2019, Salı 20:44

Çene Kasılmasına Ne İyi Gelir Hangi Doktora Gidilir?

Çene Kasılmasına Ne İyi Gelir Hangi Doktora Gidilir?

Nadir olarak yaşanan çene kasılması genellikle vücutta kalsiyum ve magnezyum gibi önemli minerallerde meydana gelen eksiklikler durumunda görülmektedir. Çene kasılması durumunda hastanelerin Çene Cerrahisi doktoruna gidilmelidir.

Çenede Kasılma Nedenleri Nelerdir?

Çene Kaslarının Yorulması

Çene kasları; uzun süre konuşma, diş sıkmak, sakız çiğnemek ve sert gıdaları tüketmek gibi sebepler dolayısı ile yorulup kasılabilir. Çenenin uzun süre aynı pozisyonda kalması çenede kasılmaya yol açabilir.

Psikolojik Nedenler

Çene kasılmasının yaygın görülen biri diğer sebebi ise endişe ve stres gibi psikolojik sebeplerdir. Kişinin çok üzüntü ve stres yaşaması çene ekleminde kasılmalar yapar ve bu tür kasılmalar çoğunlukla kısa sürmektedir.

Diş Gıcırdatma

Genellikle geceleri uyurken istemsiz olarak yapılan diş gıcırdatma çene kasılmalarının yaygın sebepleri arasındadır. Uykudayken bu tür durumlar yaşayan kişiler için doktor gece plağı vermektedir. Bu plak dişlere takılarak gece diş gıcırdatmanın önüne geçilir.

Diş Problemleri

Çene eklemi üst ve alt dişlerden de etkilendiğinden dişlerde meydana gelen problemler çene ekleminde istemsiz kasılmalara neden olabilmektedir. Özellikle de 20lik diş çıkarken çenede kasılmalar görülmesi yaygındır. Diş problemleri sebepli çene kasılmalarını engellemek için yılda en az 3 kez diş hekimine gidilmeli ve gerekli kontroller yaptırılmalıdır. Ayrıca kişi her öğün sonrasında dişlerini fırçalamaya özen göstermelidir.

Kas Kasılmasına Neden Olan Diğer Faktörler

Çene kaslarında kasılmaya yol açan diğer durumlar arasında şunlar sayılabilir:

 1. Uyku düzensizliği
 2. Az uyumak
 3. Vücutta aşırı yorgunluk
 4. Aşırı stres
 5. Kafein içeren besinlerin aşırı tüketilmesi
 6. Vücudun susuz kalması
 7. Vücutta kalsiyum eksikliği (hipokalsemi)

Çeneye Darbe Alınması

Çene eklemine sert darbe alınması durumunda oluşan hasar çenede istemsiz kasılmalara yol açar. Darbe alınması durumunda doktora gidilmesi önemlidir. Bu durum ihmal edildiğinde çenede hasar daha da ciddi hale gelebilir.

Yemek Yerken Çok Sert Çiğneme Alışkanlığı

Çene kasılmasının bir diğer sebebi yanlış çiğneme alışkanlıklarıdır.

Besinleri tüketme anında çok sert çiğnemek çene ekleminde ani kasılmalara yol açabilir. Yiyecekler çiğnenirken, yemek yeme esnasında kendini çok zorlama çene ekleminde aniden kasılmaya neden olabilir.

Bazı Sinir ve Damar Hastalıkları

Çene kasılması beazen de sinir ve damar hastalıkları sebepli yaşanabilir. Vücutta sinir ve damar hastalıkları kaslarda güçsüzlüğü, çene kontrolünde azalma, boyun ve yüzde ağrı ve çene kasılmasının ağzın açılmasına yol açması gibi ters yönde olması gibi belirtilere neden olabilir. Bu tür durumlara yol açabilen bazı sinir ve damar hastalıkları ise şunlardır:

 1. Sinir sıkışmaları
 2. Sinirlerde hasar
 3. Dev hücreli arterit
 4. Tetanos gibi iltihaplı bazı hastalıklar

Bazı İlaçların Kullanılması

Kemoterapi ilaçları, antidepresan ve phenothiazin ilaçlarının kullanılması yan etki olarak çenede kasılmaya yol açabilir. Bu tür durumlarda doktorla görüşmeli ve ilaçlar kontrol edilmelidir.

Çenede Kasılmanın Diğer Nedenleri

 1. Vücutta potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi önemli mineral ve vitamin eksiklikleri
 2. Çene kaslarında iltihap
 3. Çene kemiklerinde iltihap
 4. TME bozukluğu
 5. Ağız veya çenede tümör (nadir)
 6. Temporo-mandibular eklemde travma veya yaralanma
 7. Peritonlar apsesi
 8. Temporo-mandibular eklemde ankiloz
 9. Kondiler kırılma
 10. Baş ve boyuna radyasyon tedavisi alınması
 11. Tetanoz
 12. Sistemik bakteriyel enfeksiyon
 13. Nöbet geçirme
 14. Felç
 15. Boğaz veya ağızda bulunan doku veya hücrelerde enfeksiyon

Çene Kasılması Belirtileri

 1. Çenede ağrı
 2. Ağzı açamama
 3. Konuşmada zorlanma
 4. Katı besinleri çiğneyememe

Çene Kasılması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çenede kasılma yaşayan kişiler hastanelerin Çene cerrahisi bölümüne gitmelidir. Doktor öncelikle çene filmi çekecek ve çene kasılmasının nedenini belirleyip buna uygun tedaviye başlayacaktır.

Çene Kasılması Nasıl Geçer?

Çene kasılması durumunda uygulanan tedavi; kasılmanın nedenine bağlıdır. Eğer çene kasılması vücuttaki magnezyum eksikliğinden kaynaklıysa doktor vücuttaki magnezyum eksikliğini gidermek için bu yönde ilaçlar verecektir.

Çene kasılmasını engellemek için İbuprofen gibi  steroid olmayan iltihap sökücü ilaçlar faydalı olabilir.

Çenedeki kasılma masaj ile rahatlayabilir. Bu masaj öncesinde bir miktar zeytinyağı benzeri hindistancevizi yağı, susam yağı, zencefil yağı ısıtılmalı ve çeneye masaj hareketleri ile yedirilmelidir.

Çene kasılmasını daha da tetiklemek için hastanın yumuşak besinler tüketmesi önemlidir. Örneğin; çorba, yulaf, haşlanmış sebze ve meyveler, pirinç ve meyve suları)

Çeneye sıcak kompress uygulamak: Varsa sıcak su torbası, yoksa ütülenmiş bir bezi çeneye tutmak çene kasılmasını gidermek için çok faydalı olabilir.

Çeneye soğuk kompress uygulaması: Bir avuç buzu temiz bir beze sarın ve çenenize tutun.

Parafon, Garmaflex ilaçları ve bengay gibi kas gevşetici ilaçların kullanılması çene kasılmasını geçirmek için yardımcı olabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT