15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:55

Çenedeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Uzman Tavsiyeleri

Çenedeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Uzman Tavsiyeleri

Siyah noktalar yağ ve kirin gözenekleri tıkamasıyla oluşan özellikle (T) bölgesi dediğimiz burun, çene ve alında meydana gelen cilt problemleridir.

Siyah noktalar yağ ve kirin gözenekleri tıkamasıyla oluşan özellikle (T) bölgesi dediğimiz burun, çene ve alında meydana gelen cilt problemleridir. Çenedeki siyah noktalardan kurtulmak istiyorsanız işte yapmanız gerekenler:

Eczanelerde ve kozmetikçilerde satılan siyah nokta temizleme bantları çene bölgesindeki siyah noktalardan kurtulmanız için en etkili yöntemlerdendir. Yapmanız gereken yalnızca bu bantların üzerindeki talimatlara göre siyah nokta bandını çenenize uygulamak olacaktır.

Doktorunuzun önereceği peelingi düzenli olarak kullanmaya devam edin. Peelingler gözenekleri ciltteki kir ve bakterilerden arındırırlar böylece çenede siyah nokta oluşumunu engellemiş olurlar.

Cildiye uzmanının reçete edeceği salisilik veya glikolik asit içeren ürünler kullanın. Bu asitler cilde peeling uygulayarak ölü hücrelerden arındırır, gözenekleri temizler, hücre yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca anti-inflamatuar maddeler olarak hareket ederek cilt sorunlarını tedavi etmekte önemli rol oynar.

Yine cildiye uzmanının onayıyla retinoid krem kullanın. Bu kremler A vitamini özleri sayesinde gözenekleri tıkamadan ve siyah nokta oluşturan ölü cilt hücreleri giderirler böylece çenede siyah nokta oluşumunu önlerler.

C vitamini, A vitamini ve sitrik asit oranı yüksek olan domates, çenedeki siyah noktalardan kurtulmak için doğal yöntemlerdendir. Domatesi tek başına kullanabilir ya da yüz maskesi oluşturmak için avokado, limon ya da limon suyu ile karıştırabilirsiniz. Maskeyi hazırlamak için bir parça domatesi rendeleyin tülbentten yahut süzgeçten geçirip suyunu çıkarın, içine biraz limon suyu katın ve bu karışımı çenenize sürüp 15 dk bekleyin, ardından yüzünüzü suyla yıkayıp havluyla kurulayın.

Burun Üstündeki Siyah Noktalar İçin Doğal Maske Tarifleri Tıklayınız

Alındaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Uzman Tavsiyeleri Tıklayınız

En İyi Siyah Nokta Kremi Markaları Ve Fiyatları Resimli Anlatım Tıklayınız

Yanaklardaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Dudak Kenarındaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Reynwomen

    İnşallah etkilidir denicem ama eğer değilse.............

  2. esma

    denemek istıyorum etkılı çözümler oldugu kesin onda hemfıkırız

 
 
KAPAT