22 Ocak 2022, Cumartesi 23:22

Cereyanda kalmak nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl geçer?

Cereyanda kalmak hava akımında kalmak demektir. Bu durum genellikle açık iki kapı veya cam arasında esen rüzgara maruz kalmamız neticesinde meydana gelir. Cereyanda kalmak, bağışıklık sistemimize zarar verip, boyun tutulması, ishal, sırt ağrısı, baş ağrısı, eklem ağrısı, boğaz ağrısı, mide bulantısı ve öksürük gibi belirtilere neden olabilir.

Cereyanda kalmak nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl geçer?

Kişinin vücut ısısı yükseldiğinde anlık olarak serinlemek isteyebilir. Fakat bu serinleme iki açık kapı arasında gerçekleşirse cereyanda kalma olarak adlandırılan durum ortaya çıkar ve bunun sonucunda vücutta birçok farklı problem meydana gelebilir. Cereyanda kalmak felç dahil çeşitli zararlara neden olabileceğinden hava akımında kalmamaya çok dikkat etmelidir.

CEREYANDA KALMAK NEDİR?

Halk arasında cereyanda kalmak olarak adlandırılan bir süreliğine soğuk hava akımına maruz kalmak sonucunda vücutta farklı belirtiler meydana gelebilir. Cereyanda kalma durumunda vücutta görülecek sorunlar herkeste farklı farklıdır.

CEREYANDA KALMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Cereyanda kalma durumunda görülen en yaygın belirti boyun tutulmasıdır. Görülebilecek diğer belirtileri şöyle sıralamak mümkündür:

 1. Eklemlerde ağrı
 2. Baş ağrısı
 3. Omuz ağrısı
 4. Bacak ağrısı
 5. Halsizlik
 6. Yüksek ateş
 7. Burun akıntısı
 8. Göz ağrısı
 9. Omuz ve boyun ağrısı

 1. Burun tıkanıklığı
 2. Bel ve bacak tutulması
 3. Kas ağrısı
 4. Nefes darlığı
 5. Kalp ağrısı
 6. Geniz akıntısı
 7. Mide ağrısı, mide bulantısı
 8. Kabızlık
 9. Akciğerde ağrı
 10. Derin öksürük  

CEREYANDA KALANLAR HANGİ DOKTORA GİTMELİDİR?

Cereyanda kaldığınızda belirtilerin geçmesi için doktora gidebilirsiniz.  Cereyanda kalan kişiler Kulak Burun Boğaz doktoruna veya Dahiliye doktoruna gitmelidir. Cereyanda kalma kolay anlaşılan bir durumdur. Her yıl hem kadınlar hem de erkekler özellikle sonbahar ve ilkbahar gibi ara mevsimlerde yaygın olarak cereyanda kalma problemi yaşamaktadır. Bu durumda doktora başvuran hastaların teşhisleri genel belirtilerine bakarak muayene ve tahliller sayesince yapılır. Cereyanda kalmanın teşhisi için doktor kan tahlili, idrar tahlili gibi tahliller isteyebilir.

CEREYANDA KALMAK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Cereyanda kalma durumunda en iyi tedavi yöntemi vücudu dinlendirmek yani iyi bir istirahat çekmek olacaktır. Bu şekilde belli bir süre içinde eğer iyileşme görülmüyorsa o zaman doktora gidilmeli ve ek yöntemlere (ilaç, krem vs.) başvurulmalıdır.

İlaç Kullanımı: Cereyanda kalma durumunda meydana gelen öksürük, nezle, burun akıntısı, ateş ve grip gibi belirtileri geçirmek için doktorunuzun verdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Doktor tarafından kişinin hastalığına uygun olarak verilecek ilaçlar düzenli kullanıldığında cereyanda kalmanın sebep olduğu problemlerden kurtulmak mümkündür.

Krem Kullanımı: Cereyanda kalma durumunda en yaygın görülen şikayetlerin başında gelen boyun ağrısı ve sırt ağrısını geçirmek için krem kullanılması faydalı olacaktır. Bunun için kas tutulma karşıtı kremler kullanılabilir.

Üstte sıraladığımız ilaç ve krem kullanımı sayesinde cereyanda kalma sebepli yaşadığınız şikayetlerden kısa zamanda kurtulmanız mümkündür. İyileşme süreci bazılarında 3 gün bazılarında ise 2 hafta gibi uzun bir süreyi bulabilir.

CEREYANDA KALMAYA İYİ GELEN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Cereyanda kaldığınızda ilaç ve kremler kullanmak dışında başvurabileceğiniz birkaç doğal yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler çok etkili olup uygulanması kolaydır ve maliyetsiz denecek kadar uygun fiyatlıdır.

IHLAMUR ÇAYI

Cereyanda kalma durumunda yaşanan vücut kırıklığını ortadan kaldırmak için ıhlamur çayını tüketebilirsiniz. Ihlamur çayını hazırlamak için aktarlardan alacağınız ıhlamuru kullanabilirsiniz. Bunun için 1 kupa sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı ıhlamur koyun ve ağzını kapatıp çayın demlenmesini bekleyin. 5 dakika sonra ıhlamur çayınız hazır, içine biraz bal katıp tüketebilirsiniz.

BOL MEYVE TÜKETİN

Cereyanda kalma durumunda bağışıklığı düşen vücudun bağışıklığını arttıracak en iyi kaynak C vitamini içeren meyvelerdir. Bu meyvelerin başında mandalina, greyfurt ve havuç gelmektedir. Bu meyveleri bolca tüketerek kısa sürede iyileşebilirsiniz.

BOL BOL DİNLENİN

Cereyanda kalma sebepli yaşadığınız şikayetlerden kurtulmak için yapılacak en iyi şeylerin başında istirahat etmek gelmektedir. Bu durumda vücudun dinlenmeye ihtiyacı çoktur.

EKİNEZYA ÇAYI İÇİN

Cereyanda kalma ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için etkili bitki çaylarının başında ekinezya çayı gelmektedir. Bu yüzden aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz ekinezya bitkisinden çay hazırlayabilirsiniz. Bunun için 1 su bardağı sıcak su içine 1 tatlı kaşığı ekinezya bitkisi ekleyebilirsiniz. Sonrasında çayın demlenmesi için 10 dakika beklemeniz iyi olacaktır. Hazırladığınız ekinezya çayını süzüp aç karnına yemekten önce tüketebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT