28 Ocak 2020, Salı 16:33

Ceviz Ağacının Zararları Ceviz Ağacının Altında Uyumak Zararlı mı

Ceviz Ağacının Zararları Ceviz Ağacının Altında Uyumak Zararlı mı

Ceviz Ağacının Altında Uyumak Zararlı mı

Anadolu’da, ceviz ağacının altında durmanın ömrü kısalttığı inanışı hayli yaygındır. Bu inanış, halk arasında birçok fikrin yayılmasına sebep olmuştur. Peki bu inanışın; ceviz ağacınının altında yatmanın zararlı olduğunun sebebini hiç merak ettiniz mi? Cevabı bilimseldir; ceviz ağacının salgıladığı sülfür gazı!

Ceviz Ağacının Altında Neden Durulmaz?

Eski insanlar, ceviz ağacının altında uyumanın ve oturmanın ömrü kısalttığına inanırmış. Bu inanış bir hurafe değil, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. Ceviz ağacının altında uzun süre kalmak, insan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkiye yol açmaktadır.

Ceviz, görünüş açısından beyne benzer. Başta beyin fonksiyonlarını düzenlemek gibi birçok faydası vardır. Besin değerleri hayli yüksek olan bu meyvenin düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak bu durum, ceviz ağacı için tam tersi şekildedir. Çünkü ceviz ağacı yüksek miktarda sülfür gazı salgılar. Bu gaz, havadaki diğer gazlardan ağır bir yapıya sahip olduğu için dibe çökmeye meyillidir. Bunun sonucunda ise ağacın altında oturan kişide uyuşukluk, sersemlik, baş ağrısı, baş dönmesi ve uyuklama gibi problemlerin oluşmasına yol açar. Aynı zamanda yeterli oksijen alınmasına engel olur.

AÜ (Anadolu Üniversitesi) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü dahilinde eğitim veren Botanik Anabilim Dalı, bu konu hakkında çeşitli araştırmalar yürütmüştür. Dr. Ersin Yücel, araştırmaların ardından bazı bitkilerde zehirli maddelerin bulunduğunu ve çeşitli yollarla (sindirim, solunum, kan ve deri yolu) insan vücuduna bulaşabileceğini açıkladı. Bu nedenle ceviz ağacının, insan nüfusunun az olduğu bölgelerde yetiştirilmesi gerektiğine de dikkat çekilmiştir.

Ceviz ağacının altında bir süre duran insanlar, sülfür gazına maruz kalır. Bunun sonucunda ise sersemlik ve mayışıklık gibi etkiler meydana gelir. Birçok uzman, ceviz ağacının şehir merkezinin dışında ve nüfusun az olduğu yerlerde yetiştirilmesini öneriyor. Halk arasında yaygın olan söylemler biraz abartılmış olsa da gerçekliğe dayanan bir bilgi içeriyor diyebiliriz. Enerji seviyenizi yüksek tutmak ve yorgun hissetmemek için uzun süre ceviz ağacının altında bulunmamanız gerekir.

Halk arasında yaygın şekilde rastlanan yukarıdaki fikirler biraz abartı içerse de, ceviz ağacının altında uzun süre bulunmak insan sağlığı için olumsuz bir durumdur. Gölgesinde dinlenmek ne kadar keyif verse de, yorgunluk ve sersemlik gibi etkiler yaşamamak için ceviz ağacının altında bulunurken dikkatli olmak gerekir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT