06 Temmuz 2022, Çarşamba 01:50

Ceviz Gaz Veya İshal Yaparmı, Cevizin Zararları Nelerdir?

Ceviz Gaz Veya İshal Yaparmı, Cevizin Zararları Nelerdir?

Vitamin, mineral, antioksidan ve Omega yağ asitleri gibi çok faydalı besin maddelerinden oluşmasına rağmen kimi zaman gaz, ishal, alerji gibi çeşitli sağlık

Ceviz, ceviz ağacından elde edilir ve ceviz ağacı hemen hemen dünyanın her tarafında yetişen bir bitkidir. Vitamin, mineral, antioksidan ve Omega yağ asitleri gibi çok faydalı besin maddelerinden oluşmasına rağmen kimi zaman gaz, ishal, alerji gibi çeşitli sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000 erkeklerde ise 2200-2400'dür. 100 gram ceviz 654 kalori gibi gayet yüksek oranda kaloriye sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalar kontrolsüz ceviz tüketiminin kısa sürede obeziteye neden olduğunu göstermektedir. Şişmanlık ise kalp ve damar hastalıklarını beraberinde getiren bir sağlık problemidir.

Kaliforniya Ceviz Komisyonu, cevizin 28 gramda 2 gr. gibi yüksek lif içeriğinden dolayı gaza neden olabileceğini bildiriyor.

International Archives of Allergy and Immunology (Allerji ve İmmünoloji Uluslararası Arşivleri) 2013 yılı araştırmalarına göre ceviz diğer kuruyemişlerden daha alerjik bir gıdadır. Ceviz alerjisinin en sık karşılaşılan belirtileri ise kurdeşen, kaşıntı, ciltte şişlik, bulantı, kusma, kramp, karın ağrısı ve ishaldir.

McKesson Health Solutions uzman doktorları irritabl bağırsak sendromundan muzdarip olan kişilerde ceviz tüketmenin gaz, veya ishale yol açtığını bildiriyor.

Normalin üstünde ceviz tüketirseniz her an vücudun her yerinde şişlikle karşılaşabilirsiniz.

Ceviz vücuttaki beyaz kan hücrelerini uyararak histamin üretilmesine neden olur. Bu histaminler mide bulantısı, gaz, karın ağrısı ve ishal gibi çeşitli semptomlara yol açabilir.

Cevize duyarlı kişilerde ceviz tüketiminden sonra boğazda dilde hatta akciğerde şişme yaşanabilir. Bu belirtiler nefes almayı güçleştirebilir, ölüme kadar gidebilen sorunlara yol açabilir. Cevizin size dokunduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bu yiyecekten uzak durmalısınız.

Astım tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen önemli bir solunum sistemi hastalığıdır. Ceviz alerjiye neden olma ihtimali yüksek bir besin olduğundan astımdan muzdarip kişilerde ceviz tüketimi güvenli olmayabilir, ceviz astım ataklarını tetikleyebilir.

Ceviz Alerji Yaparmı, Ceviz Alerjisi Nasıl Anlaşılır, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Kabuklu Ve Yaş Ceviz Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Ceviz Nasıl Kurutulur Ve Cevizin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Ceviz Suyu İle Kabızlıktan Kurtulma Kürü Tarifi Tıklayınız

Ceviz Kilo Yaparmı Yoksa Zayıflatırmı, Ceviz Kaç Kalori? Tıklayınız

Bebeklere Ceviz Hangi Ayda Ve Nasıl Verilir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    çok güzel bilgiler teşekkürler

 
 
KAPAT