2016-07-20 04:30:00 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:43

Ceviz Gaz Veya İshal Yaparmı, Cevizin Zararları Nelerdir?

Vitamin, mineral, antioksidan ve Omega yağ asitleri gibi çok faydalı besin maddelerinden oluşmasına rağmen kimi zaman gaz, ishal, alerji gibi çeşitli sağlık

Ceviz Gaz Veya İshal Yaparmı, Cevizin Zararları Nelerdir?

Ceviz, ceviz ağacından elde edilir ve ceviz ağacı hemen hemen dünyanın her tarafında yetişen bir bitkidir. Vitamin, mineral, antioksidan ve Omega yağ asitleri gibi çok faydalı besin maddelerinden oluşmasına rağmen kimi zaman gaz, ishal, alerji gibi çeşitli sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000 erkeklerde ise 2200-2400'dür. 100 gram ceviz 654 kalori gibi gayet yüksek oranda kaloriye sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalar kontrolsüz ceviz tüketiminin kısa sürede obeziteye neden olduğunu göstermektedir. Şişmanlık ise kalp ve damar hastalıklarını beraberinde getiren bir sağlık problemidir.

Kaliforniya Ceviz Komisyonu, cevizin 28 gramda 2 gr. gibi yüksek lif içeriğinden dolayı gaza neden olabileceğini bildiriyor.

International Archives of Allergy and Immunology (Allerji ve İmmünoloji Uluslararası Arşivleri) 2013 yılı araştırmalarına göre ceviz diğer kuruyemişlerden daha alerjik bir gıdadır. Ceviz alerjisinin en sık karşılaşılan belirtileri ise kurdeşen, kaşıntı, ciltte şişlik, bulantı, kusma, kramp, karın ağrısı ve ishaldir.

McKesson Health Solutions uzman doktorları irritabl bağırsak sendromundan muzdarip olan kişilerde ceviz tüketmenin gaz, veya ishale yol açtığını bildiriyor.

Normalin üstünde ceviz tüketirseniz her an vücudun her yerinde şişlikle karşılaşabilirsiniz.

Ceviz vücuttaki beyaz kan hücrelerini uyararak histamin üretilmesine neden olur. Bu histaminler mide bulantısı, gaz, karın ağrısı ve ishal gibi çeşitli semptomlara yol açabilir.

Cevize duyarlı kişilerde ceviz tüketiminden sonra boğazda dilde hatta akciğerde şişme yaşanabilir. Bu belirtiler nefes almayı güçleştirebilir, ölüme kadar gidebilen sorunlara yol açabilir. Cevizin size dokunduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bu yiyecekten uzak durmalısınız.

Astım tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen önemli bir solunum sistemi hastalığıdır.Ceviz alerjiye neden olma ihtimali yüksek bir besin olduğundan astımdan muzdarip kişilerde ceviz tüketimi güvenli olmayabilir, ceviz astım ataklarını tetikleyebilir.

Ceviz Alerji Yaparmı, Ceviz Alerjisi Nasıl Anlaşılır, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Kabuklu Ve Yaş Ceviz Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Ceviz Nasıl Kurutulur Ve Cevizin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Ceviz Suyu İle Kabızlıktan Kurtulma Kürü Tarifi Tıklayınız

Ceviz Kilo Yaparmı Yoksa Zayıflatırmı, Ceviz Kaç Kalori? Tıklayınız

Bebeklere Ceviz Hangi Ayda Ve Nasıl Verilir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…