06 Temmuz 2022, Çarşamba 00:25

Ceviz Hangi Ayda Toplanır, Ceviz Toplama Mevsimi Ne Zamandır?

Ceviz Hangi Ayda Toplanır, Ceviz Toplama Mevsimi Ne Zamandır?

Ceviz hasadı yani ceviz toplama zamanı cevizin çeşidine, o yılki sıcaklık-yağış değerlerine ve cevizin yetiştirildiği bölgeye göre değişkenlik gösterir.

Ceviz hasadı yani ceviz toplama zamanı cevizin çeşidine, o yılki sıcaklık-yağış değerlerine ve cevizin yetiştirildiği bölgeye göre değişkenlik gösterir. Ülkemizde ceviz hasat zamanı genellikle Sonbahar mevsiminde Eylül ortasında başlar, Ekim sonuna kadar devam eder. Hasat zamanını anlamak için en pratik yöntem, cevizin yeşil kabuğunun 1/3'ünün çatlamaya başladığı dönemi takip etmektir.

Hasat, iç ceviz olgunluğa eriştiği yani iç ceviz açık renkli olduğu zaman yapılmalıdır. İç cevizin olgunluk belirtisi, iç ceviz ile sert kabuk arasında bulunan dokunun kahverengileşmeye başladığı dönemdir. Erken hasat yapılması iç ceviz ağırlığında kayba neden olacaktır. Cevizin hasadı vaktinde yapılmalı, geciktirilmememlidir. Çünkü hasat zamanı geçmiş cevizlerin iç rengi giderek koyulaşır ve kalitesi düşer.

Ceviz hasat zamanını belirlemek için ipuçları;

  1. Ceviz içi dolgun olup, içinde boş yer kalmamış olmalı.
  2. Ceviz içinin özellikle uç bölgelerinde yumuşak yer kalmamış olmalı.
  3. Kahverengi kabuğu yeterince sertleşmiş olmalı.

Ceviz toplamak için sırıklar kullanılması, ceviz fidanlarına zarar verip, bir sonraki sene ağacın ceviz vermesini engeller. Cevizin hasadı için ağacı sarsan mekanik sarsıcılar, iş makineleri kullanılması, hem iş gücünden tasarruf sağlar, hem de ceviz fidanlarının zarar görmesini önler.

Mekanik sarsıcı yoksa, dalları silkeleyerek de toplayabilirsiniz.

Ceviz toplanmadan önce yere örtü serilmeli ve cevizlerin örtünün üzerine düşmesi sağlanmalıdır. Toplanılan cevizler en kısa zamanda yeşil kabuklarından ayrılmalıdır.

Şayet yeşil kabuktan ayırmadan toplama yerinde özellikle güneşte bekletilirse, cevizin iç renginde kararmalar ve kalitede düşmeler gerçekleşir.

Ceviz tüketiminin akla hayale gelmedik 6 zararı Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. rıdvan

    Cevizi çok seviyorum Eylül ayında topluyoruz

  2. İbrahim Balkal

    Günümüz teknolojisinde ceviz toplamak artık makineler ile yapılıyor.

 
 
KAPAT