Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-06-25 21:53:27 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:31

Ceviz Kaç Kalori, Ceviz Kilo Aldırırmı, Yoksa Verdirirmi?

Google News

Ceviz, fındık, badem, yer fıstığı tüm bunlar kalori deposudur ve özellikle kilo almak isteyenler için sağlıklı yiyecek alternatifleridir.

Ceviz Kaç Kalori, Ceviz Kilo Aldırırmı, Yoksa Verdirirmi?

Kuruyemişler, kötü kolestrol ve kalp hastalığı ile mücadele eden sağlıklı yağlar ile doludur. Harvard Tıp Fakültesi haftada bir kaç kez kuruyemiş tüketmenin kalp hastalığına yakalanma riskini azaltabildiğini bildiriyor. Ceviz, fındık, badem, yer fıstığı tüm bunlar kalori deposudur ve özellikle kilo almak isteyenler için sağlıklı yiyecek alternatifleridir.

Ceviz kalori cetveli

  1. 1 adet ceviz 33 kalori
  2. Yarım ceviz 13 kalori
  3. 1 avuç ceviz 163 kalori
  4. 1 tatlı kaşığı ceviz 33 kalori
  5. 1 çorba kaşığı ceviz 65 kalori
  6. 1 fincan normal ceviz 130 kalori

Cevizin de dahil tüm kuruyemişler yağ oranı bakımından zengindir. Bu yağların çoğu doymamış ve kolesterol düşürücü özellikte olmasına rağmen, yüksek yağ, yüksek kalori demektir. Harward Tıp Fakültesi, günlük beslenmelerine kuruyemiş ekleyen kişilere kuruyemişten aldıkları kaloriyi başka yiyeceği kısıtlayarak yahut spor yaparak yakmayı öneriyor. Şayet bu yapılmazsa, ceviz ve diğer kuruyemişleri tüketmek kilo almanıza neden olacaktır.

Herhangi bir yiyeceği çokça tüketerek kilo alabilirsiniz. Fakat kalorisi ne kadar yüksek gıdalara yönelirseniz, o kadar çok hızlı ve çok kalori alıp çabuk şişmanlarsınız. Cevizin kalorisi çok çok yüksektir ve kilo almak için sağlıklı, ideal gıdalardandır. Kilo almak için günlük harcadığınız kaloriden daha fazla kalori alarak gerçekleşir. 3500 kalori yaklaşık yarım kiloya tekabül etmektedir. Yani normalde aldığınız kaloriye günde 500 kalori eklerseniz, haftada 3500 kalori eder ve 1 haftanın sonunda yarım kilo, ayda ise 2 kilo alırsınız. Kuruyemişler tekli doymamış yağ deposudur. Doymamış yağlar sağlıklı yağlar kabul else de yüksek kalorilerinden dolayı, yağ açısından zengin yiyecekler, şişmanlamaya yol açar. 100 gram ceviz 650 kalori içerir, 5 gram 1 cevizde ise 33 kalori bulunur. Günlük kalori ihtiyacı ortalama 1800-2000 olduğu düşünüldüğünde cevizin kalorisinin ne kadar yüksek olduğu görülebilir.

Normal kilonun altındaysanız, hamburger, patates kızartması, işlenmiş gıdalar gibi kalorisi yüksek besin değeri düşük gıdalar yerine, ceviz gibi kas yapan, besleyici gıdaları tercih etmelisiniz. Özetle şunu diyebiliriz ki kilo almaya çalışan kişiler olarak, ana ve ara öğünlerinizde mutlaka ceviz yer alsın. Günde toplam 200 gram ceviz yemeyi hedefleyerek kısa sürede ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

10 Günde 10 Kilo - Acil Zayıflatan Diyet Listesi Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Antep Fıstığı Kaç Kalori, Kilo Yaparmı? Diyetisyenler Cevaplıyor Tıklayınız

15 Günde 20 Kilo Diyet Listesi İle Zayıflayın Tıklayınız

Sıvı Diyeti İle Ayda 20 Kilo Diyet Listesi Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.