06 Temmuz 2022, Çarşamba 00:45

Ceviz Suyu İle Kabızlıktan Kurtulma Kürü Tarifi

Ceviz Suyu İle Kabızlıktan Kurtulma Kürü Tarifi

Ceviz ise lif oranı en yüksek besinler arasında yer alır ve kabızlık yapmaz aksine kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı olur.

Kronik kabızlığın yani sık sık kabızlık yaşamanızın en önemli nedeni beslenmenizde yeterli miktarda lif almamanızdır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre günde 25-30 gr lifli gıdalardan tüketerek bağırsaklarınız normale dönüp kabızlıktan kurtulabilirsiniz. Ceviz ise lif oranı en yüksek besinler arasında yer alır ve kabızlık yapmaz aksine kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı olur. 1 su bardağı cevizde 7.8 gr lif bulunur.

Kabızlığa iyi gelen gıdalar arasında yer alan ceviz sağlık için de oldukça faydalıdır. 1 su bardağının dörtte biri miktar cevizde 164 kalori, 16 gr yağ, 3.8 gr protein, 1.7 gr lif ve bir dizi vitamin ve mineral vardır.

Kuruyemişler genelikle diğer yiyeceklerden daha fazla kalori ve yağ içerir fakat bu kuruyemişlerde bulunan yağların çoğu, kalp sağlığı için gerekli olan tekli doymamış ve çoklu doymamış türlerindendir. Yani aşırıya kaçmadan cevizinde dahil olduğu kuruyemişleri tüketmek, kabızlığı gidermek için en etkili yöntemlerdendir.

Sual: Ceviz kabızlığa iyi gelir diyorlar doğru mu?
CEVAP
Diyetisyen Ezgi Dilan Zeren'in cevabı: (Şeker hastası değilseniz ceviz kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı olacaktır, 1 bardak ılık su içerisine 3 adet kuru kayısı ve 2 adet ceviz içini atıp 1 gece bekletip ertesi sabah suyunu için, cevizleri  de yiyebilirsiniz. Kayısı ve cevizi de gün boyu ara ara tüketmekte kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olacaktır.)

Cevizin kabızlıkla savaşan yiyecekler arasında olmasının bir diğer nedeni de müshil etkili besinler içermesinden kaynaklanır.

Ceviz suyu ile kabızlık kürü nasıl hazırlanır?

Akşamdan 1 bardak suya 1 adet sert kabuğu çıkarılmış ceviz içini koyun, sabahleyin ceviz suyunu içip, cevizi de yiyin. 1 adet cevizin içine 1 adet kuru kayısı da ekleyebilirsiniz. Geceden suda kalır. Sabahleyin her ikisini yersiniz, suyu da içersiniz.

Yoğurt Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Armut Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Şeftali Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Üzüm Gaz, Kabızlık Veya İshal Yapar mı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bulgur Kabızlık Yaparmı, Bulgur Yemek Gaz Veya İshale Neden Olurmu? Tıklayınız

 

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Elif

    1 buçuk yaşındaki oğlum da yaklaşık altı aydır kabızlık sorunu var bitkisel olsun zeytinyağı tatlı badem yağı gerek doktorlara yazdırdığımız ilaçlar olsun hiç fayda etmedi en son gittiğimiz doktor bütün testlerini yaptı ultrasondan geçirdi ultrasonda herşey normal göründü ama testlerinde kan seviyesi nin çok düşük olduğunu gördü ve akdeniz anemisi teşhisi koydu kabızlığı bu hastalıktanda olabilir mi ?

  2. Yeşim

    4 buçuk yaşında kızım var neredeyse doğduğundan beri kabiz ne kadar doktora gittim ama hiç fayda bulamadım bütün kabizlik ilaçları denedim ama fayda etmedi lagmayla yapıyoruz ancak ne olur bana yardımcı olabilir misiniz

  3. Bulunduğunuz Şehirde Üniversite Araştırma Hastanesi Çocuk Doktoruna götürün gerekli testler yapılsın.

 
 
KAPAT