10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:02

Ceviz tüketiminin akla hayale gelmedik 6 zararı

Ceviz tüketiminin akla hayale gelmedik 6 zararı

Ceviz çok sevilen en çok tüketilen kuruyemişlerdendir. Tatlıların, salataların içerisine eklenip lezzet katabilir. Genel anlamda ceviz tüketimi çok sağlıklı olsa da cevizin sağlık için bazı zararları da mevcuttur.

Ceviz, içeriğindeki sağlıklı yağlar, lifler, vitamin ve mineral içeriği ile en faydalı kuruyemişler arasında yer alır. Kanserle savaşır, kabızlığı giderir, kilo verdirir ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Her ne kadar ceviz tüketmenin çok fazla sayıda faydası bulunsa da bazı yan etkileri de söz konusudur;

Cevizin Zararları Nelerdir?

Hangi yiyecek olursa olsun az tüketimi yarar, fazlası zarar getirir, hiçbir şeyin aşırısı iyi değildir. Dolayısıyla ceviz gibi çok besleyici bir besin de olsa, fazla tüketmeniz vücudunuza zarardan başka bir şey getirmeyecektir. Bu sebeple, ceviz yedikten sonra aşağıda sıralayacağımız şikayetleri yaşarsanız sebebi ceviz olabilir.

Kilo Alımına Neden Olabilir

Ceviz gibi tüm kuruyemişlerde yüksek oranda lif bulunmaktadır. Bu yönüyle kuruyemişlerdeki lifler bağırsakları çalıştırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Fakat diğer yandan ceviz gibi kuruyemişlerin kalori miktarlarının yüksek olduğunu bilmelisiniz.  100 gram ceviz 654 kaloridir. Bir insanın günlük kalori ihtiyacı ortalama 2000 kaloridir, cevizin kalorisinin ne kadar yüksek olduğunu buradan kıyaslayabiliriz. Bu sebepten ötürü çok fazla tüketilecek ceviz kalori yani kilo alımına sebep olacaktır.

Alerjiye Neden Olabilir

Ceviz bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Diğer bir deyişle, cevizin sıklıkla neden olduğu yan etkisi alerjidir. Cevizin alerjiye sebep olduğu durumda kişi mide bulantısı, nefes darlığı, yutma güçlüğü, ağız, boğaz veya gözlerde kaşıntı ve burun tıkanıklığı gibi yan etkilerle karşılaşabilir.

Ciltte Döküntü ve Şişlik Yapabilir

Ceviz tüketimi ayak ve kollarda şişlik ve iltihaplanmaya yol açabilir. Dolayısıyla çok fazla tüketeceğiniz ceviz; kan değerlerini kötü etkiler ve bu durumda ciltte şişme, sivilce ve kızarıklıklar oluşabilir.

Ceviz Karaciğere Zarar Vermez!

Arama motorlarında en çok aratılan hususlardan biri de cevizin karaciğere zararlı olup olmadığıdır. Şunu gönül rahatlığı ile diyebiliriz ki ceviz karaciğere zarar vermez, aksine karaciğer için çok faydalıdır. Hatta ceviz karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinlerdendir.

Cevizin içeriğindeki sağlıklı yağlar iltihap sökücü özellik göstermektedir. Ek olarak cevizdeki değerli bileşikler ve yağlar karaciğerdeki amonyak ve glutatyon gibi toksinleri temizlemektedir.

Sindirim Sorunlarına Neden Olabilir

Ceviz yüksek lif içeren bir besindir, çok fazla tüketilmesi durumunda sindirim sorunları meydana gelebilir. Ceviz gibi kuruyemişler bazı kişilerde şişkinlik, mide ağrısı ve ishal gibi yan etkilere sebep olabilir.  Cevizin içeriğindeki yağ ve lif oranı yüksektir. Öyle ki 30 gram cevizde 2 gram lif ve 20 gram ise yağ bulunmaktadır. Ceviz tüketimi ile ilgili yapılan araştırmalarda görülmüştür ki, ceviz bazı bünyelerde şişkinlik gibi gastrointestinal şikayetlere sebep olmaktadır. Bu gibi şikayetler yaşamamak için günde 30 gramdan fazla ceviz tüketilmemesi gerekir.

Çocuklarda Boğulmaya Neden Olabilir

Ceviz gibi kuruyemişler katı ve büyük oldukları için çocuklarda boğulma riski taşımaktadır. Çünkü çocuklar katı gıdaları ısırırken, parçalarken ve yerken zorlanmaktadır. Bu durumda katı gıdalar çocukların hava yollarında sıkışıp kalabilmektedir. Ağaç kabuklu yemişler içinde cevizin boyutu büyük olduğu için çocuklarda boğulmaya sebep olma ihtimali çok daha yüksektir. Dolayısıyla  eğer çocuğunuz 7 yaşından küçükse cevizleri bütün olarak değil de ufak parçalara ayırmış olarak vermelisiniz.

Ülseri Şiddetlendirebilir

Ceviz gibi kabuklu yemişlerdeki lif miktarı yüksektir. Lif ise bazı bünyelerde ülseri tetikleyebilir. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar azdır. Fakat dikkatli olmanız iyi olacaktır.

Ceviz dahil tüm kuruyemişler gibi çok sağlıklıdır. Çünkü içeriğindeki bileşenlerin vücutta kanser karşıtı, iltihap karşıtı özellikte olduğunu ve kardiyo ve nöroprotektif etkilerinin olduğunu ispatlayan birçok farklı araştırma bulunmaktadır. Ceviz her ne kadar sağlıklı da olsa aşırı tüketmemeli ve olası yan etkilerini bilmelisiniz.

Bir Günde Kaç Ceviz Tüketebilirsiniz?

Günde tüketilmesi gereken en fazla ceviz miktarı konusunda fikir ayrılıkları söz konusudur. Fakat genel itibariyle günde en fazla 7 bütün ceviz tüketmeniz iyidir. Cevizi düzenli tüketebilirsiniz fakat aşırı tüketmekten kaçınmanız üstte bahsettiğimiz yan etki ve şikayetleri yaşamamanız için önemlidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Safiye

    Ben 95 kiloyum nasıl bir diyet yapıcam ramazanda

  2. Medine

    85: kiloyum boyum 1:60 inşallah bende zayıflarım

 
 
KAPAT