02 Aralık 2020, Çarşamba 22:18

Çift Rahim Ne Demek Zararları Nelerdir?

Çift Rahim Ne Demek Zararları Nelerdir?

Çift Rahim Nedir Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim oluşumu, kız bebeklerde daha anne karnında iken başlamaktadır. Rahim gelişiminin ilk aşaması, yumurtalık tüplerinin oluşumudur. Ardından ise, tüplerin birleşmesi gelir, böylece rahim tam şeklini alır. Ancak bebeklerin bazılarında bu tüpler normal şekilde birleşememektedir. Bunun sonucunda tek rahim yerine çift rahim oluşmaktadır. Bu duruma çift rahim denir.

Çift Rahim Nedir?

Kız embriyo, annenin rahmine düştüğünde rahim gelişimi, ilk olarak yumurtalık tüplerinin oluşumuyla başlamaktadır. Kız bebeğin rahimde büyümesi ve gelişmesiyle bu tüpler zaman içerisinde birleşir ve böylece rahim meydana gelir. Sağlıklı bir rahim gelişimi, tüplerin birleşmesiyle ilerler ve sonucunda tek bir rahim oluşur. Fakat kız bebeklerin bir kısmında bu tüplerin düzgün bir şekilde birleşemediği gözlemlenir. Bu durum, tek yerine çift rahim oluşmasına yol açar. Ayrıca buna “dubleks rahim” de denilmektedir. Rahmin çift oluşu yaygın bir problem olmayıp, son derece seyrek görülmektedir. Öyle ki bazen teşhis dahi edilemez. Bu sorunun normal gebeliklerde görülme oranı %2 ile %4 arasındadır.

Çift Rahim Kısırlığa Neden Olur mu?

Çift rahim genellikle cinsellik, hamilelik ve doğum konusunda bir sıkıntıya yol açmaz. Ancak nadir de olsa düşük ve kısırlık oluşumuna sebep olduğu da bilinmektedir. Kimi zaman ise bebeğin anne karnındaki pozisyonunun düzgün olmamasına veya erken doğuma yol açabilir.

Çift Rahim Belirtileri Nelerdir?

Çift rahmi olan bazı kadınlar, böyle bir şey yaşadıklarını dahi anlayamamaktadırlar. Öyle ki hamilelikte ve doğum esnasında bile fark edememektedirler. Çift rahim bozukluğunun bazı belirtileri vardır;

Regl periyodu düzensizleşir.

Karın bölgesinde ödem ve dolgunluk hissedilmeye başlar.

Regl öncesinde şiddetli bir sancı başlar ve adet boyunca devam eder.

Adet kanamaları çok yoğundur.

Karın bölgesinde bir kitle hissedilir.

Adetten evvel ve adet esnasında anormal bir ağrı meydana gelir.

Regl döneminde çok fazla kanama olur.

Çift Rahim Tedavi Gerektirir mi?

Çift rahimliyseniz fakat bu durum hiçbir belirti vermiyor ve herhangi bir yakınmaya sebep olmuyorsa, genellikle tedaviye ihtiyaç yoktur. İki rahim ameliyatla birleştirilebilir ancak bu ender uygulanan bir işlemdir. Hamile iseniz yaşayabileceğiniz muhtemel problemlerle ilgili hekiminizden bilgi almalısınız. Bu konuda doktorunuz, erken doğumun engellenmesi ve doğumun normal olarak gerçekleşmesi hakkında önemli tavsiyelerde bulunacaktır.

Çift rahim tanısı koyulan bir kadında herhangi bir semptom veya başka sağlık problemleri mevcut değilse, çift rahim operasyonu yaygın olarak yapılmamaktadır. Çift rahmin hamilelik haricinde herhangi bir duruma etkisi yoktur ve kritik rahatsızlıklara da yol açmaz. Bundan dolayı çift rahmin birleştirilmesi sıklıkla uygulanan bir işlem olmayıp, sadece gerekli olduğu zaman tercih edilmektedir.

Çift Rahimli Kadınların Gebeliklerinde Hangi Riskler Vardır?

Çift rahmi olan bir kadın da normal yoldan hamile kalabilmektedir. Fakat rahmin çift oluşu, bir tür şekil bozukluğu olduğundan bebeğin anne karnındaki konumunun anormal olmasına sebep olabilir. Bu da doğumu zorlaştırabilir. Yani çift rahimli kadınların her iki rahmi de olması gerekenden daha küçüktür. Bundan dolayı bebek anne karnına sığmakta zorlanabilir ve anormal bir pozisyonda olabilir.

Embriyo rahme tam anlamıyla tutunamazsa, düşük yaşanabilir.

Bebeğin anne karnında yanlış bir pozisyonda durması, büyük olasılıkla makat gelişinde olmasına yol açacaktır.

Çift rahimli bir kadının peş peşe birkaç defa düşük yapmış olması, rahim birleştirme ameliyatını gerekli kılabilir. Bazen sonraki hamileliklerin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için böyle bir tedavi metodu uygulanmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT