2016-08-13 04:10:53 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:41

Çiğ Badem Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Bademin bir diğer faydası da zayıflamaya ve göbek yağlarını eritmeye yardımcı olmasıdır. Bademin bu özellikleri bilimsel araştırmalarca da ispatlanmıştır.

Çiğ Badem Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Badem, protein, lif, riboflavin, vitamin E, magnezyum, fosfor, bakır ve mangan açısından zengin oldukça sağlıklı bir besindir. Bademin bir diğer faydası da zayıflamaya ve göbek yağlarını eritmeye yardımcı olmasıdır. Bademin bu özellikleri bilimsel araştırmalarca da ispatlanmıştır.

100 gr. badem, 10,5 gr lif içeriği ile kadınlarda 25 gr, erkeklerde ise 38 gr. olan lif ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar. 2005 yılı Mart ayında,"Beslenme" dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, lif oranı yüksek gıdalarla beslenmek, kişiyi uzun süre tok tutup, kilo vermeye ve göbek eritmeye yardımcı oluyor.

Badem, protein, lif ve E vitamini deposu bir besindir. Badem, magnezyum içeriğiyle enerji üretimini ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr David Katz'e göre, “Kan şekerinin dengeli seviyede olması, aşırı yemek yemeye ve kilo almaya neden olan açlık krizlerini önlüyor."

Bademin zayıflamaya en önemli etkilerinden biri de tok tutucu olmasıdır. Badem, protein, lif ve yağ asitlerinden oluşan yapısıyla doyurucu gıdalardandır ve gereksiz kalori alımını engeller. “International Journal of Obesity” (Ulusrarası Obezite Dergisi)’nde 2003 yılında yayımlanan makalede, 24 hafta boyunca düşük kalorili diyet listesinde badem yer alan kişilerin, kompleks karbonhidrat yiyecekler yer alanlardan %62 daha fazla kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Bu çalışmada 1. gruba ara öğün olarak 90 gram badem, diğer gruba ise bademle aynı kalori ve protein içeriğinde karbonhidratlı yiyecek verildi. Çalışma sonucunda bademin zayıflamaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Badem Kalori Cetveli

28 gr. badem 169 kaloridir. (28 gr.da 22 adet badem bulunur)

100 gr. badem 597 kaloridir (kavrulmuş, kuruyemişçilerde satılan)

100 gr. çiğ badem 570 kaloridir (kavrulmamış, tuzsuz)

Badem Ezmesi  272 kaloridir

1 su bardağı badem 824 kaloridir

40 gr. bademli çikolata 220 kaloridir

1 çay bardağı badem sütü 24 kaloridir

100 gr. badem şekeri 481 kaloridir

Magnum bademli dondurma 1 adet 250 kalori

The Journal of the American Heart Association (Amerikan Kalp Derneği Dergisi) Ocak 2015 sayısında yayımlanan bir başka çalışmada günde 42 gr. badem yiyenlerin göbek yağlarında önemli miktarda azalma gözlemlenmiştir.

Bilim adamları badem yemenin sağlık üzerine etkilerini inceledi ve araştırma sonuçları The European Journal of Clinical Nutrition (Avrupa Klinik Beslenme Dergisi) Ekim 2013 sayısında yayımlandı. Badem tüketiminin açlık hissini azalttığı ve kilo almaya neden olmadan yemek sonrası glikoz düzeylerini düşürdüğü tespit edildi.

Zayıflayabilmek için günlük kalori ihtiyacından daha az kalori almalıdır. Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2400’dür. Badem, 100 gramı 597 kalori içeriği ile kalorisi yüksek besinler arasında yer alır. 28 gr. badem 169 kaloridir. Bademin zayıflamaya olan etkisinden yararlanmak için günlük 20-30 gr. bademi beslenme listesine ekleyebilirsiniz. Bademi ara öğün olarak tüketirken günlük kalori ihtiyacını aşmamaya dikkat etmelisiniz.

Kuruyemiş Kaç Kalori Ve Kilo Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Ceviz Kilo Yaparmı Yoksa Zayıflatırmı, Ceviz Kaç Kalori? Tıklayınız

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori, Kilo Yaparmı, Yoksa Zayıflatırmı? Tıklayınız

Süzme Yoğurt Kilo Aldırırmı, Kaç Kalori Ve Süzme Yoğurdun Faydaları Tıklayınız

Bulgur Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatır mı? Bulgur Kalori Cetveli Tıklayınız

Mavi Kadın