10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:09

Çiğ Köfte Diyette Yenir mi, Besin Değeri, Etsiz Çiğ Köfte Kaç Kalori?

Çiğ Köfte Diyette Yenir mi, Besin Değeri, Etsiz Çiğ Köfte Kaç Kalori?

Çiğ köfte ülkemizde en sevilen yiyeceklerdendir. Özellikle son senelerde çiğ köfte gittikçe popüler bir yiyecek halini almış, bu lezzetli besin her köşe başında satılır hale gelmiştir.

Çiğ köfte ülkemizde en sevilen yiyeceklerdendir. Özellikle son senelerde çiğ köfte gittikçe popüler bir yiyecek halini almış, bu lezzetli besin her köşe başında satılır hale gelmiştir. Peki bu kadar çok sevilen ve çok tüketilen çiğ köfte kilo almanıza neden olur mu, kalorisi kaçtır, diyette yenir mi? İşte bu konuda Diyetisyenlerin verdikleri bilgiler;

1 Adet Çiğ Köfte Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Ayşenur Günaydın cevaplıyor; (Çiğ köfteler ortalama 20-30 gram olur. Şayet 1 adet çiğ köfte 30 gr. ise 55 kaloridir, 20 gr. ise 36 kaloridir. Bu da yarım meyve kalorisi demektir.)

Çiğ Köfte Kilo Yapar mı, Diyet Yapanlar Çiğ Köfte Yiyebilir mi?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Buse Telli çiğ köfte zayıflatır mı, kilo yapar mı? Sorusu hakkında şu bilgileri veriyor; Çiğ köfte hem tok tutar, hem de zayıflamamıza yardımcı olur. Çiğ köftede bulunan acı biber yağ yakma ve metabolizma hızlandırır. Bulgur, yüksek lif içeriği ile kan şekerinin düzenlenmesi ve sindirim sitemi için faydalıdır. Cevizin kolesterolü düşürür. Yani çiğ köfte bilindiğinin aksine zararlı bir besin değil zayıflamamızı kolaylaştıran bir yiyecektir. Çiğ köftenin kalorisi çok düşük değildir, ancak etsiz olarak hazırlanan çiğ köftenin 3-4 adet marul ve limonla birlikte tüketilmesi kilo aldırmaz. Diyet yapıyorsunuz diye çiğ köfteden uzak durmanıza gerek yok. Öğle yemeği ve akşam yemeği arası uzun sürdüğünde, ara öğünde acıkma durumu daha çok olur. 3-4 adet çiğ köfteyi, marul ve bol limon ile kombinleyip güzel bir ara öğün oluşturabilirsiniz.

Diyetisyen İrem Damancıoğlu'nun cevabı: ( Çiğ köftenin kilo aldırıp aldırmadığı her zaman merak konusu olmuştur. Çiğ köftenin içeriğinde bulunan bulgurda bol miktar lif vardır. Lifli besinler kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasında önemli oynar. Ayrıca çiğ köfteye katılan limon, acı ve baharatların metabolizma hızlandırma üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Diyet yapan kişiler 2-3 adet çiğ köfteyi ara öğün olarak yiyebilir. Bir porsiyon çiğköftede 400 kalori bulunur. Bu miktar oldukça yüksek bir değerdir, bu nedenle kendinize hakim olup sınırlı sayıda çiğköfte tüketmeye özen göstermelidir. Çiğköftenin lavaşla beraber değil de marulla tüketilmesi fazla miktarda karbonhidrat alımını engeller.)

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Ali Dereli çiğ köftenin kilo verme üzerine etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Ara öğün olarak 3-4 adet çiğ köfte tüketilmesi ideal bir ara öğün alternatifi olabilir. Çiğ köfte bulunan esmer bulgur kan şekerinizi dengeler, ceviz kolestrolü düşürür, çiğ köfteye katılan acı ve baharatlar ise metabolizmayı hızlandırır. Son yıllarda yaygınlaşan etsiz kalitesiz yapılan çiğ köfteler yerine, kalite belgesine sahip, uygun koşullarda hazırlanmış çiğ köfteleri tercih etmelidir.

Diyetisyen Ezgi Sakar çiğ köftenin kilo verme üzerinde etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Çiğ köfte doyurucu özellikte ve sindirimi rahatlatan, kolaylaştıran bir besindir, vitamin içeriği yüksek içeriği sayesinde bağışıklığı da güçlendirir. Çiğ köfte yapımında kullanılan bulgur, bol miktarda lif içerdiğinden kan şekeri ve yağı dengeleyerek sindirim siteminin düzgün çalışmasında etkilidir. Çiğ köftede yer alan biber, maydanoz ve nar ekşisi ise C vitamini açısından zengin olduğundan vücut direncini artırır. Dengeli bir beslenme programı için çiğ köfteyi de aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir. Ayrıca çiğ köfteyi lavaş yerine marul ile tüketerek gereğinden fazla karbonhidrat alınmasını da engelleyebiliriz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT