23 Eylül 2021, Perşembe 08:31

Ciğerde Leke Ne Anlama Gelir Nasıl Geçer Tedavisi Nasıldır?

Ciğerde Leke Ne Anlama Gelir Nasıl Geçer Tedavisi Nasıldır?

Göğüs boşluğunun sağ ve sol yanında olmak üzere iki tane bulunan akciğerler, nefes almayı sağlayan organlardır. Akciğerde leke; çeşitli nedenlerden dolayı oluşan bir rahatsızlıktır. Bu nedenlerin en başında, üst solunum yolu ile akciğerlere ulaşan mikroplar yer alır. Akciğer lekesinin, ciddi boyutlara ulaşmadan erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir.

Akciğerde Leke Nedir?

Akciğer lekesi, akciğerler üzerinde ovalimsi ve beyaz renkli noktalar halinde görülmektedir. Akciğer lekelenmesi aynı zamanda akciğer nodülleri olarak da bilinmektedir. Üst solunum enfeksiyonu, zatürre, bronşit ve kanser hücreleri akciğerlerin lekelenmesine yol açar.

Akciğerde Leke Olmasının 5 Nedeni Nedir?

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Akciğer lekelenmesinin en yaygın nedenleri arasında üst solunum yolu enfeksiyonu yer alır. Üst solunum yolundan vücuda girip oradan da akciğerlere yerleşen mikroplar, akciğer lekelenmesine yol açmaktadır.

Enfeksiyonlar

Akciğer lekelenmesine yol açan sebeplerden biri de enfeksiyondur, yani vücuttaki bir dokunun iltihaplanmasıdır. Granülomlar, akciğerler de dahil olmak üzere vücutta birçok dokuda bulunan iltihaplanmadır. Granülomlar, kişide çok eskiden meydana gelen bir enfeksiyon sonucunda meydana gelmektedir. Granüloma mantar enfeksiyonu ve verem hastalığı gibi enfeksiyonlar neden olmaktadır. Grnaülomlar aynı zamanda enfeksiyon dışı durumlarda da oluşabilir. Sarkoidoz hastalığı, dokularda granülom adı verilen iltihaplı dokulara yol açmaktadır. Sarkoidoz hastalığı, akciğer lekelenmesine yol açan ve enfeksiyon içermeyen bir hastalıktır.

Kanser Hücreleri

Akciğer zarında kanser hücrelerinin birleşerek tümör oluşturması sonucunda akciğerde lekelenme meydana gelir. Knaser hücreleri daha çok alkol, sigara kullanan, fazla kafein tüketen ve bununla birlikte bağışıklık sistemi tamamen zayıflamış olan kimselerde görülür.

Zatürre ve Bronşit

Zatürre ve bronşit gibi hastalıkların neden olduğu virüsler, akciğer lekelenmesine yol açar. Zatürre ve bronşite yol açan virüslerin, vücuda girip oradan da akciğerlere inmesi sonucunda, akciğer lekelenmesi meydana gelmektedir.

Tüberküloz İltihabı

Akciğer hastalıklarından biri olan tüberküloz aynı zamanda verem hastalığı olarak da bilinir. Solunum yollarından giren bakteri sonucunda, akciğerlerde iltihaplanma meydana gelir. Tüberküloz iltihabından sonra ise, akciğerlerde lekelenmeler meydana gelmektedir.

Akciğer Lekelenmesi Tedavisi Nasıldır?

Akciğer lekelenmesinin tedavisi altında yatan nedenine bağlı olarak değişmektedir. Akciğer lekelenmesine kanser hücreleri neden olduysa, akciğer lekelerinin ciddi bir boyuta ulaşmadan engellenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda iyi huylu akciğer lekenmelerinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis edilmediği ve tedavi edilmediği taktirde, akciğer lekelenmesi kişide kalıcı hasara neden olabilir. Akciğer lekelenmeleri enfeksiyon sonucunda oluştuysa, doktor hastayı antibiyotik tedavisine başlatabilir.

Prof. Doktor İbrahim Saraçoğlu’ndan Akciğeri Temizleyen Kür Tarifi

Malzemeler

  • 8 adet keçiboynuzu (aktardan satın alabilirsiniz)
  • 3 su bardağı su

Hazırlanışı

Tencerenin içerisine 3 su bardağı su doldurulur. Keçiboynuzlar güzelce yıkanır, ardından bıçak yardımıyla ufak parçalara bölünür ve tencerenin içerisine eklenir. Keçiboynuzları su ile birlikte tencerenin içerisinde kaynatılır. 10 dakika boyunca kaynayan tencerenin altı kapatılır. Keçiboynuzunun soğuması için, tencere ayrı bir yere alınır. Soğuyan keçiboyunuzu, kürü, süzgeç yardımıyla fincanın içerisine süzülür. Sabah ve akşam 1’er bardak olmak üzere günde iki bardak keçiboynuzu kürü içilir. Akciğerlerin temizlenmesi için, bu kürün 1 ay boyunca düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Akciğerinde Leke Olanların Yorumları Nelerdir?

  • Eşimin akciğerinde pirinç büyüklüğünde leke görüldü. Doktor bu leke yeni olduysa nedenini tespit için tetkik gerektiğini, daha öncede varsa lekenin herhangi bir anlamı olmadığını yani sağlığına zarar vermeyeceğini söyledi.
  • Akciğer filmi çekildim. Akciğer filmimde akciğerlerimde leke olduğunu öğrendim. Doktorum, küçükken geçirdiğim bir hastalık sonucunda, akciğerlerimde leke oluştuğu söyledi. Akciğerlerimde leke olduğunu öğrendiğimde korkuya kapıldım. Ancak doktorum, akciğerlerimde olan bu lekenin zararlı olmadığını söyleyince rahatladım.
  • Uzun zamandan beri boğazımda takılma hissi, geceleri terleme ve hıçkırık problemi yaşıyordum. Boğazımda olan takılma hissiyatından dolayı da geceleri sürekli balgam çıkartmak istiyordum. Daha sonra bu şikayetlerim uzun süre devam edip hala daha geçmeyince doktora gittim. Doktor kan tahlili ve akciğer röntgeni çektirmemi istedi. Kan değerlerim normal çıktı ancak akciğer filiminde, akciğerlerimde leke olduğunu öğrendim. Doktorum balgam skücü bir ilaç verdi. İlaç sayesinde 3 günde gece terlemeleri, halsizlik tamamen geçti ve balgam atmaya başladım.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT