Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çilek Şişkinlik Yapar mı? Gaza Neden Olur mu?

Mavikadin>Sağlık>Çilek Şişkinlik Yapar mı? Gaza Neden Olur mu?

Çilek gaz yapar mı? makalemizde çileğin mide ve sindirim sistemi üzerindeki etkilerinden bahsettik.

Çilek Şişkinlik Yapar mı? Gaza Neden Olur mu?

Mücevher gibi ışıltılı rengi ve harikulade tadıyla çilek yaz aylarının vazgeçilmezi olan meyvelerdendir. Çilek gaz yapar mı? makalemizde çileğin mide ve sindirim sistemi üzerindeki etkilerinden bahsettik. Gıda intoleransınız varsa, fruktozu sindiremiyorsanız ya da çok miktarda lif tüketmeye alışkın değilseniz, çilek gaz ve şişkinliğe neden olabilir.

Diyet lifi

Çilek, fasulye gibi sebzeler kadar çok lif içermez, 1 bardak çilekte 3.3 gram diyet lifi vardır. Bu miktar günlük lif ihtiyacın %8.7-13ünü karşılar. Çilek gibi çözünebilir lif oranı yüksek gıdalar sindirilirken ekstra gaza neden olabilir. Colorado State Üniversitesine göre, Amerikalıların çoğu yeterli lif tüketmiyor; sindirim sorunlarını azaltmak için lif alım miktarını kademeli olarak artırmalısınız.

Gıda İntoleransı

Gıda intoleransı gıda alerjisinde olduğu gibi sindirimde probleme neden olur. Gıda intoleransı gıda alerjisinden daha sık görülür; belirtileri; gaz, şişkinlik ve kramplardır. Çilek intoleransınız varsa yedikten birkaç saat sonra bu belirtileri gözlemlersiniz. Çilek intoleransından şüpheleniyorsanız bu konuda tıbbi yardım almanız kesin sonucu verecektir.

Fruktoz emilim bozukluğu

Fruktoz meyvelerde ve çilekte de bulunan bir şekerdir. Fruktozun ince bağırsakta sindirilmesi ve emilmesi beklenirken çoğu zaman ince bağırsak tarafından tam olarak emilemez ve kolona geçer. Kalın bağırsaktaki bakteriler şekeri hızla parçalar, bu da gaz üretimi ve şişkinliğe neden olur. Bazı durumlarda sindirilmemiş fruktoz ishale de yol açabilir. Fruktoz emilim bozukluğu değil de fruktoz intoleransına sahip olabilirsiniz, ikisi aynı şey değildir.

Çileğin gaz yapmasının diğer nedenleri

Çilekleri çok hızlı yemeniz de gaza neden olabilir. Bu sırada çok hava yutmanızla birlikte sindirim sisteminde hava birikir. Gaz doğrudan çilek ile ilgili olmayan sindirim komplikasyonları sonucunda da üretilebilir. Kolon kanseri veya irritabl bağırsak sendromu da çilek yedikten sonra gaza yol açabilir, bunun teşhisi için tıbbi yardım alınmalıdır.

Çilek Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Sarımsak Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Yoğurt Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Elmanın Zararları Nelerdir Ve Elma Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Muz Gaz Yapar mı, Şişkinliğe Neden Olur mu? Tıklayınız

Kahve Gaz Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...