Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2018-04-27 23:47:49 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:43

Çilekte Hangi Vitamin Var Çileğin Yararları Çilek İshal Yapar mı?

Google News

Çilek mükemmel bir K ve C vitamini, folik asit, magnezyum, mangenez ve potasyum kaynağıdır. Bir bardak çilek yaklaşık 49 kalori olmasıyla az miktarda şeker

Çilekte Hangi Vitamin Var Çileğin Yararları Çilek İshal Yapar mı?

Çilek mükemmel bir K ve C vitamini, folik asit, magnezyum, mangenez ve potasyum kaynağıdır. Bir bardak çilek yaklaşık 49 kalori olmasıyla az miktarda şeker bulundurur ve iyi bir lif kaynağıdır. Aynı zamanda çilekte önemli miktarda filonutrientler ve flavonoidler de bulunur. Çileğin sağlığa faydaları şunlardır;

Tansiyonu Düzenler

Tansiyonu yüksek olan insanlar için çilek tüketimi önerilir. Çileğin düzenli tüketimi hipertansiyonu engellemeye yardımcıdır. Aynı zamanda vücutta düzenli bir kan akışını destekleyerek sağlıklı oksijen seviyesini korur.

Bunun yanında çilekteki C vitamini özellikle de stres anlarında tansiyonu kontrol altında tutar. Brezilya'da 2011 yılında yapılan bir çalışma, C vitamininin obez çocuklarda zihinsel stres sırasındaki tansiyonu ve periferik vazodilatasyon tepkisinin iyileştirilmesinde yardımcı olduğunu göstermiştir.

Kalp ve Damar Hastalıkları Yaşama Riskini Azaltır

Çilekte bulunan lif, antioksidan, bitkisel ilaç ve vitaminler kandaki kolesterol seviyesini dengelemeye yardım eder ve kalp kaslarını kuvvetlendirir.  Gıda Bilimi ve Beslenmede Kritik İncelemeler’de 2004 yılında yayınlanan bir araştırmada, çileklerdeki antioksidanların düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolün önüne geçerek, plak dengesini arttırarak, damar fonksiyonu iyileştirerek ve tromboz eğilimini azaltarak kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olduğu bildirilmiştir.

Cildi Sağlıklı Tutar

Çilekte bulunan C vitaminin de içlerinde yer aldığı çeşitli antioksidanlar, cildi zarar görmekten ve serbest radikallerden korur. C vitamini, cildin esnekliğini korumak için gerekli olan kolajen üretimine yardımcı olur.

Yüz maskesi yapmak için bu meyveyi kullanabilirsiniz.

 1. Yarım bardak çilek püresi, 1 tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı süt kremasını iyice karıştırın.
 2. Bu karışımı yüzünüzün ve boynunuzun her yerinde uygulayın.
 3. 20 ila 25 dakika bekletin, ardından soğuk suyla yıkayın ve yüzünüzü kurulayın.
 4. Bu yüz maskesini haftada bir kez kullanın.

Kanserle Savaşır

Çilek tüketimi, meme, kolon, prostat ve cilt kanseri yakalanma riskini azaltır. Çilekteki yüksek C vitamini (bir antioksidan) kanserin önlenmesine yardımcı olabilir, çünkü sağlıklı bir bağışıklık sistemi vücudun en iyi savunmasıdır. Antioksidanlar serbest radikalleri temizler ve hücreler üzerinde sahip oldukları olumsuz etkiyi nötralize ederler.

Ayrıca, çileklerde bulunan kuersetin ve ellagik asit gibi fitokimyasallar, kanser hücresi büyümesini baskılamak gibi kanser karşıtı özellikler göstermektedir.

Kireçlenme ve Gut Hastalığı ile Mücadele Eder

Vücuttaki zararlı serbest radikaller, kasların ve dokuların zarar görmesini ve aynı zamanda vücutta sıvı birikmesinin altında yatan toksinlerin ve asitlerin birikmesine yol açar. Bu durum kireçlenme ve gut riskini artırabilir. Antioksidanlar bakımından zengin olan çilek, tüm zararlı atıkları ve toksinleri temizlemek için vücuda yardım eder.

Alzheimerı (Bunamayı) Engeller

Çilek içerdiği yüksek oranda antioksidan sayesinde hücreleri zararlı serbest radikallerden korur. Aynı zamanda bu meyvede beyindeki nöronların iletişim tarzını değiştiren bazı bileşikler vardır. Bu değişiklikler beyindeki iltihaplanmayı engelleyerek sinirsel hasarı giderir ve hem motor kontrol hem de bilinci geliştirir. Beyindeki oksidatif stres ve iltihapa karşı savunma yeteneği nedeniyle çilek, hafıza kaybını ve Alzheimer ve demans gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcı olabilir.

Diyabeti Kontrolünü Sağlar

Çilek, diyabet hastaları için mükemmel bir seçenektir. Düşük glisemik indeksli gıda ve lif içeriği yüksek olan çilek, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur, aşırı yüksek ve alçak seviyelerden kaçınarak dengeyi korur. Ayrıca lif, kandaki şekerin emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur. Ayrıca, çilekler tip 2 diyabetlere karşı en iyi savunmalardan biri olan sağlıklı kiloyu korumada yardımcı olur. Diyabetik insanlar için önerilen porsiyon miktarı günlük ¾ bardak çilektir.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Çilek içindeki C vitamini ile göz sağlığı için oldukça iyi bir besindir. Amerikan Optometri Derneği'ne göre C vitamini tüketimi göz sağlığı için önemlidir. Bu antioksidan, vücudun serbest radikal hasarıyla savaşmasına yardımcı olarak katarakt geliştirme riskini azaltır. Aynı zamanda glokom gibi göz hastalıklarına karşı da koruma sağlar. C vitamini, göz kornea ve retina güçlendirilmesi için de oldukça önemlidir.

Çilekte bolca bulunan ve göz sağlığına iyi gelen bir diğer mineral potasyumdur. Vücutta potasyum olmazsa, vücudun su dengesi bozulur ve bu da gözde kuruluğa sebep olur. Dahası, potasyum gözdeki basıncı da dengelemeye yardımcı olur. Bu basınçtaki herhangi bir problem, gözler için çok zararlı olabilir.

Sağlıklı Bir Gebeliği Destekler

Gebe olan veya gebe kalmak isteyen kadınlar için çilek tüketimi önemlidir. Bunun sebebi ise çilekteki bol miktarda bulunan folat içeriği gebeliğin ilk zamanlarında bebeğin oluşumu ve beyin gelişimi için gerekli olmasıdır.

Çileğin Zararları

Çok miktarda çilek tüketmek ishal, mide ağrısı, ciltte kaşıntı, kurdeşen gibi çeşitli yan etkilere yol açabilir.

Çilek Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 1. Kalori (kcal) 32
 2. Toplam yağ 0,3 g             
 3. Kolesterol 0 mg               
 4. Sodyum 1 mg   
 5. Potasyum 153 mg          
 6. Karbonhidrat 8 g             
 7. Diyet Lifi 2 g      
 8. Şeker 4,9 g        
 9. Protein 0,7 g     
 10. A Vitamini           12 IU     
 11. C Vitamini           58,8 mg
 12. Kalsiyum             16 mg    
 13. Demir   0,4 mg
 14. D Vitamini           0 IU        
 15. B6 Vitamini         0 mg
 16. B12 vitamini       0 µg       
 17. Magnezyum      13 mg

Frambuaz (Ahududu) Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Çilek Maskesi Tarifleri Ve Çileğin Cilde Muhteşem Faydaları Tıklayınız 

Kayısı Çekirdeği Nedir, Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.