Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2022-05-09 16:36:03 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:31

Çılgın proje: Elon Musk insan beynine çip takacak!

Google News

Çipli insan geliyor! Elon Musk, uzun süredir üzerinde çalıştığı insan beynine çip takma projesi için ilk adımı attı. Musk, Neuralink projesi kapsamında geliştirdiği çipi insan beynine bu yıl içinde takacak. Peki, Elon Musk beyin çipi ne işe yarar? Elon Musk ne planlıyor? İşte tüm detaylar…

Çılgın proje: Elon Musk insan beynine çip takacak!

"Beyne çip"te hayvan deneyleri başarısız olsa da firmalar insan testlerine başlıyor. Elon Musk’ın sahibi olduğu Neuralink’in bu yıl içerisinde insan testlerine başlaması bekleniyor. Synchron, Walletmor ve Epicenter insanlara çip takılması için ilk uygulamaları gerçekleştirdi.

Pandemi ile birlikte dijitalleşmenin hız kazanmasıyla insan vücuduna ve insanların hareketinin sınırlanmasına yönelik teknolojik yatırım ve girişimler hız kazandı. Musk'ın 2016 yılında hayata geçirdiği Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek. Elon Musk’ın sahibi olduğu Neuralink’in bu yıl içerisinde insan testlerine başlaması beklenirken Synchron, Walletmor ve Epicenter ilk insan uygulamalarını gerçekleştirdi. Çipler ve sensörler ile nesnelerin interneti (IoT) ile başlayan dönüşüm artık bedenlerin internetine doğru evriliyor.

Çılgın proje: Elon Musk insan beynine çip takacak!

ABD’nin etkili düşünce kuruluşlarından RAND Corporation tarafından hazırlanan Bedenlerin İnterneti (IoB) Raporu bunu açıkça ortaya koyuyor. RAND, IoB’yi “insan vücudunu izleyen, sağlık ve diğer kişisel bilgileri toplayan ve bu verileri İnternet üzerinden ileten büyüyen bir cihaz endüstrisi” olarak tanımlıyor. IoB cihazları yazılım içeriyor. Bu cihazlar internete bağlanabiliyor ve ağ ile iletişim kurabiliyor, kişinin sağlık veya biyometrik verilerini topluyor.

Çip sayesinde sensörlerle kan testi ve şeker ölçümü yapılabilecek, hastalıklar önceden tespit edilebilecek. Çipte BioBot teknolojisi kullanılarak atıklarımızdan ne yediğimiz, hangi ilaçları alabileceğimiz ve genetik materyalimiz bile analiz edilebilecek. Tahminlere göre 2025 yılına kadar 41 milyardan fazla aktif IoT cihazı olacak ve çevre, ulaşım, coğrafi konum, diyet, egzersiz, biyometri, sosyal etkileşimler ve günlük insan yaşamları hakkında günlük 2,5 kentilyon bayt veri üretecek.

YA HACK’LENİRSEK

Madalyonun diğer tarafında konuşulmayanlar var. Çip özellikle mahremiyet konusunda ciddi endişelere yol açıyor. İnsanların duygu durumundan bütün hareketlerine kadar ölçülüyor. Byu durumda ciddi soru işaretlerini beraberinde getiriyor.Gözetim toplumunun konuşulduğu şu dönemde, insanlar kontrol edilebilir insan kavramına giden yolda ilk basamağı oluşturabilir. Diğer bir risk ise hack’lenebilir insan. İnsanlara çipler üzerinden müdahale edilmesinin sağlık üzerinden nasıl bir sonuç doğuracağı bilinmiyor. Dolayısıyla bu alanda atılacak adımlarda temkinli ve dikkatli olunması gerekiyor.

İNSAN BEYNİNE GİRMEK İSTİYOR

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk'ın insan beynine çip takma fikri için geri sayım başladı. Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği Neuralink adlı şirket, bu sene insan deneylerine başlamayı planlıyor. Geçtiğimiz yıl Musk’ın beyin çipi projesi ‘Neuralink’, bir maymun üzerinde test edilmişti. Dokuz yaşındaki Pager isimli maymun, test esnasında düşünce gücüyle video oyunu oynamayı başarmıştı. Ancak deneye tabi tutulan 23 maymunun 15’i ölmüştü. Musk, söz konusu teknolojiyle Alzheimer ile Parkinson gibi hastalıkların da tedavi edilebileceğini de iddia ediyor. Ancak başarısız hayvan testleri, ciddi soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Çılgın proje: Elon Musk insan beynine çip takacak!

BEYİN İÇİN ARAYÜZ GELİŞTİRDİ

Synchron tarafından geliştirilen ilk ticari Beyin-Bilgisayar Arayüzü (BCI) sistemi Stentrode’un klinik testleri ABD'da başladı. “COMMAND” olarak adlandırılan çalışmada ilk hasta New York’taki bir hastanede klinik deneylere alındı. Şirket, endovasküler beyin implantı ile felçli hastalara dijital cihazları eller serbest olarak kontrol etme kabiliyeti kazandırmayı hedefliyor. Stentrode beyne ulaşana kadar şah damarından geçiyor ve damar duvarını hizalamak için genişleyen 16 sensörlü ağ benzeri bir malzemeden yapılıyor. Synchron Stentrode, göğüste motor korteksten beyin sinyallerini ileten elektronik bir cihaza bağlanıyor. Cihaz kafatasının açılmasını içeren bir ameliyat gerektirse de, bu beyin-bilgisayar arayüzü, beyinden elektrik sinyalleri alarak insanların bir bilgisayarı düşünce yoluyla kontrol etmelerini sağlıyor.

AŞILI MISIN, DEĞİL MİSİN?

İsveç merkezli bir girişim olan Epicenter, insanların deri altına yerleştirilebilen bir mikroçip geliştirdi. Bu çip sayesinde Covid-19’a karşı aşılı olup olmadığı görülebiliyor. Aynı zamanda mikroçip temassız ödemeler için de kullanılabiliyor. Şu ana kadar 6 binden fazla kişinin bu çipi taktığı belirtiliyor. Diğer taraftan Epicenter 2017 yılında yaklaşık 150 çalışanına mikroçip takmasıyla gündeme gelmişti. Radyo frekansı ile tanımlama teknolojisinin kullanıldığı çip sayesinde çalışanların şirkete kartsız girebildiği ve bazı makineleri otomatik olarak kullanımlarının sağlandığı açıklanmıştı. RFID etiketleri elektronik ürün kodu gibi nesne bilgilerini almak, saklamak ve göndermek için programlanabiliyor.

Çılgın proje: Elon Musk insan beynine çip takacak!

ELİNİZLE ÖDEME YAPABİLİRSİNİZ

∂ İngiliz Walletmor, ele yerleştirebilir çip sayesinde temassız ödemenin kabul edildiği her yerde hizmet sağlayacak. Bir gramdan daha hafif olan çip, küçük bir mikroçip ve plastik benzeri doğal kaynaklı bir malzeme olan biyopolimer içine yerleştirilmiş bir antenden oluşuyor. Çip, implante edildikten sonra çalışıyor ve pil veya aşka bir güç kaynağı gerektirmiyor. Firma şu anda 500’den fazla çip sattığını söylüyor.

ŞU ANDA GELİŞTİRİLEN TEKNOLOJİNİN SADECE BİRKAÇI

  • Artırılmış gerçeklik kontakt lensleri
  • Beyin okuma ve yazma cihazları
  • Sensörlü giysiler
  • Vücuda yerleştirilen sensörler
  • İmplante edilebilir mikroçipler (RFID ve NFC)
  • Yapay organlar
  • Zihinsel ve duygusal sensörler
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.