Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2022-07-27 03:13:22 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:26

Çiller nasıl yok edilir? Çilleri gideren en etkili 8 doğal yöntem

Google News

Çiller yüze sevimlilik katsa da bazı kişilerin yüzlerinde rahatsız edecek boyuta ulaşabiliyor. Peki çillerden kurtulmak mümkün mü? Çiller nasıl geçer? Yüzdeki çilleri gideren en etkili yöntemler neler? İşte çillerinizden kurtulmak için en etkili yöntemler…

Çiller nasıl yok edilir? Çilleri gideren en etkili 8 doğal yöntem

Çiller; yüzde, kollarda, boyun ve omuzlarda görülen küçük, zararsız izlerdir. Genellikle güneş ışığına aşırı maruz kalma veya melanin dengesizliği nedeniyle oluşur. Doğuştan değil fakat sonradan güneşin etkisiyle oluşan çillerden doğal yöntemler sayesinde kurtulabilirsiniz. Can sıkıcı çillerden kurtulmak için neler yapılabilir gelin birlikte öğrenelim…

ÇİL DOĞAL YOLLARLA NASIL GEÇER?

Sürekli makyajla kapatmaya çalıştığınız çilleri evde uygulayacağınız doğal yöntemlerle azaltabilirsiniz. İşte, yüzdeki çillerin azalmasını sağlayacak en etkili doğal yöntemler:

PATLICAN

Patlıcan, antioksidanlar, vitaminler ve fenolik asitler açısından zengin. Bu özellikleri sayesinde çillerin  azalmasına yardımcı olur.Bir patlıcanı ince dilimler halinde kesin ve 15 dakika boyunca dairesel hareketlerle çillere sürün. Daha sonra durulayın.

ÇİLEK

Çilek cilt lekelerinin rengini açmakta oldukça etkili. Çilekleri ezdikten sonra tüm yüzünüze sürüp yaklaşık bir saat bekletip ılık suyla yıkayın. Ardından karbonatlı yoğurdu karıştırdıktan sonra çillerinizin üzerine maske gibi sürün ve yaklaşık 20 dakika kadar bekletin ve ılık suyla yıkayın. Bu yöntemi haftada 2 kez yapabilirsiniz.

Çiller nasıl yok edilir? Çilleri gideren en etkili 8 doğal yöntem

KARPUZ

Karpuzu rendeleyin, maske hazırlayıp yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika yüzünüzde tutun. Kuru cilde sahipseniz maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü bitkisel yağla silin ve havluyu bir tatlı kaşığı karbonat+ılık su karışımında ıslatıp yüzünüze 5-6 dakikalık kompres uygulayın. Maskeyi oda sıcaklığındaki suyla çıkarıp, cilde nemlendirici krem sürün.

LİMON

Limon, yüksek C vitamini içeriği ve antioksidan özelliği ile sağlığa birçok fayda sağlıyor. Bu faydalardan biri de çillerden kurtarıyor. Taze limon suyunu bir pamuk yardımıyla çilli bölgelere gün aşırı uygulayın. Bir diğer yöntem olarak da limonun kabuğunu ayırıp iç kısmıyla cildinize peeling yapabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde çillerin görünümünü azaltabilirsiniz.

Çiller nasıl yok edilir? Çilleri gideren en etkili 8 doğal yöntem

OKALİPTÜS YAĞI

Okaliptüs yağı cildin yenilenmesini destekliyor. Bu sayede çillerin belirgin görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Birkaç damla okaliptüs yağını herhangi bir taşıyıcı yağ ile örneğin badem yağı ile karıştırın ve çillere uygulayın. Ardından 15-20 dakika bekletin ve yıkayın. Bunu her gece yatmadan önce uygulayın.

KAKAO YAĞI

Kakao yağı biyoaktif bileşikler açısından zengindir ve çil görünümünü önemli ölçüde azaltır. İki çay kaşığı kakao yağı elinizde ovuşturun ve çillerin üzerine nazikçe uygulayarak masaj yapın. Gece sürün ve bir gece bekleyin. Ertesi sabah yıkayın. Haftada 2-3 kez uygulayın.

Çiller nasıl yok edilir? Çilleri gideren en etkili 8 doğal yöntem

DOMATES

Domates cildi toksinlerden arındıran ve hücreleri yenileme özelliği ile biliniyor. Domatesin kabuğunu soyun ve bir kaseye rendeleyin. Suyunu çillerinize sürüp 15 dakika bekletin. Ardından ılık su ile cildinizi durulayın.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesinin mükemmel etkisi sayesinde çillerinizden kurtulmak mümkün. Elma sirkesinin içerisindeki doğal meyve asidi sayesinde çillerin kısa sürede azalmasını sağlar. Önceden kaynatılmış su içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve çalkalayın. Ardından bir pamuk yardımıyla çilli bölgenin üzerini hazırladığınız bu karışımla silin. Elma sirkesini akşamları sürmeniz önerilir. Çünkü daha sonra yüzünüz güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır.

ÇİLLER TAMAMEN YOK EDİLEBİLİR Mİ?

Çiller derinin üst tabakasında oluşan lekelerdir. Bunların yok edilebilmesi için daha etkin bir tedavi yöntemi gereklidir. Çillerin yok edilmesinde yüzde yüz sonuç alınmak isteniyorsa lazer çil tedavisi yapılmalıdır.

Çiller nasıl yok edilir? Çilleri gideren en etkili 8 doğal yöntem

DOĞUŞTAN GELEN ÇİLLER NASIL GEÇER?

Peeling, krem veya evde uygulanan doğal yöntemler geçici olarak çil rengini açar. Ancak bu metodlar kesin bir çözüm sunmaz. Sadece çillerin rengini hafifletir ve cildin daha iyi görünmesini sağlar. Doğuştan gelen çilleri lazer tedavisi ile geçirmek mümkün. Kişinin çil durumuna, rengine, yaşına ve sağlık durumuna uygun bir lazer çeşidi seçilerek çiller tedavi edilebilir.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.