Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Her 3 dakikada 1 kadının yakalandığı meme kanserinin yeni belirtisi ortaya çıktı

Mavikadin>Sağlık>Her 3 dakikada 1 kadının yakalandığı meme kanserinin yeni belirtisi ortaya çıktı

Meme kanserinin belirtisi çoğu zaman göğüste bulunan yumrunun fark edilmesiyle ortaya çıkıyor. Erken teşhisin kritik öneme sahip olduğu bu hastalıkta belirtiler büyük önem taşıyor. Yeni bir araştırma ciltte bulunan yeni bir semptomun meme kanserinin habercisi olabileceğini ortaya koydu.

Her 3 dakikada 1 kadının yakalandığı meme kanserinin yeni belirtisi ortaya çıktı

Meme kanseri, dünyada en fazla görülen kanser türlerinden biri olarak biliniyor. 3 dakikada 1 kadına meme kanseri tanısı konuluyor. Ancak erken teşhisin hayat kurtarmada en etkili olduğu kanser türü de meme kanseri. Bu nedenle uzmanlar, düzenli olarak göğüslerde kitle kontrolünün önemine sık sık dikkat çekiyor.

Meme kanseri araştırmaları ve kadınlara bu konuda destek olan İngiliz yardım kuruluşu  Breast Cancer Now, meme kanserinin erken tespitinin hayati önem taşıdığının altını çiziyor. Yapılan birçok araştırma meme kanseri olanların yüzde 5'inin hastalık teşhis edildiğinde ileri düzeyde ve tedavi edilemez hale geldiğini gösteriyor. Meme kanserinin hangi aşamada tespit edildiği hastalığın yenilmesi için büyük önem taşıyor.

CİLT DOKUNUZA DİKKAT EDİN

Uzmanlar, meme kanserinin az bilinen bir belirtisi olduğunu açıkladı. Roche adlı biyoteknoloji şirketine göre, hem kadınlar hem de erkeklerde görülen meme kanserinde ciltte görülen bir deformasyona dikkat çekti. Şirket, meme kanseri sonucunda göğüsteki lif dokularının kısalması nedeniyle doku ve cildin çukurlaşarak büzüşmüş hale gelebileceğini duyurdu. Vücutta bulunan toksik maddelerin atılmasına yardımcı olan lenf damarları olarak adlandırılan küçük kanallar tıkanıyor. Bu belirtide göğüs bölgesinde portakal kabuğu görünümünde çukurlar oluşuyor. Durum, inflamatuar meme kanseri olarak adlandırılıyor.

Her 3 dakikada 1 kadının yakalandığı meme kanserinin yeni belirtisi ortaya çıktı

İNFLAMATUAR MEME KANSERİ NEDİR?

Cancer Research UK'ye göre, nadir görülen inflamatuar meme kanseri diğer türlerden hızlı gelişir. Bu kanser türünde ücreler genellikle küçük lenf damarlarını tıkar ve cilt iltihap kapar.

MEME DOKUSUNDA KALINLAŞMA

Öte yandan meme kanserinin az bilinen bir diğer değişiklik meme dokusunda kalınlaşma görülmesi olarak biliniyor. Memedeki lenf damarları tıkanarak süt salgılayan glandüler lobüller içindeki hücrelerde bir şişmesiyle meme dokusunda kalınlaşma hissediliyor.

PAGET HASTALIĞI KANSERİN HABERCİSİ

Memede görülen paget hastalığı da meme kanserinin çok nadir görülen bir diğer belirtisi. Meme başında görülen paget hastalığında egzama, kaşıntı ve kırmızı döküntüler görülür.

Meme kanserinin yumru dışında az bilinen diğer belirtileri ise şu şekilde:

  • Meme ucunda olağandışı kan ve irin gibi akıntı
  • Meme ucunun ters dönmesi ya da yerinin, şeklinin değişmesi
  • Tümörün büyümesinden kaynaklanan damarlı meme görüntüsü
  • Koltuk altında şişlik

Her 3 dakikada 1 kadının yakalandığı meme kanserinin yeni belirtisi ortaya çıktı

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ YÖNTEMLERİ

Doktorlar, hastalıkla mücadelede erken teşhisin önemi nedeniyle insanlara kendi kendilerine meme muayenesi yapılmasına dikkat çekiyor. ABD Ulusal Meme Kanseri Vakfı, meme muayenesi için şunları öneriyor:

  • Portakal kabuğu görünümü, damar gelişimi veya çentiklenme gibi cilt değişikliklerini takip edin. Meme ucunda döküntü, kızarıklık veya içe doğru dönme gibi belirtilerde doktora danışın.
  • Regl görmeye devam eden kadınlar döngünün bitiminden birkaç gün sonra muayene yapmalı. Menopoz döneminde olanlar ise her ayın aynı gününde muayene yapmalı.
  • Ayna karşısında göğüslerinizi kontrol edin. Avuçlarınızı kalçalarınızın üzerine koyarak göğüs kaslarınızı esnetin. Bir tarafta çukurlaşma, şişme ya da büzülme gibi değişiklikler olup olmadığına bakın.
  • Yatar pozisyonda meme dokusunu kontrol edin. Sırtüstü yatarken meme dokusu göğüs duvarı boyunca eşit yayılır. Sağ omzunuzun altına bir yastık koyun ve sağ kolunuzu başınızın arkasına koyun. Sağ göğsünüzü 3 orta parmağınızla hafif, orta ve yüksek baskı uygulayın. Şişlik, kalınlaşma ya da değişiklikleri inceleyin.  Ayrıca meme ucunu sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin. Aynı adımları sol göğsünüz için tekrarlayın.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın, mirror.co.uk, roche.com
Editör : Zeynep Ulukut
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...