Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çin'in geleneksel vitamin deposu: Oolong çayı ne işe yarar?

Mavikadin>Sağlık>Çin'in geleneksel vitamin deposu: Oolong çayı ne işe yarar?

Camellia sinensis yapraklarından elde edilen oolong çayı içinde birçok vitamini barındırır. Bu çayın içeriğindeki vitaminler sayesinde kalp sağlığınızı koruyabileceğiniz gibi fazla kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz.

Çin'in geleneksel vitamin deposu: Oolong çayı ne işe yarar?

Ayrıca vücudunuzdaki kolesterol oranını dengede tutmanız da bu çay sayesinde mümkündür. Oolong çayı bakıldığı zaman siyah çay ile yeşil çayın bir ortağıdır. Bu çayların tamamı aynı kökenden gelir. Siyah çay ve yeşil çayın bu çay arasındaki farkını oluşturan etmen ise işlenme biçimleridir.

Farklı işlenme biçimleri sonucunda birbirinden tamamen farklı iki adet çay türü ortaya çıkar. Çin topraklarında oldukça fazla tüketilen bu çay türü yavaş yavaş ülkemizde de keşfedilmeye başladı. Bundan dolayı kişiler bu çay hakkında her zamankinden daha fazla araştırma yapıp bilgi sahibi olmak istiyor.

Yararlarını duyan kişiler hemen bir paket oolong çayı satın almak istiyor.

Bu çay sayesinde cildinizin yenilenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Cildin yenilenmesine büyük bir katkı sağlayan bu çay sayesinde birçok deri hastalığını önleyebilirsiniz. Hâlihazırda cilt hastalığınız bulunuyorsa bu hastalığın iyileşme sürecini de hızlandırmanız mümkündür.

Faydaları bunlarla da sınırlı kalmaz. Bu çayın ve faydalarının ne olduğuna daha detaylı bakalım.

OOLONG ÇAYI NEDİR?

Yeşil çay ile siyah çayın arasında kalmış olan bu çay türü Camellia sinensis bitkisinin yapraklarının oksidasyona maruz bırakılması sonucunda elde edilir. Bu oran kişilerin üretmek ve tüketmek istedikleri oolong çayı stiline göre değişir.

Oksidasyon derecesine göre zaman zaman yeşil çaya benzerken bazı zamanlar siyah çayı andırır. Bu çay türü temelde iki farklı türe sahiptir. Bu türlerin altında ufak farklılıklar sonucunda oluşmuş alt türler de bulunur.

Çin'in geleneksel vitamin deposu: Oolong çayı ne işe yarar?

Fakat dediğimiz gibi çayın temeli iki farklı türden ibarettir. Bu iki tür arasındaki farklılık ise yapraklarından doğar. Bir tür küçük küçük sarılmış oolonglardan oluşurken diğer tür uzun ve kıvrık şekildedir. Uzun ve kıvrık şekilde üretilen oologlar çok daha geleneksel oldukları için genellikle bu türü tercih edilir. Fakat tat bakımından çok bir farklılığı yoktur. 

OOLONG ÇAYI NE İŞE YARAR? İŞTE OOLONG ÇAYININ FAYDALARI…

Faydaları saymakla bitmeyen bu çay günümüzde son derece popüler bir duruma geldi. Anavatanı Çin olan bu çay, kazandığı popülerlik sayesinde ülkemizde de kullanılıyor. Eğer siz de oolong çayı ne işe yarar, bilmek istiyorsanız işte sizler için derlediğimiz oolong çayıfaydaları:

  • İnsan cildi kendisini yeniler. Bu çay sayesinde yenileme işlemi çok daha hızlı gerçekleşir. Buna bağlı olarak cilt hastalıkları çok daha az görülür veya görülmez.
  • Şeker hastaları için birebirdir. Bu çay sayesinde vücut şekerle çok daha kolay savaşır.
  • Oldukça fazla vitamin ve mineral barındırır; A, B, C, E ve K vitaminlerini bu çayda bulurken; bakır manganez, selenyum ve potasyum minerallerini de bulabilirsiniz.
  • Enerji içeceklerinden çok daha fazla enerji sağlar.
  • Kolesterolü dengelediği için bu tarz bir rahatsızlığınız varsa kullanabilirsiniz.
  • Felç geçirme riskini neredeyse tamamen ortadan kaldırır.
  • Sindirim probleminiz varsa bu açıdan da yararlıdır. Bağırsakları düzene sokar.
  • Diş çürüme riskini büyük ölçüde azaltır.

Yukarıdaki listeden de anlaşılabileceği üzere günde 2 – 3 bardak oolong çayı içmek gerçekten de insan vücuduna son derece yararlı.

OOLONG ÇAYI HANGİ ÜLKENİN?

Tüketenlerin oldukça merak ettiği konulardan birisi de bu çayın hangi ülkeye ait olduğudur. Kısaca açıklamak gerekirse bu çay Çin topraklarına aittir. Ülkemize ve tüm dünyaya da bu topraklardan ihraç edilir.

Çin'in geleneksel vitamin deposu: Oolong çayı ne işe yarar?

Çin’in geleneksel çaylarından biri olan oolong hikayelere göre bir geyiğin peşine düşen çay üreticisinin çay yapraklarını öylece güneşin altında unutmasıyla ortaya çıkmıştır. İşlenmemiş olan bu çay zamanla Çin halkının onayını kazandı ve geleneksel bir tat haline geldi.

OOLONG ÇAYI NEREDEN ALINIR?

Faydalarını öğrendikten sonra hemen hemen herkes bu çayı satın almak ve denemek istiyor. Fakat ülkemizde öyle kolay kolay bulunabilecek bir çay değil. Bundan dolayı meraklıları bu çayı nereden ve nasıl alabileceklerini araştırıyor.

Bu çayı aktarlardan ve süpermarketlerden satın alabileceğiniz gibi internet üzerinden de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sağlık açısından birçok faydası bulunan oolong çayı verdiği huzur verici hissiyat ile de birçok kişinin onayını kazanan bir içecek olmuştur. Çin’in geleneğinden ve topraklarından gelen bu çay beraberinde Uzak Doğu’nun sakinliğini de bir bardak ile sunuyor.

OOLONG ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Farklı ismi ve leziz tadıyla tercih edebileceğiniz oolong çayı nasıl demlenir diye merak ediyorsanız, sizin için detaylarıyla bahsedeceğiz. Ama öncesinde, kısaca nasıl hazırlayabileceğinizi söyleyelim:

Milliyet’in haberine göre tek kişilik oolong çayı hazırlamak için 1 büyük bardağa 1 ya da 1.5 çay kaşığı oolong yaprağı koyabilirsiniz. Yani 200 ml’lik bir bardak için bir kaşık çay ekleyebilirsiniz.

Çin'in geleneksel vitamin deposu: Oolong çayı ne işe yarar?

Bu çayı hazırlamadan önce bilmeniz gerekenlerden de kısaca bahsedelim. Çayınızı demlemeden önce yıkayarak süzmenizi öneririz. Sıcak suyla yıkayabilirsiniz ve daha leziz bir çay elde etmek için ilk adımı atmış olursunuz. Yalnız çaylarınızı suyun içerisinde bekletmemeniz önemli. Oolong çayı nasıl demlenir diye merak ediyorsanız, haydi konuya detaylarıyla bakalım:

Yıkadığınız çayı süzüp 4-5 dakika bekledikten sonra yeniden su ekleyerek demleyebilirsiniz. Demleme süresi de 15 dakikayı bulacaktır. Bu süre sonunda çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz. Fakat eğer çayınızı demlikte bekletmeye devam ederseniz acılaşmasına sebep olabilirsiniz. Bu yüzden demleme süresine dikkat etmeli, çayınızı fazla bekletmemelisiniz.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...