2016-06-17 21:19:55 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:31

Çinko Eksikliği Ve Fazlalığı Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Sağlıklı yetişkin bir erkeğin günlük çinko ihtiyacı 11 mg, sağlıklı yetişkin bir kadının ise 8 mg'dır. Çinko eksikliği yahut aşırı çinko alımı vücutta...

Çinko Eksikliği Ve Fazlalığı Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Çinko vücudumuzda çeşitli görevleri olan önemli vitaminlardendir. Yeterli miktarda çinko alımı bağışıklık sistemi, yaraların iyileşmesi ve protein sentezi için gerekli desteği sağlar. Sağlıklı yetişkin bir erkeğin günlük çinko ihtiyacı 11 mg, sağlıklı yetişkin bir kadının ise 8 mg'dır. Çinko eksikliği yahut aşırı çinko alımı vücutta çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Büyüme ve gelişmede gecikme

Çinko, sağlıklı dokuların büyüme, gelişme ve bağışıklık için önemli bir bileşenidir. Yetersiz miktarda çinko alımı, ciltte döküntüler, akne, lezyon, ciltte kuruma ve sertleşme, yaraların iyileşmesinde gecikme gibi çeşitli cilt problemlerine neden olabilir.

Hipogonadizm

"Journal of the American College of Nutrition." tarafından 2009 yılında yayımlanan bültende, erkeklerde yetersiz çinko alımı, testeronun üretimini azaltarak hipogonadizme yol açabilir. Hipogonadizm genç erkeklerde ergenlik başlangıcını geciktirebilir ve normal büyüme ile gelişmeyi olumsuz yönde etkileyebilir. Yaşlı erkeklerde, cinsel fonksiyon bozukluğu, kısırlık, kas kütlesinde düşüşe, kemik kitlesinde azalma ve göğüs dokusunda gelişmeye sebep olabilir. Ayrıca yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve sıcak basması da yapabilir.

Akut zehirlenme

Yüksek miktarda çinko alımı çinko zehirlenmesine yol açar. “Office of Dietary Supplements” (Gıda Takviyeleri Ofisi), yetişkinler için çinko alımının en üst sınırını 40 miligram olarak bildiriyor. Sınır aşımında kişide baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal, iştahsızlık ve karın krampları görülebilir.

Çinko Fazlalığı Nasıl Anlaşılır, Çinko Yüksekliği Belirtileri Nelerdir? Tıklayınız

Sağlık sorunları

Çinko fazlalığının meydana gelmesinin en önemli nedeni çinko vitamin haplarının uzun süresi yüksek miktarda kulllanılmasıdır. Amerikan Kimya Topluluğu'na (American Chemical Society) göre çinko fazlalığı anemi, bakır vitamininde azalma ve iyi kolestrolde düşmeye neden olabilir. National Institutes of Health (Ulusal Sağlık Enstitülerine) göre, çinko fazlalığı ayrıca lökopeni, ya da düşük beyaz kan hücre sayımı neden olabilir. Çinko aynı zamanda antibiyotiklerin emilimi için vücudun yeteneğini azaltır.

Bakır oranını düşürür

Kandaki çinkonun çok yükselmesi, bakır eksikliğine neden olabilir. Günde 60 mg çinko aldığınızda bakır düzeyleriniz düşmeye başlar. Vücudunuzdaki bakır oranında azalma ise kansızlık, vücut ısısında düşme, osteoporoz, düşük beyaz kan hücre sayısı, kalp atışında düzensizlik, tiroid bozukluğu gibi sağlık sorunlara yol açabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, çeşitli nedenlerle çinko vitamin hapı alındığında eksikleri önlemek için bakır vitamin hapı almayı da öneriyor.

Çinko Yüksekliği Nasıl Düşürülür? Çinko Fazlalığı Nasıl Giderilir? Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…