Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-05-09 05:51:35 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:27

Çinko Fazlalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Google News

Ulusal Sağlık Enstitüsü  günlük 35-40 mg çinko alımında çinko fazlalığı görülüp zehirlenmesi gerçekleşeceğini bildiriyor.

Çinko Fazlalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çinko, bağışıklık sisteminin işleyişi, yaraların iyileşmesi ve protein sentezinde büyük rol oynayan, önemli bir vitamin çeşididir.  American Clinical Board of Nutrition (ACBN) kadınlar için günlük çinko ihtiyacını erkekler için 11 mg, kadınlar içinse 8 mg olarak bildiriyor. Ulusal Sağlık Enstitüsü  günlük 35-40 mg çinko alımında çinko fazlalığı görülüp zehirlenmesi gerçekleşeceğini bildiriyor.

Bildirilen sınırı aşan çinko alımı acil tedavi gerektiren akut toksisiteye yol açabilir. Aşırı çinko ise kronik toksite nedenidir. Gıda ve Beslenme Kurulu yetişkin erkek ve kadınlarda günlük 40 miligramdan fazla çinko alımını asla önermiyor.

Çinko fazlalılığı olarak da bilinen çinko zehirlenmesi yaşamı tehdit eden ciddi bir durum olduğundan, çinko yüksekliğinden dolayı çeşitli önemli belirtiler yaşıyorsanız, derhal 112'yi arayın.

Çinko Fazlalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çinko zehirlenmesi nelere yol açar?

  1. Beyin hasarı
  2. Organ yetmezliği
  3. Şok
  4. Bilinç kapanması ve koma

Çinko Fazlalığı Nasıl Anlaşılır, Çinko Yüksekliği Belirtileri Nelerdir? Tıklayınız

Çinko fazlalığı nasıl tedavi edilir?

  • Çinko toksisitesi ile ilgili acil tıbbi tedavi gerektiren herhangi bir ciddi belirti yaşamıyorsanız, fakat çinko yüksekliğinden muzdaripseniz, bir süre çinko vitamin hapı almayı kesin.
  • Çinko fazlasını vücuttan atmak için günde 8-12 bardak su için.
  • Sığır, kuzu eti, ıspanak, kaju, nohut, barbunya, kabak çekirdeği,sarımsak, fıstık ve hindi eti gibi besinler çinko açısından zengin gıdalardan olduğundan bir süre bu tarz yiyeceklerden uzak durun.
  • Doktor kontrolünde her gün süt için yahut kalsiyum vitamin hapı alın. "Clinical Nutrition American Journal." 1997 yılında yayınlanan bilimsel çalışmaya göre kalsiyum çinko emilimini engelliyor.

Çinko Eksikliği Ve Fazlalığı Hangi Hastalıklara Yol Açar? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.