Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
10-08-2016 04:15 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Çinko Krem Ne İşe Yarar, Çinko Kremin Faydaları Nelerdir?

Google News

Çinko cilt için de çok önemli bir vitamindir, çinkonun ve çinko kremin cilde olan faydaları pek çok bilimsel araştırmaya da konu olmuştur.

Çinko Krem Ne İşe Yarar, Çinko Kremin Faydaları Nelerdir?

Çinko, vücut hücrelerinin büyüme ve gelişimi açısından önemli bir mineraldir. Oregon Eyalet Üniversitesi, 19 yaşın üzerinde yetişkinlerde, kadınların günlük çinko ihtiyacının 8 mg, erkeklerin ise 11 mg olduğunu bildiriyor. Çinko cilt için de çok önemli bir vitamindir, çinkonun ve çinko kremin cilde olan faydaları pek çok bilimsel araştırmaya da konu olmuştur. 

Çinko, kişiyi hastalıklardan koruyan, vücudun sıhhati için gerekli temel minerallerdendir. Bağışıklığı artırır, ve yeni hücrelerin üretilmesini sağlar. ABD Tıp Kütüphanesi, vücutta çinko eksikliği durumunda yaraların iyileşmesinin güçleştiğini bildiriyor. Tufts Üniversitesi'nden Dr. Richard Wood,"Healing With Vitamins" (Vitaminlerle Şifa) kitabında, yeterli miktarda çinko alınmadığında cilt dokusunda iyileşmenin normal süreçte olmadığına dikkat çekiyor.

Çinko içeren kremler; pişik, sivilce, ufak tefek yanıklar ve güneş yanığı dahil olmak üzere hafif cilt sorunlarının tedavisinde etkili olabilir. Çinko oksit, cildin tahriş olmasını önlemek ve cildi iyileştirmek için bariyer görevi görür.

Cilt bakım uzmanı Dr Marilynn Syrett, losyonlar ve çinko oksit içeren kremlerin, damarları büzen etkili ilaçlardan olduğunu bildiriyor. Çinko oksit içeren kremlerin bir diğer özelliği de akne tedavisinde kullanılmasıdır. Bu kremin cilt lekelerini azalttığı, ciltteki tahrişi giderdiği, ve sivilceleri tedavi ettiği çok kişi tarafından tecrübe edilmiştir.. The Department of Dermatology at Hammersmith Hospital (Londra Hammersmith Hastanesi Dermatoloji Bölümü) tarafından Ocak 2000 yılında yayımlanan çalışmada, çinko kremlerinin sivilce tedavisinde benzoil peroksit krem kadar etkili olduğu ispatlanmıştır.

İran Sağlık Bilimleri İsfahan Üniversitesi Dermatoloji Bölümü tarafından 2008 yılında 47 egzama hastası üzerinde yapılan araştırmada, hastalar iki gruba ayrıldı. 1. grup clobetasol kremle tedavi edilirken, 2. grubun tedavisinde ise çinko krem kullanıldı. Egzama tedavisinde çinko kremin daha etkili olduğu tespit edildi.

Çinko, vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı maddelerin üretiminden sorumlu olan bazı enzimlerle birlikte hareket eder. Örneğin, çinko, ciltteki iltihabı kontrol altına almak için stokin üreten enzimlerin çalışmasını destekler.

UV ışınları yaşlanma sürecini hızlandırır ve doku hasarına neden olur. Dr. Marilynn Syrett'e göre, çinko oksit ultraviyole (UV) ışınlarının zararlı etkilerinden cildi korumak için en güvenli unsurlardan biridir. Çinko oksit içeren kremler yara bölgesine uygulandığında, hasarlı hücreleri onarır. Çinko oksit, yara alanının nemli ve temiz kalmasına yardımcı olur.

Amerikan Dermatoloji Akademisi'ne göre çinko içeren kremler, özellikle burun, yanaklar, çene, üst dudak ve yüzde kahverengi renkli lekelere neden olan veyaygın görülen bir cilt hastalığı olan melazmadan kurtulmaya yardımcı olabiliyor. Melazma vakaların % 90'ı kadınlarda ortaya çıkar. Koyu ciltli olan kişiler bu cilt hastalığına daha yatkındır.

Rosacea olarak da bilinen Gül hastalığı; yanaklar, burun, çene ve alında görülenve kırmızı tahriş görüntüye neden olan iltihaplı bir cilt hastalığıdır. The International Journal of Dermatology (Ulusrarası Dermatoloji Dergisi)'nde 2006 yılında yayımlanan çalışmada, çinkonun doktor kontrolünde gül hastalığı semptomlarını azaltmak için kullanılması durumunda iyi sonuçlar elde edileceği bildiriliyor.

not: doktorunuza danışmadan hiç bir kremi kullanmayın.

Aspirinin Cilde Faydaları Ve Aspirinle Cilt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Aloe Vera Bitkisi Yüze Sürülürmü? Aloe Vera Jelin Cilde Faydaları Tıklayınız

Sütün Cilde Faydaları Ve Süt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

E Vitamini Kapsülü Yüze Sürülürmü? Evigen Ampülün Cilde Faydaları Tıklayınız

Turpun Cilde Faydaları Ve Turpla Cilt Maskesi Tarifi Tıklayınız

Bebek Yağının Saça Ve Cilde Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Greyfurtun Cilde Faydaları Ve Greyfurt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.