Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-05-09 04:58:31 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:27

Çinko Yüksekliği Nelere Yol Açar, Nasıl Tedavi Edilir?

Google News

Günlük ihtiyacınızın çok üstünde çinko aldığınızda çinko fazlalığı olarak da bilinen çinko zehirlenmesine neden olursunuz.

Çinko Yüksekliği Nelere Yol Açar, Nasıl Tedavi Edilir?

Çinko vitamini sağlıklı bir yaşam için gerekli olan vitamin çeşitlerindendir. Çinko, bağışıklık sistemini korur, hücre bölünme ve onarımına yardımcı olur, karbonhidratları metabolize eder. Ayrıca tat ve koku alma duygusu için de çinkoya ihtiyaç vadır. Fakat günlük ihtiyacınızın çok üstünde çinko aldığınızda çinko fazlalığı olarak da bilinen çinko zehirlenmesine neden olursunuz. Yetişkinler için günlük tavsiye edilen çinko miktarı 9 ila 11 mg'dır. National Institutes of Health (Ulusal Sağlık Enstitüsü'ne) göre günlük 35-40 mg çinko alımında çinko zehirlenmesi gerçekleşir.

Gastrointestinal ve Üriner Komplikasyonlar

National Institutes of Health (Ulusal Sağlık Enstitüsü'ne) çinko fazlalığı yani çinko zehirlenmesinin en sık görülen yan etkisinin gastrointestinal şikayetler olduğunu bildiriyor. Mide rahatsızlıkları, kusma ve ishal ise çinko zehirlenmesinde görülen rahatsızlıklardan öne çıkanlardır. Bu etkilerden özellikle bulantı ve kusma büyük miktarda çinko alımından, çinkonun sindirilmesinden yarım saat içinde başlar. Yüksek dozda çinkonun bir diğer önemli belirtisi de idrarda azalmadır ki, çoğu kişi hastaneye bu şikayetle başvurup, çinko fazlalığı teşhisi konulur.

Ağır Metal Zehirlenmesi

Aşırı miktarda çinko alımı ağır metal zehirlenmesine de yol açabilir. Kusma ve bulantının yanı sıra bu durum baş dönmesi, ağızda metalik tat, düşük kan basıncı, konvülziyon, nefes darlığı hatta şoka bile yol açabilir. Çinko fazlalığını yani çinko zehirlenmesini vücuttan temizlemek için su ve süt gibi sıvılar, çinkonun etkisini gideren ilaçlar ve mide yıkama gibi işlemler uygulanır.

Çinko Yüksekliği Nelere Yol Açar, Nasıl Tedavi Edilir?

Çinko fazlalığı (çinko zehirlenmesi) belirtileri

 1. İshal
 2. Nefes almada zorlanma
 3. Bayılma veya bilinç düzeyinde değişiklik
 4. Ağrı ve sızı
 5. Ateş ve titreme
 6. İdrara çıkamama
 7. Ağızda metalik tat
 8. Nöbet geçirme
 9. Şok
 10. Kusma
 11. Benizde ve gözün beyaz kısmında sararma

Çinko Yüksekliği Nasıl Düşürülür? Çinko Fazlalığı Nasıl Giderilir? Tıklayınız

Çinko Eksikliği Ve Fazlalığı Hangi Hastalıklara Yol Açar? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.