Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çinliler 100 yaşına kadar yaşamak, Japonlar 100 hastalığın tedavisi için yapıyor! Vücudu resetleme tuşu…

Mavikadin>Sağlık>Çinliler 100 yaşına kadar yaşamak, Japonlar 100 hastalığın tedavisi için yapıyor! Vücudu resetleme tuşu…

Vücudumuzda aynı bilgisayardaki gibi yeniden başlat tuşu olduğunu biliyor muydunuz? Japonların efsanesine göre diz kapağında bulunan bu noktaya masaj yapmak vücudu adeta sıfırlıyor, 100 hastalığa iyi geliyor…

Çinliler 100 yaşına kadar yaşamak, Japonlar 100 hastalığın tedavisi için yapıyor! Vücudu resetleme tuşu…

Çin'de “uzun ömür noktası” olarak bilinen, Japonya'da ise “yüz hastalığın noktası” olarak adlandırılan dizdeki Zu San Li noktası vücudun adeta ‘yeniden başlatma’ tuşu.

Tarihi oldukça geçmişe dayanan Zu San Li noktası, diz kapağının biraz altında yer alıyor. Efsaneye göre babasının tavsiyesine uyarak her gün bu noktaya masaj yapan Zu San Li, Çin imparatorların doğumuna ve ölümüne şahit olacak kadar uzun yaşamış.  Japonya’da ise 100 hastalığın noktası olarak adlandırılan akupunktur noktasına masaj yapmanın birçok faydası olduğuna inanılıyor. Peki, Zu San Li noktası nasıl bulunur, faydalar nelerdir? İşte detaylar.

ZU SAN Lİ NOKTASI NEDİR?

Vücudumuzda aynı bir yılın aylarını ve günlerini anımsatan 365 nokta ve 12 majör meridyen bulunur. Spesifik noktalara parmak baskısıyla uygulanan akupresur yöntemi, belirli organlarla bağlantılı meridyenlerin ve kanalların öğretilerine dayanır ve bu noktalara masaj yapmanın faydası çoktur. İşte bu noktalardan biri de Zu San Li noktası. Çin tıbbında vücut enerji sistemi olarak görüldüğü için uygulanan masaj organların fonksiyonel aktivitelerini ve enerji akışlarını etkiler.

ZU SAN Lİ NOKTASINI NASIL BULABİLİRİZ?

Zu San Li noktası diz kapağındaki pürüzlü derisinin sona erdiği bölümdür.  Bu noktayı doğru tespit edebilmek için sağ elinizi parmaklarınız aşağıya gelecek şekilde sağ dizinizin üstüne yerleştirin ve avuç içinizle diz kapağınızı kapatın. Zu San Li noktası işte tam küçük tırnağınız ile yüzük parmağınızın tırnağı arasındaki noktada kalıyor.

Çinliler 100 yaşına kadar yaşamak, Japonlar 100 hastalığın tedavisi için yapıyor! Vücudu resetleme tuşu…

ZU SAN Lİ NOKTASINA MASAJ YAPMANIN FAYDALARI

Yeniçağ gazetesinin Posta’dan derlediği habere göre; “Uzun ömür noktası”na her gün 10 dakika masaj yaparak vücuttaki faydalarını bildirdi. Zu San Li noktasına masaj yapmanın daha fit ve sağlıklı bir bedene sahip olmayı da sağladığına inanılıyor. Zu San Li noktasına masaj yapmanın faydalarını sıralayalım:

 • Kan basıncının dengelenmesi,
 • İnsülin, glikoz seviyelerinin dengelenmesi,
 • Vücuttaki inflamasyonun azaltılması,
 • Bağışıklık sisteminin düzenlenmesi ve güçlenmesi,
 • Cinsel güçsüzlüğe iyi gelmesi,
 • Sağlıklı sindirim sistemi,
 • İnsülin, glikoz seviyelerini dengelemesi,
 • Hıçkırığın giderilmesi,
 • Kabızlık gibi bağırsak ve sindirim sorunlarının giderilmesi,
 • Gastrite iyi gelmesi,
 • Felç sonuçlarının tedavisi,
 • Özgüven kazanılması,
 • Stres ve tansiyonun üstesinden gelinmesi,
 • Ve son olarak idrar kaçırmaya iyi geldiği biliniyor.

Çinliler 100 yaşına kadar yaşamak, Japonlar 100 hastalığın tedavisi için yapıyor! Vücudu resetleme tuşu…

ZU SAN Lİ NOKTASINA NE ZAMAN MASAJ YAPMALISINIZ?

Zu San Li masajının sabah saatlerinde ve öğle yemeğinden önce yapılması tavsiye edilir.

Masajı yaparken oturun ve her iki diz için saat yönünde dairesel hareketlerle parmağınızı yavaşça bastırarak ve bastırdığınız noktada bir süre kalarak yaklaşık 10 dakika kadar masaj yapın.

“MASAJ SÜRESİ YAKLAŞIK 10 DAKİKA OLMALI”

Masaja başlamadan sakin nefes alıpverin ve hislerinize konsantre olarak sakinleşin. Mümkün olduğunca masaja konsantre olun ve şifa vereceğine inanarak yapın.

Akupresur uzmanları Yeni Ay zamanında Zu San Li masajının etkisinin arttığını söylüyor. Yeni Ay'dan 8 gün önce her sabah yapmaya başlarsanız; yaşlanma sürecini yavaşlattığını, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi yukarıda sıraladığımız faydaları görmeniz söz konusu.

Öğle yemeğinden önce yaparsanız hafızanızı, kardiyovasküler ve sindirim sisteminizi de güçlendirebilir. Öğleden sonra ise stres, baş ağrısı, huzursuzluk, uykusuzluk için etkilidir.

Akşamları Zu San Li noktasına saat yönünün tersine masaj yapanların haftada 400-500 gram kilo verdiği söyleniyor.

JAPONLAR NEDEN BU BÖLGEYE “YÜZ HASTALIĞIN NOKTASI” DERLER?

Zu San Li noktası bedenimizin alt yarısında bulunan adrenal bezleri, böbrekler, cinsel organlar ve sindirim kanalının çalışmasından sorumlu omuriliğin fonksiyonlarını yönetir. Bu noktaya masaj yaptığınızda vücudun en güçlü salgı bezleri olan adrenal bezlerinizin (böbrek üstü bezleri) aktivitesini artırmış olacaksınız. Adrenal bezler kandaki hidrokortizon, adrenalin ve diğer önemli hormonları salgılarlar.  Bu yüzden Japonlar bu bölgeye yüz hastalığın noktasını adını vermişlerdir.

UZUN ÖMÜR NOKTASI ‘ZU SAN Lİ' EFSANESİ

Efsaneye göre üç bin yıl önce Çin İmparatoru Song, adamlarını ülkenin en yaşlı kişisini bulmak için görevlendirir ve 90 yaşındaki Li’yi bulan görevliler yaşlı adamı imparatorun karşısına çıkarırlar. İmparator Li’ye uzun yaşımın sırrını sorar. Li, “Zusanli noktasını ısıtıyorum” der. 50 yıl sonra İmparator Song yerine Tang geçer ve o da adamlarında aynı şeyi ister. Görevliler imparatorun karşısına yine Lİ’yi getirirler. O zaman 140 yaşında olan Li,“Ayda bir defa, dolunay çıktığında zusanli noktasını ısıtıyorum. Siz de bu yaşlı köylü gibi yapın. Zusanli ya da ‘yaşam enerjisi noktası’, ‘dizin üç parmak altında’ dizin pürüzlü derisinin sona erdiği yerdedir. Mümkünse her sabah bu noktaya masaj yapın.” der.

Japon halkının bildiği efsane ise şöyle:

Çiftçi Manpei’ye, uzun yaşam sürdürmek için herhangi bir sırrı olup olmadığı sorulmuş. Çiftçi Manpei’ye de atalarının yaptığı gibi, her gün ZSL noktasını uyarmaktan başka bir sırrı olmadığını söylemiş. Manpei’nin 243 yıl, karısı Taku’nun 242 ve oğulları Mankichi’nin 196 yıl yaşadığı kayıtlara geçmiştir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...