Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Civanperçemi otunun faydaları neler? Kanseri önlüyor, ödemi bitiriyor, sindirimi düzenliyor faydaları saymakla bitmiyor (Civanperçemi çayı tarifi)

Mavikadin>Sağlık>Civanperçemi otunun faydaları neler? Kanseri önlüyor, ödemi bitiriyor, sindirimi düzenliyor faydaları saymakla bitmiyor (Civanperçemi çayı tarifi)

Aktarlarda yoğun ilgi gören civanperçemi otu özellikle kadınların gözdesi. Civanperçemi otu şişkinlik, ödem ve sindirim sistemine faydalarıyla biliniyor. Son araştırmalar kanseri de önlediğini ortaya koydu. Günde iki bardak civanperçemi çayı şifa deposu olarak öneriliyor. Peki civanperçemi faydaları neler?

Kadınların kurtarıcısı olarak bilinen civanperçemi otu,genital bölge ve yumurtalık enfeksiyonlarına karşı koruyucudur. Adet ağrılarını dindirir. 
Kadınların kurtarıcısı olarak bilinen civanperçemi otu,genital bölge ve yumurtalık enfeksiyonlarına karşı koruyucudur. Adet ağrılarını dindirir. 

Doğada ve “doğal şartlarda” büyüyen her bitki, insan sağlığı için büyük değerler taşıyor içinde... İşte bu bitkilerden biri de civanperçemi otu. Papatyagiller familyasına ait bir tür olan civanperçemi otu faydaları ile hem modern tıbbın hem de mutfaklarımızın vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. Civanperçemi, uzun yıllardır özellikle kadın sağlığı için kullanılan şifalı bir bitkidir. Peki, Civanperçeminin faydaları neler? Nasıl kullanılır? Nelere iyi gelir? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.  

Civanperçemi otunun faydaları neler? Kanseri önlüyor, ödemi bitiriyor, sindirimi düzenliyor faydaları saymakla bitmiyor (Civanperçemi çayı tarifi)

CİVANPERÇEMİ HANGİ HASTALIĞA İYİ GELİR?

Civanperçemi, şifalı bitkiler sınıfında yer alıyor. Dolayısıyla pek çok konuda insan sağlığını destekleyici özelliğe sahip. İşte tam da bu yüzden alternatif tıpta da yeri ayrıdır. Özellikle kadın sağlığı için değerli bir bitkidir. "Civanperçemi faydaları neler?" diye soracak olursanız aşağıda sizler için listeledik: 

 • Mide rahatsızlıkları için birebirdir.
 • Kabızlığa karşı etkili olup bağırsakların düzgün çalışmasını destekler.
 • Genital bölge ve yumurtalık enfeksiyonlarına karşı koruyucudur. Adet ağrılarını dindirir. 
 • Rahim kanserini önleyici özellikleri vardır.
 • İştah açar.
 • Mevsim geçişlerinde nezle, grip ve öksürüğe karşı iyi gelir.
 • Migren ağrılarını hafiflettiği biliniyor.
 • Balgam söktürür ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır.
 • Stres, uykusuzluk ve endişe gibi olumsuz ruh hallerinde sakinleşmenizi sağlar.
 • Cilt sağlığı için birebirdir. Ayrıca sivilce, akne tedavilerinde de kullanıma uygundur.
 • Kalp, damar hastalarına iyi gelir.  
 • Yüksek tansiyon için tüketimi tavsiye edilmektedir. 
 • Anti kanser, anti Alzhaimer özellikleri de bilimsel çalışmalarla tespit edildi. 

 

Özetlememiz gerekirse başta kadın hastalıkları olmak üzere mide rahatsızlıkları, nezle, grip, tansiyon, kalp ve damar rahatsızlıkları, hazımsızlık, basur gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Ancak belirtmeliyiz ki bu bitki yardımcı tedavi amacıyla kullanıma uygundur. Yani yaşadığınız ciddi rahatsızlıklarda tüm iyileşme umudunuzu sadece bu bitkiye bağlamamalısınız. Elbette civanperçemi faydaları oldukça fazla. Yine de her rahatsızlık için kesin çözümdür diyemeyiz.  

Civanperçemi otunun faydaları neler? Kanseri önlüyor, ödemi bitiriyor, sindirimi düzenliyor faydaları saymakla bitmiyor (Civanperçemi çayı tarifi)

CİVANPERÇEMİ OTU KANSERE İYİ GELİR Mİ?

Faydaları saymakla bitmeyen civanperçemi otu bilimsel araştırmalara da konu oluyor. Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Temel, bu bitki üzerinde yaptıkları bilimsel çalışma ile anti kanser özellikleri tespit etti. Araştırmaya göre, doğal beslenme yoluyla alınan bitki ürünlerinin kansere yakalanma riskini azaltıyor. 

Prof. Dr. Temel'in aktardığına göre civanperçeminin 17 çeşidi bulunuyor ve araştırmada bu türlerin tamamı incelendi. Çalışmada yüksek oranda hem anti Alzheimer, hem de anti kanser aktivite bulundu. Türkiye'de az kullanılan civanperçemi ürünleri, Japonya, Amerika, Kanada gibi ülkelerde yaygın şekilde tüketiliyor. 

CİVANPERÇEMİ NASIL KULLANILIR?

Bir köy ziyaretinde ya da doğa yürüyüşünde siz de bu bitkiyle karşılaşmış olabilirsiniz. Yetişme şartları zor değildir. Dağ yamaçlarında da yol kenarlarında da rahatlıkla büyüyebilen bir bitkidir. İnsanlar tarafından tüketimi ise genel olarak demleme iledir. Civanperçemi çayı hazırlamak oldukça kolay diyebiliriz. Nasıl mı? Önce bir ya da iki bardaklık suyunuzu kaynatın ve 3 -4 baş civanperçemini içine bırakın. 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra keyifle içebilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda rahatlatıcı etkisini hemen hissedeceksiniz.

CİVANPERÇEMİ ÇAYI KAÇ GÜN İÇİLMELİ?

Bu aslında oldukça göreceli bir soru. Bunun için önce civanperçemi ya da içerisinde bulunan etken maddelere karşı herhangi bir alerjiniz olmadığından emin olmalısınız. Uzmanlar tarafından günde 2 kere tüketebileceğiniz açıklanmıştır. Bununla birlikte her şeyin fazlasının zarar olduğunun altını bir kere daha çizmeliyiz. Bu yüzden aşırı tüketmemeye özen göstermelisiniz. Aksi halde hassas bünyeler için alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle bitkisel çayların fazla tüketimi kabızlık ya da kalp ritmi bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden belli aralıklarla vücudunuzu temizlemek ve rahatlamak için tüketebilirsiniz. Bu sayede civanperçemi faydalarını en sağlıklı şekilde elde edebilirsiniz.  

Kaynak : Mavi Kadın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...