20 Ağustos 2019, Salı 22:04

Çiya Tohumu Yan Etkileri Chia Tohumu İbrahim Saraçoğlu

Çiya Tohumu Yan Etkileri Chia Tohumu İbrahim Saraçoğlu

Çiya tohumu hem besleyici değeri hem de sağlık faydalarıyla gittikçe popüler hale gelmektedir. Çiya tohumu bitkisi nane ailesinden bir türdür ve gezegenimizdeki en sağlıklı ve besleyici gıdalardan biridir. Bu küçük tohumlar koyu kahverengi siyahımsı renkte ve insan vücudunun doğru çalışabilmesi için oldukça gerekli neredeyse tüm besin maddeleriyle doludur. Bu tohumların en iyi kısmı kolay sindirilmeleridir. Chia tohumunun pek çok faydasının yanı sıra çeşitli sağlık için çeşitli zaraları da mevcuttur. Makalemizde chia tohumunun bu zararlarından ve sağlık için faydalarından bahsedeceğiz.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

1 tatlı kaşığı çiya tohumunu 1 bardak ılık suya ekleyip günde 1-2 kez için. Ayrıca chia tohumunu salatalarınıza, pişirmiş olduğunuz yemeklerinize, smoothielere, evde yapacağınız ekmeğe ve hamur işlerine de katabilirsiniz.

Chia Tohumu Yan Etkileri Ve Zararları Nelerdir?

Alerjiye neden olabilir. Yaygın olmamasına rağmen çiya tohumuna karşı alerjik reaksiyon mümkündür. Bazı insanların fark etmeden çiya tohumuna alerjisi olabilir. Çiya tohumunun yan etkileri; bulantı, kusma, deri döküntüsü, solunum güçlüğü, dil ve ağız şişmesi ve ishaldir.

Tansiyonu düşürebilir. Chia tohumu kan sulandırıcı olarak rol alabilir. Bu düşük kan basıncına ve kanamaya yol açabilir. 

Chia tohumu yüksek lif içeriği ile gaz, şişkinlik, ishal gibi mide sorunlarına yol açabilir.

Chia tohumu günlük kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip bu ilaçların etkilerini artırabilir veya azaltabilir.

Yüksek miktarda alfa-linolenik asitleri içerdiği için prostat kanserine yakalanma riskini artırabilir.

Hamile ve emziren anneler, chia tohumlarından uzak durmalıdır çünkü bu tohumun hamilelikte ve emzirirken kullanımının güvenilirliği hakkında yeterli araştırma mevcut değildir.

Chia tohumunun yararı veya zararı hakkında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu herhangi bir bilgi vermemiştir.

Chia Tohumunu Kimler Kullanmamalı?

Aşağıda bildirilen kişilerin chia kullanması önerilmez;

  1. Hamile ve emziren kadınlar
  2. Midesi hassas olan kişiler
  3. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar
  4. Yüksek tansiyon hastalar
  5. Yutma güçlüğü sorunu yaşayanlar
  6. Düşük tansiyon sorunu yaşayanlar
  7. Alerjik bünyeli, alerji oranı yüksek kişiler

Çiya Tohumunun Faydaları

İştahı Bastırır Ve Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermek istiyorsanız beslenmenize çiya tohumu dahil etmek iyi bir fikirdir. Lif bakımından zengin olarak, çiya tohumları suya maruz kaldığında boyut ve ağırlığını arttırarak jele dönüşür. Bu karnınızı tok tutmaya yardım eder böylece iştahınızı bastırır.

Kabızlığı Önler

Çiya tohumu, özellikle çözünemeyen lifle dolu olduğundan suyla temas ettiğinde jele dönüşür. Bu dışkı hareketlerinize katkı sağlar böylece kabızlığı rahatlatır. 

Kansızlığı Tedavi Eder

Anemi yani kansızlık vücudun yeterli oksijeni dokulara taşımak için yeterli sağlıklı kırmızı kan hücresine sahip olmadığı, halsizlik ve diğer sağlık problemlerine yol açan durumdur. Anemiyi besleyici depolar olan ve demirle yüklü olan çiya tohumuyla tedavi edebilirsiniz.

Sindirim Sistemini Çalıştırır

Çiya tohumundaki bol miktarda lif (hem çözülebilen hem çözülemeyen) dışkıyı düzenlemeye ve sindirim sürecini geliştirmeye yardım eder. Çözülemeyen lif besinlerin sindirim sisteminde rahatça hareket etmesine yardım eder. Çözülebilen lif kalın bağırsağı nemli tutar ve sindirimi kolaylaştırır.  

Enerji Verir

Çiya tohumu proteini tamamlayıcı bitki temelli en iyi kaynaklardan biridir. Bu tohumlardaki strontiyum proteinin özümsenmesine yardım eder ve yüksek enerji üretir.  

Kan Şekerini Dengeler

2009’Da İngiliz Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, çiya tohumu insülin direncini normal hale getirebilir. İnsülin direncini azaltmak ve kan şekerindeki ani yükselişleri azaltmak için günde 1-2 yemek kaşığı çiya tohumu tüketin.

Yaşlanmayı Geciktirir

Çiya tohumu aynı zamanda harika bir yaşlanma karşıtı besindir. Güzel cilt, saç ve tırnak sağlar. Antioksidan özellikleri bakımından zengin olarak serbest radikallere karşı savaşmaya yardım eder böylece erken yaşlanmayı önler.

Kemik Erimesini Önler

Çiya tohumu kalsiyum ve magnezyum, protein ve fosfor gibi kemiklerinizin kırılgan hale gelmesini önleyebilen ve kemik erimesi riskini azaltan diğer birçok besin maddesi bakımından zengindir.

Depresyona İyi Gelir

2010’da Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, omega-3 yağ asitleri depresyon ve diğer ruh hali bozukluklarını tedavi eder. Çiya tohumu bol miktarda omega-3 yağ asidi içerdiğinden, depresyon, bipolar bozukluk, ADHD, anksiyete, stres ve diğer davranış bozukluğu olanlar beslenmelerine dahil etmelidir.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Çiya tohumu kalbiniz için de faydalıdır. Hem yoğun omega-3 hem de omega-6 yağ asidi kaynağı olarak, çiya tohumu “iyi” kolesterolü yükseltirken zararlı kolesterolü düşürebilir. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT