2018-09-13 23:37:13 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:18

CK Keatin Kinaz Yüksekliği Nedenleri Tedavisi ve Halsizlik CK Testi

Kreatin kinaz; kalp, beyin, iskelet kasları ve diğer dokularda bulunan bir enzimdir. Kandaki bu enzim; kaslarda meydana gelen hasar sonucu yükselebilir.  Kreatin kinaz testi kandaki kreatin kinaz enzim miktarını ölçmek için yapılmaktadır.

CK Keatin Kinaz Yüksekliği Nedenleri Tedavisi ve Halsizlik CK Testi

Kreatin Kinaz (CK) Ne Demek Neden Yükselir?

Kreatin kinaz; kalp, beyin, iskelet kasları ve diğer dokularda bulunan bir enzimdir. Kandaki bu enzim; kaslarda meydana gelen hasar sonucu yükselebilir.  Kreatin kinaz testi kandaki kreatin kinaz enzim miktarını ölçmek için yapılmaktadır. Kreatin Kinaz CK olarak da bilinir.

Vücuttaki kas hücreleri fonksiyonlarını yürütebilmek için kreatin kinaza ihtiyaç duyar. Normalde kanda çok az oranda bulunan kreatin kinaz iskelet kaslarından gelmektedir. Kalp krizi, kas yaralanmaları, yoğun egzersiz, çok fazla alkol tüketimi ve bazı ilaç veya takviye alma sebepli kreatin kinaz seviyesi yükselebilir. Eğer yapılan test sonucunda kreatin kinaz seviyesi yüksek çıkarsa, bu durumda vücutta kas veya kalp hasarı olduğu anlaşılır.

CK (Kreatin Kinaz) Testi Nedir?

Kreatin kinaz testi kalp dokusu ve iskelet kaslarında bulunan kreatin kinaz enziminin seviyesini ölçer. Bu enzimden çok az miktarda beyinde de bulunmaktadır. Bu test kan tahlili ile yapılmaktadır. Kan tahlili için ise kol veya eldeki damarlardan kan örneği alınmaktadır.

Bu kan testi; kalp, iskelet kası, beyin veya vücudun diğer bölgelerinde zarar olup olmadığını kontrol etmek amaçlı kreatin kinaz seviyesi ölçümü için yapılır. Bu teste kreatin fosfokinaz ismi de verilmektedir.

CK (Kreatin Kinaz) Testi Neden Yapılır?

Kişi göğüs ağrısı veya halsizlik yaşadığında doktor hastanın kalp krizi geçirip geçirmediğini kontrol etmek için CK testi yapacaktır.

Bu testin bir diğer yapılma amacı; felç veya spor yaralanmalarıdır. Ancak kreatin kinaz enzimi seviyeleri belirli yaralanmalardan sonra 2 güne kadar zirve yapamayacağından, kalbin veya başka kasların hasar görüp görmediğini belirlemek için bu testin birkaç kez yapılması gerekebilir.

Eğer lipit düşürücü ilaçlar kullanıyor, kas krampları, ağrı ve kas güçsüzlükleri yaşıyorsanız, doktorunuz  kreatin kinaz testi yapacaktır. Lipit düşürücü (statin) ilaçlar yüksek kolesterol tedavisinde kullanılmakta olup ciddi kas yaralanmalarına sebep olabilmektedir. Nadir durumlarda, bu ilaçlar ölümcül kas yıkımına sebep olabilmektedir.

CK (Kreatin Kinaz) Yüksekliği Belirtileri

Kreatin kinaz yükselmesi ile birlikte altta yatan duruma bağlı olarak başka belirtiler de görülecektir.

Kreatin kinaz yükselmesi durumunda görülecek belirtiler şunlardır:

 1. Halsizlik
 2. Göğüs ağrısı
 3. Nefes almada güçlük
 4. Baş dönmesi veya denge kaybı
 5. Çene ya da koldan yayılan ağrı
 6. Aşırı terleme
 7. Hızlı kalp atışı (taşikardi)
 8. Kısa bir an kafa karışıklığı veya bilinç kaybı
 9. Konuşma bozuklukları
 10. Görme kaybı
 11. Kas ağrıları
 12. Kas sertliği
 13. Felç
 14. Vücudun bir tarafında ani zayıflık veya uyuşma

CK (Kreatin Kinaz) Yüksekliği Neden Olur?

 1. Son zamanlarda ezilme ve kompresyon kas yaralanmaları, travma, yanıklar ve elektrik çarpması
 2. Kas distrofisi (kas erimesi), dermatomiyozit ve polimiyozit (iltihaplı kas romatizması) gibi kas hastalıkları
 3. Tiroid bozuklukları, Addison hastalığı veya Cushing hastalığı gibi hormonal (endokrin) bozukluklar
 4. Yorucu egzersiz
 5. Uzun süreli ameliyatlar
 6. Nöbetler
 7. Enfeksiyonlar [viral (grip ve HIV gibi), bakteriyel, mantar ve parazitik (sıtma gibi)]
 8. Bağlayıcı doku hastalıkları (örneğin lupus, romatoid artrit)
 9. Çölyak hastalığı
 10. Böbrek yetmezliği
 11. Yüksek ateş
 12. Kan akışını engelleyen kan pıhtılaşması (tromboz)
 13. Kas enerjisi üretimini engelleyen veya enerji gereksinimlerini artıran herhangi bir ilaç kullanımı
 14. Beyin hasarı
 15. Deliryum tremenler (alkol hastalarında, içkiyi ansızın bırakmaya ya da bu arada ortaya çıkan bir enfeksiyona bağlı olarak görülen rahatsızlık )
 16. Miyokard enfarktüsü (kalp krizi)
 17. Miyokardit (kalp duvarında orta tabaka enfeksiyonu)
 18. Rabdomiyoliz (kas yıkımı)
 19. Felç
 20. Travma

Kreatin Kinaz Yüksekliği Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Altta yatan ciddi hastalıklar ve hastalıklara uygun tedaviye başvurulmaması kreatin kinaz seviyesinin yükselmesi önemli komplikasyonlara ve hatta kalıcı hasara neden olabilir. Doktor kreatin kinaz seviyesinin artış nedenini belirledikten sonra, olası komplikasyon riskini azaltmak için önerilen tedavi planını dikkatli bir şekilde takip etmek çok önemlidir. Eğer kreatin kinaz yüksekliği tedavi edilmezse şunlar gibi kalıcı problemlere yol açabilir:

 1. Beyin hasarı
 2. Sakatlık
 3. Kalp yetmezliği
Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…