21 Haziran 2021, Pazartesi 12:41

Claude Bernard- Horner Sendromu Ne Demektir Tedavisi Nasıldır

Claude Bernard- Horner Sendromu Ne Demektir Tedavisi Nasıldır

Horner sendromu (okülosempatik felç) oldukça nadir görülen veya doğuştan gelen nedeni belli olmayan bir göz hastalığıdır. Horner sendromu, yüzün tek tarafında gözü çevresini etkileyen ve göze giden sinir yolunun felç geçirmesine neden olan belirtilerin bir kombinasyonudur. Hastalığın nedeni, göz sinirlerine müdahale sonucunda, tümör, boyun travması, felç, omurilik yaralanması veya böcek, yılan ısırması gibi birçok farklı nedeni olabilir. Doğuştan gelişmiş olan horner sendromun henüz bir tedavisi yoktur. Ancak herhangi bir sebepten dolayı oluşan horner sendorumu, göze giden sinir fonksiyonunu eski haline getirerek tedavi edilebilir.

Akciğer tümörleri varlığında gelişen Horner Sendromu hastalığında takibi ve tedavisi için Göğüs Cerrahisi polikliniğinden randevu alınır. Baş ve boyun çevresindeki tümörlere bağlı olarak gelişmiş olan Horner Sendromu Hastalığı için Baş ve Boyun Cerrahisi veya KBB Kulan Burun Boğaz, uzman doktorundan randevu alınır. Tiroid ve çevresindeki tümörlerde ise hem KBB Kulan Burun ve Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi veya Genel Cerrahi polikliniklerindeki uzman doktorlar tedavi etmektedir.

Horner sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Horner sendromu bazı belirtilerle kendini belli eder. Kişiden kişiye veya altta yatan sebebe göre belirtiler farklılık gösterebilir. Horner sendromun etkilediği göz ve çevresinde bazen yüzün yarısında göze giden sinirlerin etkilenmesi veya hasar görmesi sonucu şu belirtiler ortaya çıkar;

Göz bebeğinin daralması durumu görülebilir. Yani karanlık bir odada veya loş ışıkta göz bebeği geç büyür.  (Miyozis)

Üst göz kapağında sarkma görünür. (Pitozis)

Üst göz kapağında akıntı görülür. (Pitoz)

Gözbebeği daralması (miyozis)

Yüz terlemesi oluşabilir. (Anidroz)

Göz küresi içe çekilerek normalden daha farklı bir görüntü meydana gelir. ( Enfoltalmi)

Horner sendromu meydana gelen göz diğer göze göre daha büyük veya küçük görünür.

Horner sendromunun etkilediği gözün rengi diğer gözün renginden daha açık tonda görünür.

Etkilenen gözde üst göz kapağı aşağı doğru sarkabilir.

Etkilenmiş olan gözde devamlı veya aralıklı olarak kızarmalar ve kızarıklık meydana gelebilmektedir.

Sendromdan etkilenen gözün alt göz kapağında yükseklik olur bu yükseklik göze kısık bakıyormuş gibi bir görüntü verir.

Etkilenen göz ya da iki gözde içe doğru batmış gibi yorgun bir görüntü olabilir.

Sendromun etkilediği yüzün tek tarafında, göze giden sinir yolları etkilendiği için terleme görünmez veya çok az görünür.

Etkilenen gözde ve göz çevresinde kan damarlarının genişlemesi sonucu kızarıklık veya yanma hissi oluşabilir.

Her iki göz bebeğinin boyutu farklı olabilir. (miosis)

Horner sendromdan etkilenen yüz kısmında, duygusal bir tepki belli ederken, sıcak ortamlarda, güneşte, koşudan veya egzersizden sonra kızarıklık meydana gelmez.

Horner Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Doğum esnasında bebeğin boynundan veya omzundan yara alması Horner Sendromu hastalığının oluşmasına neden olabilir. Boyun ve omuz yaralanması ise bebeğin boyun bölgesinden kuvvetli çekilmesi sonucunda meydana gelmektedir.

Doğuştan kalp bozukluğuyla dünyaya gelen çocuklarda meydana gelebilir. Kötü biçimlendirilmiş aort kapakçığı Horner Sendromuna yol açabilir. 

Horner Sendromu, beyinden göze ve yüze giden sinirlerin hasar görmesi veya etkilenmesi sonucunda oluşabilir.

Geçirilmiş kazalar veya ameliyatların, travmaların komplikasyonu olarak Horner Sendromu meydana gelebilir.

Bronş tümörleri, akciğer tümörleri ve kanseri, tiroid tümörleri, mediasten yani göğüs içi tümörü, lenfomalar, metastazlar yani kanserin yayılması ya da pancoast tümörünün neticesinde, göze giden sinir yollarının hasar görmesiyle Horner Sendromu gelişebilmektedir.

Beyin damarlarının tıkanması sonucunda Horner Sendromuna neden olabilir.

Beyin sapı tümörleri, boyun ve omurilikte meydana gelen tümörler, kanserler ve kitleler Horner Sendroma sebep olabilir.

MS (Multiple Skleroz) gibi hastalıklar ilgili siniri etkilerlerse Horner Sendromu hastalığına neden olabilmektedir.

MS (Multipl Skleroz) hastalığı, kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu beyin ve omurilikte çok sayıda plakların oluşmasıyla ortaya çıkar. Bu hastalıklar göz damarına hasar verdiğinde Horner Sendroma neden olabilir.

Beyin damarlarının genişlemesi sonucu ve basıncın artması neticesinde Horner Sendromu meydana gelebilir.

Horner Sendromu Tedavisi

Horner Sendromunu tedavi etmek için öncelikle sendroma sebep olmuş altında yatan nedeni bulmak çok önemlidir. Eğer hastanın sendromunun nedenleri incelenir ve tanı konulamazsa tedavi edilemez. Ayrıca merkezi sistemdeki sinirlerin hasar görmesi sonucuyla ilerleyen Horner Sendromu hastalarının tedavi olamama olasılıkları fazladır. İncelemeler sonucu tanı konulmuş hastanın mutlaka tedavi edilmesi gerekir aksi taktirde belirtileri giderek artabilir. Hatta gözdeki problemler görme kayıbna bile neden olabilir.  Horner sendromunun tedavisi bu durumun nedenine göre değişir, nedene göre ameliyat bile gerekebilir. Horner Sendromu hastalığının belirtileri göz ve göz çevresinde ise Göz hastalıkları uzmanına görünmeniz gerekir. Akciğer tümöründen kaynaklanan bir horner sendrom hastalığının belirtileri var ise Göğüs Cerrrahisi, tiroid ve çevresindeki tümörlerin neden olduğu bir sendrom ise KBB (Kulak, Burun, Boğaz), Genel Cerrahi veya Baş ve Boyun Cerrahisi polikliniklerinden randevu alınmalıdır. Baş ve boyun çevresindeki tümörlerin neden olduğu Horner Sendromu için Kulak, Burun ve Boğaz bölümünden yahut Baş ve Boyun Cerrahisi Poliklinikten randevu alınmalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT