2019-06-30 21:16:31 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:11

CMV IGM Nedir CMV IGG Pozitif Ne Demek

“CMV, öpüşme hastalığı ve uçuk gibi virüs hastalıkları olan herpes virüs ailesinden olan sitomegolovirüs isimli bir virüsün yol açtığı ciddi bir enfeksiyondur.” Sitomegolovirüs hastalığı (CMV) vücudun gözler gibi belirli bir bölümünü etkileyerek aynı

CMV IGM Nedir CMV IGG Pozitif Ne Demek

CMV IGM Nedir CMV IGG Pozitif Ne Demek

“CMV, öpüşme hastalığı ve uçuk gibi virüs hastalıkları olan herpes virüs ailesinden olan sitomegolovirüs isimli bir virüsün yol açtığı ciddi bir enfeksiyondur.”

Sitomegolovirüs hastalığı (CMV) vücudun gözler gibi belirli bir bölümünü etkileyerek aynı zamanda tüm vücuda da yayılabilen viral bir enfeksiyondur. Kan, beyin, kolon, göz, kalp, böbrek, karaciğer, akciğer ve mide gibi organlarda yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Tükürük, kan, meni, idrar, vajinal sıvı ya da anne sütü gibi vücut sıvılarına direkt olarak temas edilmesi durumunda CMV enfeksiyonunun bulaşması kaçınılmazdır. Ayrıca emzirme, kan nakli, organ nakli ve cinsel temas gibi yollarla da buluşma ihtimali bulunmaktadır.

Sitomegalovirüs (CMV Virüsü Enfeksiyonu) Belirtileri

CMV virüsü olan kişilerde açık olarak  çok belirgin belirtiler ortaya çıkmayabilir fakat yüksek ateş, gece terlemeleri, yorgunluk, boğaz ağrısı, lenf bezlerinin şişliği, kas ve eklem ağrıları, iştah kaybı ve kilo kaybı gibi durumlara CMV virüsünün yol açabildiği bilinmektedir.

Kimler CMV Riski Taşır?

CMV virüsü yaygın olarak şu kişilerde görülebilmektedir:

  1. Kanserden dolayı kemoterapi gören hastalar
  2. AIDS gibi doğrudan bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklara sahip olanlar
  3. Organ veya ilik nakli yapılan kişiler
  4. Hamileyken CMV virüsü saptanan annelerin yeni doğan bebekleri
  5. CMV virüsü vücuda bir kez girdiğinde vücudu bir daha terk etmez ve kişinin ömrü boyunca vücudunda kalır. Bu virüs bazı durumlarda uykuda bekleyerek belirtilerini hiç bir zaman göstermeyebilmektedir.

CMV Tedavisi

Tedavi şekli durumun ve enfeksiyonun ciddiliğine göre değişiklik göstermektedir. Çok ağır olmayan normal seviyedeki enfeksiyonlarda kişinin istiharat ederek bol sıvı tüketmesi ve ilaçlarını düzenli olarak kullanması yeterli görülmektedir.

Bağışıklık sistemi diğer hastalıklardan dolayı baskılanan kişiler ve hamilelerde ise daha dikkatli bir tedavi süreci izlenerek sıklıkla kan, idrar ve balgam testleri yapılır. Bu kişilerin tedavisinde antiviral ilaçlar da reçete edilebilmektedir.

Bol bol su tüketmek boğaz ağrısının hafiflemesine ve boğaz kuruluğunun giderilmesine katkı sağlar. Yüksek ateşin önüne geçmek için ise paracetamol kullanılabilir. CMV enfeksiyonu virüs kaynaklı bir enfeksiyon olduğu için antibiyotik kullanımının tedaviye hiçbir katkısı bulunmamaktadır.

İleri seviyede CMV enfeksiyonu görülen ve bağışıklık sistemi enfeksiyon ile mücadele edemeyecek kadar zayıf olan kişilerde antiviral ilaçlar kullanılabilir. Ganciclovir and foscarnet gibi ilaçlar enjekte ya da tablet yoluyla alınarak tedavi sağlanabilir.

Ganciclovir (Cymevene) CMV tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlardandır. Yaygın olarak valganciclovir (Valcyte) olarak adlandırılan oral şekli kullanmaktadır. Birçok yan etkisi bulunan bir ilaç olduğu için hamilelerin kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir. CMV tedavisinde alternatif olarak foscarnet (Foscavir) ve cidofovir (Vistide) de kullanılabilir. Antiviral ilaçların etki ederek tedaviyi sağlaması için en az 14 gün boyunca düzenli olarak kullanılması gereklidir.

Anti CMV IgG veya IgM Testi Nedir?

Kişide sitomegalovirüs (CMV) virüsünün olup olmadığını tespit etmek için anti CMV IgG veya IgM testleri yapılır. Bu virüs hamilelik döneminde ortaya çıkarsa kalıcı hasarlara sebep olarak bebeğe de bulaşmasına yol açabildiği için bu anlamda virüsün erken teşhisi büyük önem taşımaktadır.

Anti CMV Testi Neden Yapılır?

  1. Hamilelikte ortaya çıkan enfeksiyonun erken teşhisinde
  2. Sitomegalovirüs enfeksiyonunda görülen belirilerin kesinleştirilmesinde
  3. Kişinin önceden bi enfeksiyonu geçirip geçirmediğini tespit etmede
  4. Organ bağışı ve nakli yapılırken hem alıcı hem de vericinin daha önce bu enfeksiyonu geçirip geçirmediğini belirlemede

Anti CMV IgG Normal Değerleri:

<4 AU/mL negatif: Testin sonucunun negatif çıkması kişinin daha önce bu enfeksiyonu geçirmediğinin bir göstergesidir fakat bu negatif test sonucu bir yıl içinde pozitife dönüşme ihtimalini de taşımaktadır. Yani test sonucu geçmişte geçirilen enfeksiyon durumunu tespit etme özelliğine sahip değildir sadece kişinin vücudundaki güncel enfeksiyon durumunu ortaya çıkarabilir. Negatif test sonucu genel olarak normal olarak karşılanmaktadır.

4-5 AU/mL sınırdaki değer

>5 AU/mL pozitif: Testin sonucunun pozitif çıkması kişinin daha önce bu enfeksiyonu geçirdiğinin bir göstergesidir.

Anti CMV IgM Normal Değerleri:

Pozitif: Test sonucunun pozitif çıkması kişi de CMV enfeksiyonu bulunduğunun bir göstergesidir. Enfeksiyon sonrasında test sonucu en az 1-3 ay en çok 1 yıl süreyle pozitif çıkmaya devam edebilmektedir.

Negatif: Test sonucunun negatif çıkması kişide güncel olarak bir enfeksiyon bulunmadığının bir göstergesidir.

Testin Değerlendirilmesi

Anti CMV IgG ve IgM pozitif: Kişinin hem güncel olarak hem de önceden bir enfeksiyon geçirdiğini göstermektedir.

IgG negatif ve IgM pozitif: Kişide güncel olarak enfeksiyon bulunduğunu göstermektedir.

IgG pozitif ve IgM negatif: Kişinin geçmişte enfeksiyon geçirdiğinin göstermektedir.

Hem IgG hem de IgM negatif: Kişide enfeksiyon bulunmadığının bir göstergesi olsada enfeksiyonun ilk aşamalarında test sonucunun negatif çıkabileceğini, yani test sonucunun negatif olmasının kişide kesinlikle bir enfeksiyon bulunmadığı ya da bulunmayacağı anlamına gelmediğini dikkate almak gereklidir.

Hamileler için anti CMV IgG ve anti CMV IgM testleri birlikte uygulanır. Doğru ve kesin teşhis konulabilmesi için sonuçlar değerlendirildikten sonra gerekli görülürse CMV IgG Avidite testi ya da diğer testler de uygulanabilir.

Kaynak: SelmaSultan

Mavi Kadın