03 Temmuz 2020, Cuma 19:57

Coca Cola Kaç Kalori Coca Cola Zero Light Kaç Kalori

Coca Cola Kaç Kalori Coca Cola Zero Light Kaç Kalori

 1 (Bir) Bardak Kola Kaç Kalori Kilo Yapar mı Aldırır mı?

 Kola her yaştan insanın severek içtiği gazlı, asitli içeceklerdendir. Diyetisyen Duygu Deniz 1 su bardağı kolanın 120 kalori olduğunu bildiriyor.

Kola Kaç Kaloridir?

 1. 1 Kutu 330 ml Coca Cola marka kutu kola 149 kaloridir.
 2. 1 Kutu 250 ml Coca Cola markası Kola 113 kaloridir.
 3. 1 Kutu 330 ml Cola Turka marka Kola 292 kaloridir.
 4. 1 Kutu 250 ml Coca Cola Zero 0,5 kaloridir.
 5. 1 Kutu 330 ml Coca Cola marka şekersiz kutu kola 1 kaloridir.
 6. 1 litre Coca Cola Light 2 kaloridir.

Kola Kilo Yapar mı? Diyetisyen Duygu Deniz Anlatıyor

Diyetisyen Duygu Deniz'in konuyla ilgili açıklaması şöyledir:

Kola, zararlı karbonhidratlar ihtiva eder. Koladaki enerjinin vücut için herhangi bir değeri yoktur. Kola kilo yapar mı? sorusuna 'yüzde yüz evet' diye cevap verebiliriz. Fakat bu durum kilo problemi olanlar için geçerlidir. Eğer kilonuz ve vücudunuzun yağ oranı normalin altındaysa, kola sizin daha da zayıflamanıza yol açacaktır. Çünkü kola yüksek oranda asit içermektedir. Bu ise midenin büyük bir kısmını doldurarak, yemek yemeye mani olmaktadır.

200 ML (1 su bardağı) kolanın basit karbonhidrat ölçüsü 22 gram, kalori değeriyse 120'dir. Basit karbonhidratların glisemik indeksi tavan yapmıştır. Bu nedenle kan şekerinin âniden yükselmesine neden olurlar. Ayrıca basit karbonhidratlar vücutta depolanır ve bu da kilo almak demektir."

Kolanın soda içerdiğini kaydeden Duygu Deniz, bu özelliğinden dolayı kola tüketmeye devam eden kişilerde hipertansiyon ve ödem gibi sorunlara rastlanma olasılığının yüksek olduğunu belirtti. "Kola, sağlığını önemseyen kişilerin gündeminde yer almamalıdır." diyen Duygu Deniz, açıklamasının devamında şu bilgileri paylaştı:

"Diyet yapan-yapmayan herkesin, kolanın zararlarını aklından çıkarmaması, doğal ve faydalı alternatiflere yönelmesi gerekir. Örneğin ayran, besin değeri yüksek ve az kalorili bir içecek olduğu için kilo vermek isteyenlerin öğünlerinde yer alabilir. Tam aksine, kilo almaya çalışanlar ise meyve sularını tercih edebilirler. Zira meyve sularında asit yoktur ve faydalı şeker mevcuttur. Kısaca kola gibi midemizi işgal etmez diyebiliriz. Ancak yine de ölçülü tüketilmesi daha doğrudur."

Diyetisyen Banu Özbingül Arslansoyu: “Kola, Çay ve Kahve Gibi İçeceklerin Tüketimi Az Olmalı.”

Diyetisyen Banu Özbingül Arslansoyu kola, çay ve kahve gibi içeceklerde kafein bulunduğunu, onun için bu içecekleri tükettiğimiz zaman vücudumuzun daha fazla su kaybetmeye başladığını ifade etti. Arslansoyu, kolanın diüretik özelliğe sahip olduğunu aktararak şunları söyledi:

“Çay ve kahve tüketimini sınırlandırın, kolayı da tamamen bırakın. Emin olun ki vücudunuz rahatlayacak, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.”

Kolanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

 1. Kola, obezite riskine yol açacak kadar fazlaca şeker içerir.
 2. Yoğun şeker miktarıyla kola kısa süreliğine enerjimizi yükseltse de, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden hiçbirini barındırmaz.
 3. Şekerin yanı sıra karbondioksit oranı da yüksek olan kolanın, sindirim sistemine zarar verdiği bilinmektedir.
 4. Asidik bir yapıya sahip olan kola, diş sağlığını da olumsuz etkilemektedir.
 5. Şeker içermeyen kolalarda yapay tatlandırıcılar bulunur. Bu tatlandırıcıların aşırı tüketimi kanser oluşumuna zemin hazırlar.
 6. Özellikle yemeklerin yanında sıklıkla tercih edilen kola, asitli ve bol şekerlidir. Midenin tahriş olmasına sebebiyet vermekte ve kan şekerinin dengesini bozabilmektedir. Bu yüzden diyabet hastaları ve mide problemleri yaşayanlar kola içmekten uzak durmalı, doğal ve sağlıklı içecekleri tercih etmelidir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT