10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:18

Çocuğun cinsiyetini babadan gelen genler belirliyor!

Çocuğun cinsiyetini babadan gelen genler belirliyor!

Hamilelik döneminde ebeveynler bebeklerinin cinsiyetlerini çok merak ederler. Peki bebeğin cinsiyetinde anne mi yoksa baba mı belirleyicidir? Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar ne diyor?

Çok eski dönemlerden beri kız çocuk doğuran anneler erkek çocuğu sahibi olmadıkları için çevre tarafından birtakım baskılara maruz kalıyor. Günümüzde bile birçok anne kız çocuğu doğurduğu için bu durumu yaşamaktadır. Halbuki bebeğin kız veya erkek olmasında anne değil babadan gelen genler belirleyici...

BEBEĞİN KIZ MI YOKSA ERKEK Mİ OLACAĞINI KADIN MI YOKSA ERKEK Mİ BELİRLER?

Doğacak bebeğin cinsiyetini belirleyen faktör tamamıyla erkekten gelen spermlerdir. Bir diğer deyişle, ülkemizde de sanılanın aksine anne, çocuğun cinsiyetini belirlenmesinde hiçbir etkiye sahip değil. Anne rahmine giren erkek üreme hücresi, kadın yumurtasını döller ve bu sayede embriyo meydana gelir. Meydana gelen embriyonun gelişmesi ile çocuğun cinsiyeti anlaşılmaya başlar. Bebeğin cinsiyetini belirleyen en önemli faktör erkeğin sperminde bulunan Y kromozomudur.

Bebeklerde cinsiyeti belirleyen X ve Y kromozomlarıdır. Yapılan araştırmalara göre kadınların genetik yapısında yalnızca X kromozomu bulunmaktadır. Fakat erkek sperminde ise XY kromozomu bulunmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda kadının yumurtası erkeğin X kromozu tarafından döllenir ise bebek kız; Y kromozomu tarafından döllenir ise bebek erkek olur. Bu da gösteriyor ki, bebeğin cinsiyeti erkek tarafından belirlenmektedir.

BEBEĞİN CİNSİYETİNİ ERKEĞİN BELİRLEDİĞİ BİLİMSEL ÇALIŞMALARLA İSPATLANDI!

New Castle Üniversitesi’nde çalışan İngiliz bilim insanı Corry Gellatly, 1600'lü senelerden beri  900'den fazla soyağacında kayıtlardan en eski anne ve babadan başlayıp aileleri, nesilden nesile yapılan evlilikleri ve bu evliliklerden meydana gelen çocukların kaydını inceledi ve bu incelemelerini Evolutionary Biology dergisinde 2008 yılında bir makale ile yayımladı. 550 bin kişinin incelendiği bu çalışmada bebeğin cinsiyetinde kadın değil erkekten gelen genlerin belirleyici olduğu görüldü.

BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Bebeğin cinsiyeti; bebek anne rahmine düştüğü anda bellidir. Fakat doktorlar bebeğin cinsiyetini hamileliğin 12.haftasına kadar tespit edemezler. 12.hafta itibariyle yalnızca vajinal ultrason çekilerek bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Kesin cinsiyet bilgisine ise hamileliğin 16-20. haftalarında ulaşılmaktadır.

12 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEĞİN CİNSİYETİ BELLİ OLUR MU?

Hamileliğin ilk 14 haftasında yapılan cinsiyet tahminlerinin büyük oranda yanlış olduğu görülmüştür. Dolayısıyla hamilelikte ilk 3 aylık dönemdeki cinsiyet tahminlerine kesin olarak güvenmek doğru olmayacaktır. En kesin sonuç hamileliğin 16.haftasında edinilebilir.

Erkek Çocuk Olması İçin Uzmanlardan 10 Altın Tavsiye Pozisyon Önerisi Tıklayınız

Kızım Olması İçin Ne Yapmalıyım Kıza Hamile Kalmak İçin 7 Uzman Önerisi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT