05 Temmuz 2020, Pazar 13:54

Çocuğun Soğuk Terlemesi Neden Olur Nasıl Geçer?

Çocuğun Soğuk Terlemesi Neden Olur Nasıl Geçer?

Bebeklerde Ve Çocuklarda Soğuk Terleme Nedenleri Ve Tedavisi

Terleme, vücudumuzun meydana getirdiği bir durumdur ve normal bir süreçtir. Terleme sayesinde vücutta ısı dengesi sağlanır. Ayrıca artan vücut sıcaklığı da terleme yoluyla kontrol altına alınır. Sağlığımıza zarar veren hücreler ve bakteriler de terleme ile dışarı atılmaktadır.

Soğuk terleme ise nadir görülen bir durumdur. Bu durumla bebeklerde de karşılaşılabilir. Bebeklerde ve çocuklarda soğuk terleme geniz eti büyüklüğü, D vitamini eksikliği, Raşitizm, soğuk algınlığı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bebeklerde ve çocuklarda soğuk terlemenin tedavisi bu durumun nedenine bağlı olarak değişir. Örneğin D vitamini eksikliği bu duruma neden olduysa doktor D vitamini iğne reçete edebilir.

Bebeklerde Ve Çocuklarda Soğuk Terleme İle İlgili Sorular Ve Doktorların Cevapları

Sual: Hocam merhaba benim 28 aylık kızım bu aralar sürekli soğuk bir şekilde terliyor. Herhangi bir hastalığı yok, özellikle geceleri vücudu böyle oluyor. Bunun için ne yapmalıyım, neden soğuk terliyor acaba?

CEVAP

Dr. Nuran Gürses’in cevabı: (Tüm vücutta terleme varsa kansızlıgı olabilir. Sadece boyun bölgesinde terleme oluyorsa bu durum geniz eti ile ilgili olabilir. Kan tahlili yapmanızı önerebilirim)

Sual: 24 aylık oğlum gece uyurken vücudu soğuk soğuk terliyor. Özellikle boyun ve göğüs bölgesi çok ıslanıyor. Oda ısısı normal, ince giydiriyorum ama üstünü örttürmüyor.Her gece üst değişiyoruz. Soğuktan mı üşüyor, sıcaktan mı terliyor anlayamıyorum.

CEVAP

Dr. Gülay Kara’nın cevabı: (Merhaba, terleme genellikle ailevidir. Siz veya eşiniz çocukken terlermiymişsiniz? Geniz eti büyüklüğü de nefes alıp verme düzenini bozarak horlama ve aşırı terleme yapabilir. Burun tıkanıklığı, geniz kuruması, nefes kesilmesi şeklinde tanımladığınız durum geniz eti büyüklüğüne bağlı gelişen uyku apnesi olabilir. Bir kbb uzmanına danışmanızda fayda var.)

Sual: Merhabalar 4.5 aylik bebeğim var.Asiri derecede kafa kısmı ve omuzları soğuk terliyor.Özellikle de Uyurken ve emerken.İnternette bazı sitelerde kemik aşısının yapılmadığını ya da demir eksikliğinden kaynaklı olduğu gibi yorumlar yapılmış. Bir de acaba ben mi çok giysileri kalın giydiriyorum?

CEVAP

Dr. Ayşe Zengin Turan’ın cevabı: (Havalar ısınmaya başladı, çok giydiriyorsanız terleyebilir. Ancak terleme çok farklı nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Takip eden doktorunuzla görüşün.)

Bebeklerde Ve Çocuklarda Soğuk Terleme Neden Olur?

Kalp Yetmezliği

Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, bebeklerdeki ve çocuklardaki kalp hastalıklarının sinyallerini paylaştı.

Çabuk yorulma, emmeyi kısa sürede bırakma gibi durumların kalp hastalığının habercisi olabileceğini ifade eden Ömeroğlu, çok terlemenin de önemli bir belirti olduğunun altını çizdi. Kalp yetmezliği yaşayan bebeklerin, terlemenin diğer sebeplerinden bağımsız olarak, alnından terlediklerini belirten ömeroğlu, bu bebeklerde soğuk terlemelerin  görülebileceğini söyledi. Ömeroğlu, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Vitamin eksikliği yaşayan bebekler enselerinden terlerler. Kalp yetmezliğine sahip bebeklerde ise genellikle efor sarf ettikleri sırada alından soğuk terleme meydana gelir. Ayrıca bu bebeklerin akciğerlerine fazla kan gittiğinden sıklıkla akciğer enfeksiyonlarına yakalanabilmektedirler. Zira akciğer devamlı olarak kan ile ıslak kaldığından, vücudu korumakla görevli beyaz kan hücreleri, mikroplarla savaşamaz olur, öksürük sorunu da sıklıkla ortaya çıkabilir.”

Hastalık Ve Enfeksiyonlar

Çeşitli enfeksiyon ve hastalıklar, çocuklar ve bebeklerde soğuk terleme oluşmasına yol açabilir. Bilhassa bebeklerdeki yüksek ateş hastalıkları, vücut ısısının yükselmesine bağlı olarak üşümeye ve titremeye sebep olur. Bebeğin vücudu soğuk terlemeye başlar, bu durum ateşinin düşmesi için vücut tarafından gösterilen bir reflekstir. Enfeksiyon kaynaklı terlemelerde bebeğin ateşi düşmeye başladığında vücudu da rahatlar ve soğuk ter atılır. Bu iki durumda da bebeğin kritik bir hastalığı olup olmadığı, bir uzman muayenesiyle tespit edilmelidir. Anne babalar, bebeklerindeki soğuk terlemenin hangi sebepten kaynaklandığını kendi başlarına bulmaya çalışmamalı, hiç vakit kaybetmeden doktora danışmalıdırlar.

Efor Gerektiren Şeyler Yapma

Bebeklerdeki burun tıkanıklığı, soluk alıp vermelerini zorlaştırmaktadır. Bu da bebeğin daha fazla efor sarfetmesini gerektirdiğinden soğuk terleme ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bebekler, emme işleminde de efor harcarlar ve bu sırada vücutları ısınır. Bunun sonucunda soğuk ter salgılanmaya başlar ve vücut ısısı dengelenir. Bebekler emerken çoğunlukla baş kısmında terleme meydana gelir.

Düşük Kan Basıncı

Düşük kan basıncı, “hipotansiyon” olarak adlandırılır ve soğuk terlemenin en yaygın sebeplerinden biridir. Yetersiz beslenme, endokrin sistem problemleri, kalp rahatsızlıkları, dehidrasyon, çok fazla kan kaybedilmesi, enfeksiyonlar ve ciddi alerjik reaksiyonlar, düşük kan basıncına yol açabilir. Kan basıncının aşırı düşük olması, beyne ve yaşamsal öneme sahip diğer organlara yeterli düzeyde oksijen taşınmasına engel olur. Bunun sonucunda kritik rahatsızlıklar oluşabilir. düşük tansiyon; soğuk terlemenin yanı sıra, sersemlik hissi, baş dönmesi, bulanık görme, cilt üzerinde ıslaklık, mide bulantısı, susuzluk, soluk alıp vermenin hızlanması ve yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Bebeklerde Çocuklarda Soğuk Terleme Nasıl Geçilir?

Bebeklerde, çocuklarda soğuk terleme için çocuk doktoruna gitmelidir. Bazı enfeksiyon durumlarına veya hastalıklara bağlı soğuk terlemelere, rahatsızlıkla ilişkili semptomlar da eşlik ediyorsa, muhakkak hastaneye müracaat edilmesi gerekir. Soğuk terleme yüksek ateşten kaynaklanıyor ise, önce altta yatan hastalığın saptanması ve daha sonra derhal tedaviye başlanması lazımdır. Bebeklerde rastlanan enfeksiyona bağlı yüksek ateş, çoğunlukla titreme ve üşüme ile kendini gösterir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. HÜSEYİN

    HOCAM BİZİM BEBEĞİMİZ SADECE MEME EMERKEN TERLIYOR ACABA NEDEN TESEKKÜRLER


 
 
KAPAT