29 Mayıs 2020, Cuma 04:09

Çocuk Ateşlendiğinde Ne Yapılmalı? Çocuklarda Ateşlenme Nedenleri

Çocuk Ateşlendiğinde Ne Yapılmalı? Çocuklarda Ateşlenme Nedenleri

Çocuklarda ateşlenme soğuk algınlığı, sinüzit, diş çıkarma gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu makalemizde ateşi çıkan çocuğa yapılması gerekenleri bildireceğiz.

Ateşi Çıkan Çocuğa Ne Yapılır?

Soğuk Kompres

Ateşi düşürmek için vücudu dışardan soğutmak oldukça etkilidir. Çocuğunuzda ateşlenme meydana geldiğinde yapılacak ilk şey başına soğuk ve ıslak bir bez koymaktır. Islak bezdeki su ciltten buharlaşırken ateşi çabucak düşürecektir.

  1. Bir kaseye soğuk musluk suyu koyun.
  2. Temiz bir bezi iyice ıslatın ve suyunu iyice sıkın.
  3. Çocuğunuzu rahatlatmak için ıslak bezi başına, koltuk altına ve boynuna koyun. Bu yöntem yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olacaktır. Aşırı soğuk su kullanmayın ya da suya buz küpleri eklemeyin. Bu vücut sıcaklığını arttırabilir.
  4. Bez ısındığında kaldırın ve aynı işlemi tekrarlayın.
  5. Ateş yeteri kadar düşene kadar bunu uygulayın.

Ilık Duş

Çocuğunuz ateşlendiğinde ılık duşa sokabilirsiniz. Ilık duş vücut sıcaklığını dengelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda çocuğunuzun rahatlamasına ve hızlı iyileşme için gerekli olan iyi bir uykuya olanak sağlar. Ilık duş günde 2 ya da 3 kez tekrarlanabilir. Ancak vücutta şok etkisi yapıp vücut sıcaklığını iyice arttıracağından soğuk duştan kaçının.

Elma Sirkesi

Çocuğun ateşini düşürmekte bir diğer ucuz ve oldukça etkili çare ise elma sirkesidir. İçeriğinde bulunan asidin vücut sıcaklığını düşürme özelliği olduğundan ateşi çabucak düşürür. Ayrıca mineral bakımından zengin olmasıyla ateşten kaynaklanan mineral kaybının giderilmesine yardım eder.

  1. Bir bezi 1 ölçek elma sirkesi ve 2 ölçek suda ıslatın.Mesela 1 çay bardağ elma sirkesi ile, 2 çay bardağı suyu karıştırın. Temiz bir bezi bu suya sokup, bezi iyice sıkın ve çocuğunuzun başına yerleştirin. Bez ısındıkça karışımda yeniden ıslatıp değiştirin. Ateş düşene kadar tekrarlayın.
  2. Diğer bir seçenek ise 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı balı bir bardak suda karıştırmaktır. Bu karışımı çocuğunuza günde iki kez içirebilirsiniz. 

Soğanla Ovmak

Bir soğanı ince dilimlere doğrayın 2-3 parçasını birkaç dakikalığına çocuğunuzun ayağını bunla ovun. Bu yöntem ateşi düşürmek için günde iki kez tekrarlanabilir.

Yumurta Beyazı

Yüksek ateşi düşürmek için yumurta beyazını da kullanabilirsiniz.  3 yemek kaşığı yumurta beyazını küçük bir kasede çatalla çırpın. İçine temiz bir bez daldırın. Bezi bir dakika içinde bekletin ve çocuğunuzun ayağını bu bezle örtün. Bezi çocuğunuzun ayağında bir saat kadar bekletin. Bu yöntem çocuğun vücut sıcaklığını düşürecektir. Bu yöntemi ateş etkili bir şekilde düşene kadar tekrarlayabilirsiniz.

Kuru Üzüm

Antioksidan ve antibakteriyel özellikleri sayesinde kuru üzüm enfeksiyonlarla savaşarak ateşi etkili bir şekilde düşürür. 25 kadar kuru üzümü yarım bardak suda 1 saat ıslatın. Kuru üzüm yumuşadıkça ezin ve sıvı bir hale dönüştürün. Yarım limon suyu da bu sıvıya eklenebilir. Çocuğunuzu günde iki kez bu karışımda beslediğinizde ateşinin düştüğünü göreceksiniz.

Hardal yağı ve Sarımsakla Masaj Yapın

Hardal yağı ve sarımsağın ateşi düşürdüğünü duymuş olmalısınız. Bu aslında doğrudur. Ayrıca vücut ağrılarını rahatlatır ve vücudu toksinlerden arındırır. 2 yemek kaşığı hardal yağını ısıtın ve 1 yemek kaşığı sarımsak ekleyin. Karışımı 2 dakika boyunca bekletin. Uyumadan önce çocuğunuzun göğsüne, ayaklarına, avuç içlerine ensesine ve boynuna uygulayın.

Zencefil

Ateşi iyileştirmek için zencefil kullanmak iyi bir yöntemdir.  Zencefil vücudun ateşi atmasına yardım eder. Antiviral ve antibakteriyel özellikleri zencefili herhangi bir enfeksiyon için etkili hale getirir. Ek olarak, iyileşme sürecine katkı sağlayan bağışıklık sistemini destekler.

  1. 2 yemek kaşığı zencefil tozunu ılık suyla doldurulmuş küvete ekleyin. Çocuğunuzu 10 dakika kadar bu suya sokun. Nazikçe kurulayın ve ince bir battaniye ile tamamen sarın. Kısa süre içinde çocuğunuz terlemeye başlayacak ve ateşi düşecektir
  2. Bir diğer seçenek ise yarım tatlı kaşığı zencefil suyu, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı balı karıştırmaktır. Ateş düşene kadar günde 2 ya da 3 kez bunu çocuğunuza yedirebilirsiniz. 
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT