2021-06-02 21:49:16 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:24

Çocuklarda 4 Yaş Sendromu Ne Zaman Biter Ağlama Krizi İle Başa Çıkma

4 yaş sendromu 4 yaşına giren çocuklarda görülen normalin dışındaki davranışların olduğu bir dönemdir. Bu durumda çocuklarda ağlama krizi, öfke nöbetleri, inatçılık hali, agresiflik, bağırma ve huysuzluk gibi davranışlar gözlemlenir. 4 yaş sendromu

Çocuklarda 4 Yaş Sendromu Ne Zaman Biter Ağlama Krizi İle Başa Çıkma

4 yaş sendromu 4 yaşına giren çocuklarda görülen normalin dışındaki davranışların olduğu bir dönemdir. Bu durumda çocuklarda ağlama krizi, öfke nöbetleri, inatçılık hali, agresiflik, bağırma ve huysuzluk gibi davranışlar gözlemlenir. 4 yaş sendromu en geç 6 yaşında bitecektir.

Çocuklarda 4 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Çocuk Gelişimi Uzmanı Selma Yenidoğan bu hususta şu bilgiyi vermektedir

 1. 4 yaş sendromuna giren çocuklarda görülen ilk belirti her şeye olumsuz karşılık verip sürekli “hayır” demedir. Bu durumda çocuklar genellikle anne babalarından gelen fikirlere ve tavsiyelere karşı çıkarlar.
 2. Bu dönemde çocuklar her şeyi kendileri yapmak isterler. Bu yüzden sürekli “kendim yaparım” derler.
 3. 4 yaş sendromundaki çocuklar her zaman kendi dediklerini yapmak ve yaptırmak için bir direniş gösterirler.
 4. Bu dönemde çocuklarda sinir krizleri, öfke kontrolsüzlüğü, ağlama nöbetleri, normaldekinden daha yüksek konuşma, bağırma, çığlık atma, huysuzlanma, çevredeki insanlara veya eşyalara saldırma ve kendine zarar verme gibi anormal davranışlar görülebilir.
 5. 4 yaş sendromunda çocuklarda aşırı bir inatçılık hali ve benmerkezcilik görülür. Buna bağlı olarak her şeyi kendi başlarına özgür şekilde yapmak için direnirler.
 6. Bu çocuklarda çevreye karşı saldırganlık ve aşırı kızgınlık görülebilir
 7. 4 yaş sendromundaki çocuklar huzursuz oldukları için sürekli bir mutsuzluk içindedirler. Ayrıca iştahları da yoktur, çok yemek yemezler.
 8. Bu dönemde çocuklarda hayali arkadaş edinme gibi davranışlar gözlemlenebilir.
 9. Bu çocuklarda doğruyu gizleme ve yalan söyleme gibi huylar baş gösterebilir.
 10. 4 yaş sendromundaki çocuklarda sıklıkla yüksek sesli bağırmaya yakın konuşma tarzı gözlemlenebilir. Konuşması yaşıtlarına oranla ve her zamankinden daha yüksek tonda olabilir.
 11. Bu sendromda çocuklarda aşırı öfkeyi dışa vurum olarak çevredeki eşya ve oyuncakları kırma benzeri problemli davranışlar olabilir.
 12. Çocuklarda cinsellik konusu başta olmak üzere sık sık soru sorma hali içerisinde olabilirler.
 13. 4 yaş sendromundaki çocuklar çevresindeki büyüklerine, anne babasına, öğretmenlerine ve kendinden büyük kardeşlerine karşı çıkıp kötü konuşabilirler, küfür dahi edebilirler. Bu insanlara karşı sürekli karşı olarak eleştirebilirler.

4 Yaş Sendromu Olan Çocuklarla Nasıl Baş Edilir?

Çocuk Gelişimi Uzmanı Selma Yenidoğan bu hususta şu bilgiyi vermektedir

 1. Anne babalar 4 yaş sendromuna girdiği düşündükleri çocuklarını öncelikle bir çocuk doktoruna götürüp kontrollerini yaptırmalıdır. Çocuklarında fiziksel (kansızlık, B12 vitamin eksikliği vs.) herhangi bir problem olup olmadığından emin olunmalıdır. Çünkü B12 eksikliği ve kansızlık yaşayan çocuklarda 4 yaş sendromuna benzer davranış anormallikleri görülebilmektedir.  
 2. Çocukları 4 yaş sendromuna giren anne babalar mutlaka sakin olmalı ve sabırlı davranmalıdır. Çocuğa yansıtılacak herhangi bir öfke, bağırış, azarlama veya olumsuz bir davranış çocuktaki öfkeyi arttırıp onu daha da kötü  hale getirmekten başka bir şeye yaramayacaktır.
 3. Bu dönemdeki çocukların vücutlarındaki enerjinin atılması şarttır. Bunun için gün içinde en az 1-2 saat oyun oynaması, koşması ve hareket halinde olması iyidir. Çünkü bu tazr aktiviteler onu yoracak ve öfkelenip huzursuzlanması için fırsat vermeyecektir.
 4. 4 yaş sendoromuna giren çocuklar için anne babanın sevgisini hissetmeleri çok önemlidir. Ona sık sık sarılmak ve çok sevildiğini söylemek ona iyi gelecek ve öfkesini dindirecektir.
 5. Bu dönemde çocukların iyi ve uyumlu davranışları sonucunda onaylanıp taktir edilmesi çok iyidir. Çünkü iyi davranışları sonucunda anne babasından  göreceği taktir onu mutlu hissettirecek,onu iyiye yönlendirecek ve özgüvenini arttıracaktır.
 6. Anne babalar bu dönemdeki çocuklarına asla katı kurallar dayatmamalı ve ona cezalar vermemelidir. Bu tarz yaptırımlar onun zaten yüksek olan inat ve öfkesini daha da arttıracaktır.
 7. 4 yaş sendromundaki çocukların anne ve babalarıyla güzel ve sağlıklı iletişimde kalması önemlidir. Onunla zaman geçirmeye, muhabbet etmeye ve onu dikkatle dinlemeye özen gösterilmelidir.
 8. Bu dönemdeki çocukların sinirli ve öfkeli anlarında sakinleşmesi beklenmelidir.
 9. 4 yaş sendromundaki çocuklar katiyen yaşıtlarıyla veya herhangi başka biriyle kıyaslanmamalıdır.

Üstte sıraladığımız bu öneriler dikkate alındığında çocuklar ve aileler 4 yaş sendromunu daha sağlıklı ve kolay şekilde atlatacaktır. Bu dönemde anne ve babanın rolü çok büyüktür çünkü çocukların davranışları anne ve babalarının onlara karşı olan tutumlarına göre şekilllenmektedir. Anne babanın çocuğuyla güzel bir iletişimde olması ona bu zor döneminde yardımcı olacak ve sağlıklı gelişimine katkıda bulunacaktır. Tüm bunlara rağmen 4 yaş sendomu geçmezse uygun bir Çocuk Psikiyatri uzmanından yardım alabilirsiniz.

Mavi Kadın