10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:45

Çocuklarda ateşi düşüren, hastalıklara şifa 11 doğal tarif

Çocuklarda ateşi düşüren, hastalıklara şifa 11 doğal tarif

Çocukların bağışıklık sistemi yetişkinlerden daha zayıftır. Bu da nezle, grip, sinüzit ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıklarına daha sık maruz kalmalarına neden olabiliyor. Çocukların şifası için onları doktora götürebilir, hafif vakalarda ise aşağıda bildireceğimiz doğal antibiyotiklerden, bitkisel tedavilerden yararlanabilirsiniz:

Antibiyotikler ve diğer ilaçlar çocukların bağırsak florasını bozabiliyor. Bu nedenle bilinçli ebeveynler çocukları hasta olduklarında alternatif tıbba yöneliyor.  Doğal tarifler çocukların çeşitli hastalıklarına deva olabilir:

NEZLE VE GRİP İÇİN SOĞAN İLE DOĞAL ŞURUP TARİFİ

Nezle ve grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarının geçmesine yardımcı olan şurup tarifi: İlk olarak 1 adet soğanı küp küp doğrayıp bir kaseye alın. Ardından üzerine 2- 3 yemek kaşığı bal döküp kasenin ağzını kapatın. Bu şekilde 3 saat beklettiğinizde şurup hazır olacak.  Bu şurubu çoğununuza sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa 1-2 yemek kaşığı kadar içirin. Bal içerdiğinden mideye dokunmaz. Dahası nezle ve grip belirtilerinden biri olan ateşi düşürmekte de çok etkilidir.

ÇOCUKLARDA KAN YAPAN BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN ÇÖZÜMLER

Çocuklarda görülebilen kansızlık, sık hasta olma ve kabızlık gibi sorunlara şifa bulmak için bunları yapabilirsiniz:

  1. Sabah akşam çocuğunuza 1 tatlı kaşığı pekmez içirin. Düzenli pekmez verilmesi çocukta kansızlığa iyi gelecektir. Çocuğunuz pekmezin tadını sevmiyorsa meyve suyuna, portakal suyuna katıp bu şekilde verebilirsiniz.
  2. Kasaptan ilikli kemik alın, suda kaynatılın çorbalara ekleyin. Yemeklere ve çorbalara kemik suyu katmak çocuğun bağışıklığını güçlendirecektir.

SOĞAN SUYU İLE ATEŞİ DÜŞÜRÜN!

Soğan suyu doğal yoldan ateşi düşürebilir; ilk olarak soğanları rendeleyin ve suyunu elde etmek için süzgeçten geçirin.

Sonrasında elde ettiğiniz bu soğan suyunu çocuğunuza günde 3 kere ( sabah öğle akşam) 1 tatlı kaşığı kadar içerin. Tadına beğenmediği için içmeyen çocuklara soğan suyunu bal veya pekmez ile karıştırıp tadını güzelleştirerek verebilirsiniz.

Soğan suyunu çocuğunuzun ayak tabanına sürmek te ateşi düşürmeye yardımcı olabilir. Bu suyu sürdükten sonra yarım saat kurumasını bekleyin. Ardından bolca limon suyu ile ayakları ve eklem yerlerini ovalayın.

ÇÖREK OTU YAĞI İLE BALGAMI YOK EDİN!

Çocuğunuzda balgam problemi varsa bu kür tam size göre! Öncelikle bir diş sarımsağı ezin. Sonrasında sarımsağın üzerine 1 çay kaşığı çörekotu yağı ve 1 çay kaşığı zeytinyağını ekleyip güzelce karıştırın. Son olarak karışımı yarım saat beklettikten sonra çocuğunuzun ayak tabanına, sırtına ve göğsüne sürün.

ASTIM, BRONŞİT İÇİN SARIMSAKLA ÇÖZÜM

İlk olarak bir diş sarımsağı ayıklayıp yıkayın. Sonrasında sarımsağı ortadan ikiye bölüp ortasındaki yeşil otu çıkarın. Bir cezveye aldığımız sarımsağın üzerini geçecek kadar su koyup yumuşayana kadar pişirin. Piştikten sonra ocaktan aldığınız karışıma 1 yemek kaşığı pekmez ekleyip ezerek püre haline getirin. Hazırladığınız bu kürü çocuğunuza sabah ve akşam 1 tatlı kaşığı dolusu içirin. Bu kürü antibiyotik gibi uygulayarak 12 saatte bir kez vermeniz iyi olacaktır.

Sarımsak piştikten sonra içerideki asit kaybolduğu için bu kür mideye de zarar vermez. Ek olarak içindeki yeşil otu da çıkardığınız için ağızda koku da yapmaz.

Alternatif Tarif

1 adet siyah turbu iyice yıkayıp kabuklarını soyun. Ardından küp küp doğradıktan sonra üzerine 4 yemek kaşığı bal ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı ağzını kapatıp tamamen sulanması için bekletin. Tamamen sulandığından süzün. Hazırladığınız bu kürü çocuğunuza günde 4 defa 2 yemek kaşığı kadar içirin. Bu küre ek olarak çocuğunuza her gece ve sabahları aç karna olacak şekilde 1 yemek kaşığı da andız pekmezi içirin.

BOĞAZ ENFEKSİYONUNA UDİ HİNDİ İLE SAVAŞ AÇIN!

Çocuğunuzda boğaz enfeksiyonuna karşı doğal bir çözüm arıyorsanız bu kürü denemelisiniz! Yarım kase ılık yoğurdu 1 çay kaşığı toz udi hindi ile karıştırın. Hazırladığınız bu kürü günde 1 defa çocuğunuza yedirin.

Ayrıca çocuğunuza sabahları ve geceleri 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip içirin. Eğer çocuğunuz sirkeyi içemiyorsa soğanı rendeleyip bir tülbentten geçirip elde ettiğiniz soğan suyunu bal ile karıştırıp 1 tatlı kaşığı içirin.

TEREYAĞ ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİR!

Çocuklarda bitmek bilmeyen öksürük problemi için tereyağının etkili olduğunu biliyor muydunuz? Bunun için tavaya 1 yemek kaşığı tereyağı alıp eritin. Yağ yanmadan ocaktan alın ve 1 yemek kaşığı pekmez ile karıştırıp çocuğunuza içirin.

Bir diğer önerimiz; bir miktar zeytinyağını biraz ısıtıp çeyrek çay kaşığı kadar karabiber ekleyip çocuğunuzun göğüs ve sırtına surebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde çocuğunuzun göğsü yumuşayacak ve öksürüğü kesilecektir.

ÇOCUKLARDA KAS ve EKLEM AĞRISINA ZEYTİNYAĞI!

Çocuğunuzda kas ve eklem ağrılarını geçirmek için zeytinyağını kullanabilirsiniz! 2 yemek kaşığı zeytinyağını cezvede ılıtın ve içine 1 çay kaşığı toz zencefil ve zerdaçal ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bu kürü çocuğunuzun ağrıyan kas ve eklem yerlerine sürün ve üzerine sıcak su torbası koyun.

Püf noktası: Bu kürü uyguladığınızda çocuğunuza eski kıyafetler giydirmeniz iyi olacaktır çünkü zerdeçalın rengi kıyafete bulaştığında çıkmaz.

SOĞAN SUYU KULAK AĞRISINI DİNDİRİYOR!

Soğan suyu hazırlamak için öncelikle soğanı rendeleyin ve ardından bunu bir tülbentten veya süzgeçten geçirin. Hazırladığınız soğan suyunu çocuğunuzun ağrıyan kulağına  sabah ve akşam 1 damla damlatın. Bunun için her uygulamada taze soğan suyu hazırlamanız iyi olacaktır.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA KARNABAHAR İLE ŞİFA

Karnabahar çocuklarda idrar yolu enfeksiyonuna karşı çok etkilidir. Bunun için 500 mL içme suyunun içine 200 gram karnabaharı atıp 5-6 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra elde edilen karnabahar suyu ılınınca çocuğunuza yarısını sabah, diğer yarısını ise akşam içirin. Bu kürü uyguladığınız her zaman taze olarak hazırlamalısınız. Karnabahar kürünü çocuğunuza 7 gün içirip 3 gün ara verin ve daha sonra tekrar 7 gün içirip 3 gün ara verin. Tekrar 7 gün içirin ve bu şekilde toplamda 21 günü tamamlayın.

BURUN TIKANIKLIĞINI KARBONAT İLE AÇIN!

Öncelikle 1 su bardağı içme suyunu 5 dakika kaynatıp soğutun. Ardından içine 1 çay kaşığı tuz ( kaya tuzu daha iyi olacaktır) ve 1 çay kaşığı karbonatı ekleyip karıştırın.  Hazırladığınız bu suyu 10 veya 20 cc'lik şırınga ile çekip iğnesini çıkarıp çocuğunuzun burun deliğine yavaşça sıkın. Su diğer burun deliğinden çıkmaya başladığında işlemi hızlandırın. Eğer tıkanıklık çok ise bu işlemi diğer burun deliğine de aynı şekilde uygulayın.

  1. Eğer bebeğinizde burun tıkanıklık söz konusu ise şırıngayı 5 cc olanlardan kullanbilirsiniz.

  2. Bebeklere bu işlemi uygularken bebeği dizinize yüz üstü yatırın.  Yan ve sırt üstü yatırmamalısınız.
  3. Çocuklarda burun  tıkanıklığını engellemek için gece uyurken odadaki peteğin üzerine ıslak havlu koyun.

BEBEKLERDE PİŞİĞE MADEN SUYU İLE GELEN ŞİFA!

Pişiğin geçmesinde maden suyu oldukça etkilidir. Bunun için bebeğinizin poposunu maden suyu ile yıkayın veya pamuklu bez ile silin. Sonrasında ise bebeğinizin poposunda pişik üzerine bir parça pamuk ile zeytinyağı sürün. Bu uygulamada daha ilk seferde bile faydasını göreceksiniz. Fakat eğer yoğun bir pişik söz konusu ise bu uygulamayı birkaç gün sürdürün. Birkaç gün içinde pişiğin tamamen geçtiğini fark edeceksiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT