29 Mayıs 2020, Cuma 04:17

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Bitkisel Tedavisi Ameliyatı Kaç Yaşında Olur

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Bitkisel Tedavisi Ameliyatı Kaç Yaşında Olur

Geniz eti; vücutta ağız çatısı üzeri ve burun arkasında geniz bölgesinde bulunan bağışıklık sistemini bir parçası olan dokudur. Doğuştan herkeste olan bu doku; çocuklarda geniz bölgesinin neredeyse tamamını kaplamaktadır. Geniz eti çocuklarda 6-7 yaştan sonra küçülür ve 15 yaşından sonra yok olmaktadır. Geniz etinin yetişkin yaşlarda olan kişilerde görülmesi çok nadir bir durumdur. Geniz eti bağışıklık sisteminin bir parçası olduğundan vücuda herhangi bir mikrop girmesi halinde savaşan bağışıklık sistemine yardımcı olan geniz eti şişebilir. Bu şişlik zaman içinde tedavi gerektirmeksizin iyileşir ancak eğer kalıcı problemlere yol açarsa tedavi olunması gerekebilir. Bu geniz eti büyümesi problemi en yaygın olarak çocuklarda görülmektedir.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

  1. Çocuklarda gece ağzı açık uyuma veya horlama görülmesi
  2. Salya akıntısı
  3. Gece öksürükleri
  4. Uykuda solunum durmaları
  5. Yüksek sesle televizyon izleme ihtiyacı
  6. Uyku bozuklukları
  7. Sinüzit belirtileri yaşamak

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kulak Burun Boğaz (KBB) doktoruna gidilir.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuklarda geniz eti büyümesi doktorun yapacağı görüntüleme testleri ile kolayca teşhis edilmektedir. Bu görüntüleme testlerinin başında endoskopi yer almaktadır. Eğer doktor geniz etinin büyüklüğü hakkında endişeli ve hastada şikayetler görüldüğü durumlarda ameliyat ile geniz etinin alınması gerekebilir.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Yaygın olarak çocuklarda yaşanan geniz eti büyümesi; farklı birçok sağlık problemine(zeka geriliği ve çene yapısında bozulmalar vb) yol açabilir. Bu sebepten ötürü tedavisi geciktirilmemelidir. Geniz eti için tek tedavi ameliyat değildir. Uygun tedavi yöntemini hastanın durumuna göre doktor belirleyecektir.

Geniz eti ameliyatı (adeneidektomi); genel anestezi ile yapılmakta olan yaklaşık 15-20 dakika süren bir işlemdir. Bu ameliyatta işlem ağızdan girilerek gerçekleştirilir ve hastanın hastanede yatmasını gerektirmez.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  1. Geniz ameliyatı ağız veya burun içinden endoskopi yöntemi ile yapılır. Bu ameliyatın süresi yaklaşık 15-20 dakika sürer ve kanama riski çok azdır.
  2. Geniz eti ameliyatı sonrası hastalar hemen aynı gün taburcu edilir. İşlemden 3-4 saat sonra hasta yemek ve sıvı tüketimine başlar. Hasta 3-4 gün sonra tamamen iyileşir.
  3. Geniz eti ameliyatı; 3 yaştan sonra yapılır ancak eğer 3 yaşından küçük hastalarda geniz eti büyümesi sorun teşkil ediyorsa ameliyat yapılması faydalı olabilir.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Bitkisel Tedavisi

Zerdeçal

Zerdeçal; çocuklarda geniz eti büyümesi için çok faydalı bir besindir. Zerdeçalda bulunan antioksidan özellikleri iltihaplı adenoidlerle savaşır. 1 çay kaşığı toz zerdeçal ve bal 1 bardak ılık süte eklenmeli ve bu karışım tüketilmelidir. Eğer bu karışım uyumadan önce içilirse uyku problemlerini de azaltacaktır.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Hangi Sorunlara Yol Açar?

Çocuklarda uyku; öğrenmenin en büyük anahtarıdır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara sonucu uykunun zihinsel gelişime ve büyüme hormonu salgılanmasını sağladığı anlaşılmıştır. Geniz eti büyüme problemi çocuklarda sağlıklı uyku çekmeyi engeller. Uyku problemlerine bağlı ise çocuklarda zeka geriliği, öğrenme güzlüğü,solunum yolları enfeksitonu, ortak kulak enfeksiyonu, işitme kaybı, gece idrar kaçırma,iştah kaybı ve huzursuzluk görülebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT