Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çocuklarda görme sağlığını tehdit ediyor! A vitamini eksikliği hangi rahatsızlıklara sebep olur? 

Mavikadin>Sağlık>Çocuklarda görme sağlığını tehdit ediyor! A vitamini eksikliği hangi rahatsızlıklara sebep olur? 

A vitamini, çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmesi için vazgeçilmez bir vitamindir. Bu önemli vitamini almadıklarında ise bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çocuklarda A vitamini eksikliği hangi rahatsızlıklara sebep olur? İşte A vitamini eksikliğinin çocuklarda oluşturabileceği olumsuz etkiler:

A vitamini, çocukların geleceğini belirleyen bir vitamindir.
A vitamini, çocukların geleceğini belirleyen bir vitamindir.

Her çocuğun sağlıklı bir büyüme ve gelişme dönemi geçirmesi önemlidir. Bu dönemde sağlıklı büyüme ve gelişmenin temel taşlarından biri de A vitamini olarak öne çıkar. A vitamini, çocukların geleceğini belirleyen bir vitamindir. Ancak, bu önemli vitamini eksikliği, çocukların sağlığını olumsuz etkiler ve geleceklerini tehdit edebilir. Çocuklarda A vitamini eksikliği hangi rahatsızlıklara sebep olur? 

ÇOCUKLAR A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ HANGİ RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLUR?

Beslenme, bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemli bir yolu olabilir. Uzmanlar, grip ve diğer enfeksiyonlara karşı koruyucu olabilecek sağlıklı ve düzenli bir diyeti vurguluyorlar. Ancak A vitamini eksikliği, özellikle çocuklar için önemli bir sağlık sorununa yol açabilir. Araştırmalar, yetersiz A vitamini alımının her yıl 250 ila 500 bin çocuğun körlüğe neden olduğunu ve bu çocukların bir yıl içinde hayatlarını kaybettiğini göstermektedir.

İşte çocuklarda A vitamini eksikliğinin yol açabileceği ciddi rahatsızlıklar: görme bozuklukları, saç ve tırnak güçsüzlüğü, cilt kuruluğu, bağışıklık sistemi zayıflığına bağlı halsizlik, dudaklarda yaralar, dilde kızarıklık, kan miktarında düşüş, enfeksiyon riskinin artması, göz yaşının azalmasına bağlı göz kuruluğu.

Çocuklarda görme sağlığını tehdit ediyor! A vitamini eksikliği hangi rahatsızlıklara sebep olur? 

A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ HASTALIKLARI

A vitamini eksikliği vücutta göz sağlığına zarar verebilir. Gece körlüğü, kseroftalmi olarak adlandırılan geri dönüşü olmayan kornea hasarı gibi sorunlar, A vitamini eksikliğinin gözle görülebilen etkileri arasındadır. Aynı zamanda bu eksiklik, ciltte kuruluk, pullanma ve hiperkeratoza gibi cilt sorunlarına neden olabilir.

A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR? 

A vitamini eksikliği vücutta çeşitli metabolik rahatsızlıklar ve hastalıklar sonucunda meydana gelebilir. Bu hastalıklar arasında safra yolu tıkanıklıkları, yağ emiliminde bozukluklar, kistik fibrozis, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı ve safra asidi yetersizliği gibi durumlar bulunmaktadır.

A VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR? 

A vitamini ihtiyacını karşılayabilmek için uzmanlar tarafından önerilen besinler şunlardır: balık yağı, süt, peynir, yoğurt, maydanoz, ıspanak, mercimek, pırasa, yumurta, biber, karpuz, kavun, kabak, pazı, havuç, bezelye, patates ve brokoli.

Kaynak : Yasemin.com, Memorial.com.tr, Acıbadem.com.tr
Editör : Ceren Erdoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...