Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çocuklarda kabızlığın nedeni nedir? Lifli gıdaları tüketmeyenler yandı!

Mavikadin>Sağlık>Çocuklarda kabızlığın nedeni nedir? Lifli gıdaları tüketmeyenler yandı!

Doç. Dr. Burhan Aksu, kabızlık sorununun sadece beslenmeyle sınırlı olmadığını vurguluyor. Sosyal ve kültürel etkenlerin de kabızlığa neden olabileceğini belirten Aksu, çocuklardaki kabızlık sorununu anlamak ve tedavi etmek için önemli detaylar sunuyor. Peki çocuklarda kabızlığın nedeni nedir? İşte cevabı yazımızda…

Çocuklarda sıkça karşılaşılan sorunlardan biri kabızlıktır.
Çocuklarda sıkça karşılaşılan sorunlardan biri kabızlıktır.

Çocuklarda sıkça karşılaşılan sorunlardan biri kabızlıktır. Birçok ebeveyn, miniklerinin bu durumuyla başa çıkmak zorunda kalırken, kabızlık nedeniyle çocuklar şiddetli ağrılar yaşayabilirler. Medicana Hastanesi Çocuk Cerrahisi Doç. Dr. Burhan Aksu, kabızlığın tanımını iki günden daha uzun süren dışkılamama, dışkının sert olması, zorlanarak kaka yapma, ağrılı ve sert dışkı yapma şeklinde yapıyor. Ayrıca, "Her gün kaka yapan bir çocuk dahi, dışkının ağrılı ve sert olması durumunda kabız olarak değerlendirilmesi gerekir. Dışkılama sıklığı çocuğun yaşıyla değişkenlik göstermektedir. Bebekler günde 4 ila 10 kez dışkılarken, daha büyük çocuklarda beslenme alışkanlıklarıyla ilişkilendirilen dışkılama sayısı azmakta ve ileriki yaşlarda günde bir kez dışkılama normal hale gelir." açıklamasını yapıyor. Peki çocuklarda kabızlığın nedeni nedir? işte cevabı...

ÇOCUKLARDA KABIZLIĞIN NEDENİ NEDİR?

Sıkça sorulardan birisi çocuklarda kabızlığın nedeni nedir? Kabızlık, özellikle anne sütü alan bebeklerde ek gıdalara geçiş döneminde veya tuvalet eğitimi sürecinde sıkça karşımıza çıkabilir. Doç. Dr. Aksu, bu konuda şunları belirtiyor: "Anne sütü alan çocuklarda ve tuvalet eğitimi sırasında kabızlık geçici bir durumdur. Ancak tedavi gerektiren kabızlık nedenleri, organik kaynaklı nedenler olabileceği gibi en yaygın olanı olan fonksiyonel nedenler de olabilir. Fonksiyonel kabızlık, altta yatan bir organik neden olmadan ortaya çıkar. Bu, çocuklardaki kabızlığın ana nedenidir ve genellikle dışkıyı tutma davranışı olarak tanımlanır. Bu davranış, ailevi, çevresel, sosyal ve kültürel etkenlerden kaynaklanabilir. Çocukların sosyal hayatlarına ve okul performanslarına etki edebilen faktörler arasında ailelerinden ayrılma, okula başlama, bakıcı değişiklikleri kardeşlerle uyumsuzluk, arkadaşlık sorunları, okul başarısızlığı, dışarıda hijyenik tuvalet kullanmamak gibi sosyal nedenler yer alır. Bu nedenlerle çocuklar dışkı yapmaktan kaçınabilirler. Bu davranış sonucunda bağırsakların son bölümünde sert dışkı birikir ve zor bir şekilde atılır. Bu sırada makat bölgesinde çatlaklar oluşur ağrılı dışkılama korkusu nedeniyle çocuklar dışkı yapmaktan kaçınırlar ve rektumda biriken dışkı daha da sertleşir, istemsiz dışkılama zorlaşır. Bu bir kısır döngüye yol açar. Uzun süre devam eden bu durumda dışkılama ile ilgili sinir ve kaslar zayıflar ve tedavisi zor bir hale gelir. Ayrıca doğuştan gelen anatomik sorunlar, bağırsak sinir dokusu hastalıkları, mide-bağırsak sistemi hastalıkları, endokrin hastalıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları, bağ ve kas dokusu hastalıkları gibi çeşitli organik nedenler de kabızlığa yol açabilir ancak bunlar nadiren kabızlığın temel nedenleridir."

TEDAVİ YÖNTEMİ ALTTA YATAN NEDENLERE GÖRE BELİRLENİR 

Doç. Dr. Aksu, "Doğum anından itibaren çocuğun dışkılama alışkanlığı ve kontrolü hakkında kapsamlı bir öykü alınmalıdır" diyerek devam ediyor. Aksu ayrıca "Kabızlık, doğuştan itibaren varsa genellikle organik bir nedeni düşündürür örneğin Hirschprung Hastalığı gibi. Daha ilerleyen yaşlarda başlayan kabızlık genellikle öncelikle fonksiyonel bir nedenle ilişkilendirilir. Düşünülen nedeni belirlemek için fizik muayene yapılır ve bazı durumlarda görüntüleme testleri ve biyopsiler de gerekebilir. Kabızlığa bağlı olarak rektumda çatlaklar gibi sorunlar varsa, bu sorunların tedavi edilmesi önemlidir. Eğer rektumda sert dışkı birikmişse lavman kullanarak rektum ve bağırsakların boşaltılması gerekebilir. Eğer kabızlığa yol açan organik bir neden makat darlığı veya diğer nedenler belirlenmişse tedavi bu nedenlere yönelik olarak planlanır. Ayrıca fonksiyonel kabızlık durumunda, çocuğun sosyal ve psikolojik durumunun düzeltilmesi önemlidir. Bu, iyi bir iletişim gerektirir ve ailenin ve çocuğun iyi bilgilendirilmesini içerir" şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Çocuklarda kabızlığın nedeni nedir? Lifli gıdaları tüketmeyenler yandı!

ÇOCUKLARDA KABIZLIK SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR? 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Abdulrrahman Yıldırım, çocuklarda kabızlık sorunuyla başa çıkmak için bazı önerilerlerde bulundu. “Özellikle erik, armut, kayısı ve incir gibi lif açısından zengin meyveler çocuğun dışkısının yumuşamasına yardımcı olabilir. Bu nedenle kuru meyveler veya bu meyvelerden hazırlanan gıdalar tüketmek daha faydalıdır. Ayrıca fermente edilmiş lahana turşusu veya sebzelerden oluşan karışımlar yüksek probiyotik içerikleri sayesinde kabızlık sorunu yaşayanlara etkili biçimde yardımcı olabilir.” İfadelerinde bulundu.

KABIZ OLAN ÇOCUĞU HANGİ DOKTORA GİTMELİ? 

Sindirim sistemi içindeki organları ve bu organlara ilişkin hastalıkları inceleyen bilim dalına gastroenteroloji denir. 0-18 yaş arasındaki çocukların bu alandaki muayene ve tedavilerini gerçekleştiren birim ise çocuk gastroenteroloji birimidir.

Çocuklarda kabızlığın nedeni nedir? Lifli gıdaları tüketmeyenler yandı!

KABIZLIK BİR HASTALIK BELİRTİSİ MİDİR?

Kabızlık, aslında hastalık değil bir durum olarak kabul edilebilir. Bu durum bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabileceği gibi tek başına ve diğer hastalıkların varlığı olmaksızın da görülebilir. Kabızlık, oldukça yaygın bir sorundur ve insanlar genellikle sadece kabızlık sorunu yaşadıkları için tıbbi yardım aramazlar.

KABIZLIK NEYİN HABERCİSİ?

Kabızlık, bir dizi farklı nedenle ortaya çıkabilen yaygın bir sorundur. Bu nedenler arasında lifli gıdalardan fakir beslenme, yetersiz sıvı alımı, hareketsiz yaşam tarzı, tuvalete gitme hissini ertelemek, müshil ve lavmanların aşırı kullanımı, diyabet, huzursuz bağırsak sendromu ve çölyak hastalığı gibi sağlık sorunları yer almaktadır. Kabızlık bu nedenlerin bir veya birkaçının etkisiyle ortaya çıkabilir.

Kaynak : Abdurrahmanyildirim.com, Medicana.com.tr, Florence.com.tr, Sabah.com.tr
Editör : Ceren Erdoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...