Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çocuklarda kansızlığın belirtilerine dikkat! Uzman isim çözüm yollarını açıkladı

Mavikadin>Anne çocuk>Çocuklarda kansızlığın belirtilerine dikkat! Uzman isim çözüm yollarını açıkladı

Ciltte soluklaşma ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren kansızlık çocukların okul başarısına da etki ediyor. Eğer çocuğunuz sık sık hastalanıyor ve beslenmesinde bozukluklar görülüyorsa önlem almakta fayda var.

''Kansızlık semptomlarından bir ya da birkaçını yaşayan hastalarımızın bu konuda bir hekimden profesyonel yardım alması gerekir''
''Kansızlık semptomlarından bir ya da birkaçını yaşayan hastalarımızın bu konuda bir hekimden profesyonel yardım alması gerekir''

Çocukluk döneminde görülen kansızlık şikâyetlerine dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fevzi Akdemir, “Kansızlık özellikle çocukluk çağlarında gelişme geriliği, kilo alamama, okul performansında düşüklük, sık hastalanma ile kendini gösterebilir. Kansızlık beslenme bozukluğu gibi basit nedenlerle olabildiği gibi çok ciddi bazı hastalıkların da habercisi olabilmektedir” dedi.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fevzi Akdemir, kansızlık hakkında açıklamalarda bulundu.

SONRADAN EDİNİLMİŞ HASTALIKLAR DA ETKİLİ

Kansızlığın tanımını yapan Dr. Öğr. Üyesi Akdemir, “Dokulara ve organlara yeterli oksijeni taşıyacak miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi ya da hemoglobin olmaması durumuna anemi ya da kansızlık adı verilir. Hemoglobin değerinin desilitrede kadında 12 erkekte 14’ün altında olması durumu laboratuvar olarak kansızlık teşhisini koydurur. Kansızlık doğumsal ve genetik nedenlerle olabildiği gibi sonradan edinilmiş hastalıkların yansıması olarak da oluşabilir” diye konuştu.

"KAN HÜCRELERİNDE BOZUKLUK KANSIZLIK SEBEBİ"

Kansızlığın çok fazla nedene bağlı gelişebileceğini fakat temelde dört temel sebebinin olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Akdemir, “Herhangi bir sebepten dolayı kan kaybı, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde bozukluk ya da eksikliğe rastlanıldığında kansızlıktan bahsedebiliriz. Kırmızı kan hücrelerinin yapımı için elzem olan mineraller ve vitaminlerin eksik alımı ya da emilimi eksikliği ve kırmızı kan hücrelerinin hızlı yıkımına neden olan kadınlarda adet kanamaları, mide-bağırsak sisteminde kanamalar kansızlığa sebep olabilir. Pıhtılaşma hücreleri ya da faktörlerin azalması, kemik iliğinde kan hücresi üretiminin yetersiz olması ya da olmaması, çeşitli kemik iliği kanserleri, hamilelik, ergenlik, çok ileri yaş gibi birçok tehlikeli ya da çok hafif hastalık ve durumların seyrinde anemi görülebilir” şeklinde konuştu. Dr. Öğr. Üyesi Akdemir, kansızlık teşhisinde hemogram adı verilen tam kan sayımından faydalanıldığını söyledi.

HALSİZLİK VE CİLTTE SOLUKLAŞMAYA DİKKAT

Kansızlığın (aneminin) en yaygın sebebinin demir eksikliği anemisi olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Akdemir, “Kansızlığın aplastik, hemolitik, megaloblastik, pernisiyöz gibi alt tipleri mevcuttur. Kansızlığın tipi derecesi, sebebi veya kişinin genetik durumuna göre farklılık göstermektedir” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Akdemir, kansızlık belirtilerini şu şekilde sıraladı:

“Halsizlik, bitkinlik, çabuk yorulma, ciltte soluklaşma, baş dönmesi, iştahsızlık, isteksizlik, bazen çarpıntı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, ısınamama, hafif aktivitede bile nefes darlığı gelişmesi, cinsel isteksizlik, sinirlilik ve uykuya meyil, saçlarda güçsüzlük ve dökülme, tırnakların kırılgan hale gelmesi, gıda dışı şeyleri yemeye karşı istek gelişmesi."

Çocuklarda kansızlığın belirtilerine dikkat! Uzman isim çözüm yollarını açıkladı

GELİŞME GERİLİĞİ YAPABİLİR

Çocukluk döneminde görülen kansızlık şikâyetlerine değinen Dr. Öğr. Üyesi Akdemir, “Kansızlık özellikle çocukluk çağlarında gelişme geriliği, kilo alamama, okul performansında düşüklük, sık hastalanma ile kendini gösterebilir. Kansızlık beslenme bozukluğu gibi basit nedenlerle olabildiği gibi çok ciddi bazı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Dolayısıyla, kansızlık semptomlarından bir ya da birkaçını yaşayan hastalarımızın bu konuda bir hekimden profesyonel yardım alması gerekir” ifadelerini kullandı.

KANSIZLIĞA İYİ GELEN BESİNLER

Dr. Öğr. Üyesi Akdemir, kansızlığa iyi gelen besinleri şu şekilde sıraladı; yumurta, tavuk, böbrek, kırmızı et, karaciğer gibi sakatatların yanı sıra tahin helvası, kuru üzüm, kavun ve muz.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...