20 Mayıs 2022, Cuma 08:10

Çocuklarla en eğlenceli aktivite: Kardan adam nasıl yapılır? Resimli ve videolu anlatım

Çocuklarla en eğlenceli aktivite: Kardan adam nasıl yapılır? Resimli ve videolu anlatım

Kışın lapa lapa kar yağarken dışarı çıkıp kardan adam yapmak kadar keyif verici bir şey olamaz! Üstelik kardan adam yapmak için illa ki çocuk olmaya da gerek yok. Büyük küçük herkes hayal gücünü kullanarak kardan adam yapabilir. Farklı boyutlarda yapılan kardan adamları süslemek de bu işin en eğlenceli kısmı diyebiliriz… Sizde ailenizle, çocuklarınızla ya da arkadaşlarınızla kardan adam yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! İşte kardan adam yapımı hakkında bilmeniz gerekenler…

KARDAN ADAM NASIL YAPILIR?

Kardan adamlar görüntüleriyle sokakları ve bahçeleri süslerken, büyük küçük herkesi de mutlu ediyor. Kardan adamı dilediğiniz büyüklükte yapabilir ve hayal gücünüze göre süsleyebilirsiniz. Kardan adam yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yağan karın taze olması. Çünkü taze kardan yapılan kardan adama şekil vermek daha kolay…

Kardan adam yapımı videosu şöyle:

Adım adım resimli kardan adam yapımı:

 • Kardan adam yapmaya başlamadan evvel ellerinizin üşümemesi için su geçirmez eldiven giymeyi tercih edin. Böylece çocuğunuzla birlikte kardan adam yaparken hem üşümez hem de keyifli saatler geçirebilirsiniz.
 • Ardından kardan adam yapmak için mahallenizin, bahçenizin ya da balkonunuzun en güzel köşesini seçin.
 • Artık kardan adam yapmaya hazırsınız! Şimdi de kardan adam yapmak için yerde taze karı avuç içiniz ve parmaklarınızı kullanarak sıkıştırın, bir top şekli elde edin ve karlı zemin üzerinde kartopunuzu yuvarlayın. İstediğiniz boyutu elde edene kadar yuvarlamaya devam edin…

 • Kardan adamınızı iki katlı ya da üç katlı yapmak tamamen sizin isteğinize kalmış…
 • İki katlı kardan adam yapmak için bir adet büyük kartopu ile bir adet de orta boy kartopu yapın. 
 • Üç katlı kardan adam yapmak için ise biri büyük, biri orta, biri de küçük olacak şekilde 3 adet kartopu yapın.
 • Elde ettiğiniz kartoplarını istediğiniz boyuta getirmek için karın üzerinde yuvarlayarak büyütebilirsiniz. Kartoplarını oluştururken sıkı yapmaya özen gösterirseniz kardan adamınız sapasağlam olacaktır.

 • 2 katlı kardan adam yapmak için büyük olan kartopu alta gelecek şekilde istediğiniz yere yerleştirin. Büyük olan kartopu kardan adamınızın gövdesi olacak... Gövdenin üzerine de hazırladığınız diğer kartopunu yani kardan adamın başını yerleştirin.
 • 3 katlı kardan adam yaparken ise hazırladığınız kartoplarının büyükten küçüğe doğru gitmesi gerekir. Bu nedenle en alta en büyük kartopunu, üzerine orta boy kartopunu (gövdesini), onun da üzerine küçük kartopunu (baş kısmını) üst üste yerleştirin.
 • Evet kardan adamınızın iskeleti artık hazır, şimdi eğlenceli kısım olan süsleme zamanı! Kardan adamınızı zevkinize göre ya da çocuğunuzun hayal gücüne göre birlikte süsleyebilirsiniz.

 • Kardan adamın kollarını dallarla yapabilir ya da kardan kol şekli yapıp kardan adamın gövdesi ile birleştirebilirsiniz.
 • Kardan adamın burnu için; havuç kullanın. Havucu burnunun olduğu yere yerleştirmek için sert bir cisimle burnunun olduğu yeri oyabilirsiniz. Havuç yoksa dal gibi malzemeler de kullanabilirsiniz.
 • Kardan adamın gözleri için ise; kömür parçası, zeytin ya da renkli taşlar kullanabilirsiniz. Bu malzemeleri gözüne yerleştirirken hafif bastırmanız gerekecektir.
 • Kardan adamın ağzı için; bir dal parçası ya da koyu renkli boncuklar, bonbon şekeri, çakıl taşı ya da kavisli ince bir dal kullanabilirsiniz.
 • Son olarak kardan adamınızın başına şapka olarak bere ve plastik kova tercih edebilir, kardan adamınızın boynuna atkı sararak kardan adamınızı tamamlayabilirsiniz. İşte kardan adam yapımı bu kadar…

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT