13 Ağustos 2022, Cumartesi 08:50

Çok Programlı Lise Ne Demek?

Çok Programlı Lise Ne Demek?

Nüfusun ve öğrenci sayısının az olduğu bölgelerde düz lise, meslek lisesi, teknik liseyi tek okulda toplayan liseye çok programlı lise denir.

Sual: Çok programlı lise ne demek?

Cevap

Nüfusun ve öğrenci sayısının az olduğu bölgelerde düz lise, meslek lisesi, teknik liseyi tek okulda toplayan liseye çok programlı lise denir.

Çok Programlı Liseler, 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren Çok Programlı Anadolu Lisesi ismi ile eğitim-öğretimlerine devam etmektedirler.

Diploma okunan programa göre verilir, mesela çok programlı lisesinin meslek lisesi bölümünden mezun öğrenci meslek lisesi diploması, düz lise bölümünden mezun olan ise düz lise diploması alır.

Çok programlı lisenin mesleki ve teknik eğitim programlarından birinden mezun olan öğrenci, yalnızca mesleki ve teknik eğitim üzerine eğitim veren okullardan mezun olan öğrencilerle aynı hakka sahiptir.

Çevrenin ve okulun şartları göz önünde bulundurulup, çok programlı lisedeki bölüm ve programlar buna göre belirlenir.

Çok Programlı Liselerde (ÇPL) her program kendi müfredatına uygun eğitim vermektedir.

Çok programlı lisenin mesleki ve teknik eğitim programında uygulamalı eğitim imkanı da sunulmaktadır.

Çok programlı lisenin mesleki ve teknik bölümü öğrencilerinin, bölümleri ile ilgili staj imkanı mevcuttur, öğrenciler, okulda edinilen teorik bilgiyi program türüne göre uygun işyerlerinde uygulama imkanı bulur. Bunun karşılığında ücret alır ve sigortası yapılır.

Çok programlı mesleki ve teknik lise mezunu öğrenciler bölümüyle ilgili üniversitenin önlisans bölümüne sınavsız geçiş yapabilmektedir.

Çok Programlı Liselerde (ÇPL) düz lise bölümünden mezun olan öğrencilerde ise üniversiteye sınavsız geçiş imkanı mevcut değildir.

Bazı çok programı liselerde, içerisinde sabah-öğle-akşam yemeklerinin ücretsiz olarak verildiği pansiyon imkanı mevcuttur.

Çok Programlı Liselerde (ÇPL)  her öğrenci kendisine verilen derslerden meshuldür ve turizm, giyim, makine, düz lise vb, her öğrenci kendi bölümünden mezun olur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

11 Yorum

 1. Leyla

  Düz anadolu dahami iyi olur unuverdite icin

 2. Leyla

  çok programlı Anadolu lisesi normal Anadolu lisesi arasındaki farkı nedir

 3. Tuğba

  ÇOKPROĞRAMLI ANADOLU LİSELERİNDE SAGLIKLA İLGİLİ BÖLÜM VARMI

 4. Kutay

  çok programlı Anadolu lisesi normal Anadolu lisesi arasındaki farkı nedir

 5. Misafir

  Beylikdüzü Mimar Sinan çok programlı Anadolu lisesi normal Anadolu lisesi arasındaki farkı nedir

 6. Ibrahim

  ÇPL mi meslek lisesimi bide ÇPL de kızlarda varmı

 7. sıla

  çok iğrenç olmuş

 8. diyala

  yanı simdi duz liselerle anadolu aynımı oluyo

 9. misafir

  meslek lisesine gitmek mi daha iyi çok programlı anadolu lisesine gitmekmi daha iyi sizce hangisini tercih etmeliyim?

 10. HATİCE TAŞTEKİN

  Şuanda mevcut olan ÇPL lerin düz lise bölümünde 4 yıl boyunca verilen eğitimler fizik kimya biyoloji matematik geometri edebiyat vs. içerikli midir?eğer öyle ise sayısal eşit ağırlık ve sözel alanlarıyla mı mevcuttur. kısacası 4 yıl boyunca var olan ders programları nasıldır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  TEŞEKKÜRLER..

 
 
KAPAT