12 Ağustos 2022, Cuma 09:16

Çok Uyuyorum, Aşırı Uyku İsteği Neden Olur?

Çok Uyuyorum, Aşırı Uyku İsteği Neden Olur?

Çok uyumak, uykuya doyamamak altta yatan ciddi bir sorunun göstergesi olabilir.

Çok uyumak, uykuya doyamamak altta yatan ciddi bir sağlık sorununun göstergesi olabilir. 7-8 saat uyuyup uyanınca kendini yorgun hissetmek, bu kadar sürenin kişiye yeterli gelmemesi normal bir durum değildir. Genetikten, depresyona kadar pek çok faktör çok uyumanıza neden olabilir.

Neden çok fazla uyuyorum?

Yorgunluk

Yoğun tempoda çalışma, uyku bozuklukları ve hamilelik gibi durumlar yorgunluk ile halsizliğe neden olup çok uyumanıza yol açabilir. The National Sleep Foundation (Ulusal Uyku Vakfı) gündüzleyin vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için geceleri 7-9 saat uyumanın yeterli olduğunu bildiriyor.

Stres ve depresyon

Depresyon ve üzüntü çok uyumanın en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Stres altında olan, depresyon geçiren kişinin yaşam enerjisi düşer. Mayo Klinik uzmanları çok uyumanın depresyondan kaynaklandığını bildirip, bu durumun kilo alma, kendi bedenine yabancılaşma gibi çeşitli sorunlara yol açabileceğini de bildiriyor. Stres de uyku alışkanlığı üzerinde kısa süreli benzer etkilere sahiptir.

Uyku Apnesi

"American Association for Respiratory Care" uyku apnesinin dünyada milyonlarca kişiyi etkilediğini billdiriyor. Uyku apnesi gece boyunca periyodik olarak nefes durması şeklinde belirti verir ve uyku döngünüzün bozulmasına yol açar. Geceleyin düzensiz uyumak da sizi halsiz bırakıp gündüz çok uyumanıza neden olabilir.

Madde bağımlılığı

Ulusrarası Alkol Bağımlılığı ve Alkolizm Enstitüsü alkol, uyuşturucu ve madde bağımlılığı gibi alışkanlıkların kişiyi çok halsiz, güçsüz bırakıp çok uyumanıza neden olabildiğini bildiriyor. Bazı ilaçlar da yan etki olarak uyku yapabilir. Kullandığınız ilaç çok uyku yapıyorsa doktorunuzla görüşüp ilacı muadili ile değiştirtebilirsiniz.

Narkolepsi

Uyku apnesinin aksine, narkolepsi, beynin uyanıklık ve uykuyu kontrol eden belirli bir bölümünü etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Bu durum gündüz aşırı uyku hali ve kontrol edilemeyen uyku nöbetleri ile karakterize edilir.

Kleine-Levin Sendromu

Bu sendrom özellikle genç erkekler arasında çok yaygındır ve bir kaç gün boyunca uyuyup, sinirli bir şekilde uyanmak şeklinde belirtiler verir. Emory Üniversitesi'nden bir ekip, bazı insanların vücudunda somnogen isminde uyku veren bir madde bulunduğunu ve bu durumun normalden fazla uyku yaptığını bildiriyor.

İdiyopatik çok uyuma

Tıbbi terminolojide, "idiyopatik" nedeni bilinmeyen anlamında kullanılır. Başka bir deyişle çok uyumanızın altındaki nedenin tıbbi olarak henüz teşhis edilememesidir.

Uyumak Kaç Kalori Yakar, 1 Saat Uyursam Kaç Kalori Yakarım? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

18 Yorum

 1. Faruk

  Yapayalnız,mutsuz ve umutsuz olduğum için çok uyuduğumu kendime yediremiyordum bu okuduğum 6-7 yazıda aynı şey yazıyor. Bugün 16 saat falan uyumuş olmam gerekiyor şimdi yemek yapıp yiyip müzik dinleyip uyuyacam tekrardan

 2. zübeyir

  Bir ay belki 2 aydır b12 iğnemi yaptırmayı Unuttuğumu fark ettim bu konuyu okuyunca unutkanlık ta yapıyor;

  Bunun birçok sebebi var bendeki;

  Ayrıca, B2 ve 12 vitaminleri ile aynı kategoride bulunan B6 vitamini eksikliği durumunda insan vücudunda uyku bozuklukları baş gösterebilir.

  Bazı kişilerde şeker vs olabiliyor.

 3. Misafir

  Sabah gözümü açıyorum yine kapatip yatıyorum hiç uyanmak istemiyorum depresyondan oluyor bu nasıl gecicek

 4. Umit

  Her tür hastalık olur bu uyku ve yorgunluk varsa .
  Şeker , ciğer ,
  başka çok tür hastalık var uyku ve yorgunluk

 5. Ea

  Uykuyu uyanıklığa tercih ediyorum

 6. Enka

  Aksam erken uyusam bile Sabah kalkmak istemiyorum sabahlari alarmin sesini duyamiyorum hele gec uyusam is yerinde her kese sinirli oluyorum is arkadaslarimida kendimide uzuyorum eskiden aksam 9saat oglen 3saat uyurdum ama gene uykusuz be halsizdim uykum yuzunden HIC bisey yapamiyorum bunun nedeni nedir me yapabilirim??

 7. Gül

  Iyi günler ne kadar gece uyursam uyuyayım gündüzde durmadan uyuyorum birde çok halsizim üstelik calismiyorumda uyku apnesi dediler ne yapmam lazım bunun icin

 8. Çare yok

  Eve işten gelince yemekten sonra TV karşısında uyuya kalıyorum saat 20 :00 bazen 17:00 bı uyuyorum taaa sabah 07:00ye kadar ama yinede uykuya doymuyorum biri allah rızası için yardım etse sabah kalkamıyorum sanki 1 saat uyumuşum gibi geliyo

 9. nuran

  Okula gidebilmem için sabah 5:30 da kalkmam gerekiyor 6:50 dersim başlıyor öğlen 1 de bitiyor ve okuldan gelince saat 2 de uyuyorum akşam 7 de kalkıyorum yemek yedikten sonra 8 de tekrar uyuyorum sabah 5:30 a kadar ve hala uykumu alamıyorum kalktığımda kendimi hiç uyumamış gibi yorgun hissediyorum çok uyuduğum için derslerime sınavlarıma çalışıyorum bunun nedeni nedir?

 10. Gülbahar

  Ben sabahları kalkmak istemiyorum sürekli uykum geliyor uyku yüzünden eşimle tartışıyoruz çok uyuyorsun bunun nedenleri nedir

 
 
KAPAT