10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:36

COVID-19 kabusu bitmiyor: Fransa'da 46 mutasyonlu IHU varyantı tespit edildi!

COVID-19 kabusu bitmiyor: Fransa'da 46 mutasyonlu IHU varyantı tespit edildi!

Dünya, son derece bulaşıcı olan COVİD-19’un mutasyona uğramış türü Omicron ile boğuşurken, Fransa'daki bilim adamları, 46 mutasyona sahip potansiyel olarak endişe verici yeni bir varyant belirlediler. Adı IHU (B.1.640.2) olan yeni varyant şimdiye kadar güneydoğu Fransa'da yaşayan 12 kişide görüldü. Her ne kadar vaka sayısı 12 olarak kaydedilse de, yapılan araştırmalar esas rakamın 20'ye yakın olabileceğini gösteriyor.

Fransa, yeni korona varyantıyla alarma geçti. IHU (B.1.640.2) adıyla bilinen bu varyant, ilk olarak Kamerun seyahatinden dönen bir kişide tespit edildi. Varyantın taşıdığı mutasyon sayısı Omicron'dan daha yüksek. Omikron varyantının bulaşıcılığı Delta’dan daha yaygın fakat Delta varyantına göre daha hafif seyrediyordu. Bu durum çoğu insanı ‘her şey düzeliyor, artık virüs tehlikesi azaldı’ algısına sevk etmişken, şimdi yeni varyant tehlikesi kapıda. IHU varyantının ne kadar tehlikeli olduğunu veya nereden kaynaklandığını henüz bilmiyoruz.

Marsilya'da bulunan IHU Méditerrannée hastanesi, bu varyantın 2021 yılı Aralık ayının ilk haftalarında keşfedildiğini bildirdi. Orta Afrika ülkesi Kamerun'a giden ve bu virüsü oradan kaptığı düşünülen kişi, güney Fransa’da yaşayan 12 kişide daha bu varyantın görülmesine yol açtı.

IHU VARYANTI NEDİR?

B. 1.640.2 veya IHU diye isimlendirilen COVID-19’un en yeni varyantı ile geçtiğimiz ayda karşılaşıldı. Dünya çapında giderek yankı uyandırmaya başlayan yeni varyant, uluslararası gazetelerde de kendine yer buldu.

Bloomberg News’ın haberine göre IHU varyantı (B.1.640.2), 46 defa mutasyona uğrayan bir COVİD-19 türü. Varyantın, IHU Mediterranee Infection bünyesinde görevli Fransız araştırmacılar tarafından gün yüzüne çıkarıldığı için bu ismi aldığı bildiriliyor.

Méditerranée Enfeksiyon Üniversite Hastanesi Enstitüsü  araştırmacılarının ortaya çıkardığı bu varyant daha uzun süre gündemimizi meşgul edeceğe benziyor.

Omicron'dan bile daha fazla mutasyona uğramış!

Fransız bilim adamlarının açıklamasına göre B.1.640.2 adını alan yeni varyant, 46 kez mutasyon geçirmiş. Bu da onu Covid-19’dan daha bulaşıcı ve aşılara karşı daha dirençli bir duruma getirebilir.

Bu virüsün nereden çıktığı, ne derece riskli olduğu henüz belli değil. Virüsün kökenini ve tehditin boyutunu yeni araştırmalarla ilerleyen süreçte daha iyi öğreneceğiz. IHU varyantı ilk olarak, Kamerun'dan dönen birinde görülmesi bu virüsün Orta Afrika ülkesinde başladığını dair kesin kanıt oluşturmuyor.

Bununla birlikte, çok düşük aşılama oranları genellikle yeni koronavirüs mutasyonlarının ortaya çıkmasını da tetiklemektedir. ABD'deki Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesi'nden alınan verilere göre, Kamerun'da nüfusun sadece %2,4'ü tam olarak aşılanmıştır.

Yeni varyantların gelişme ihtimâlini azaltmak için yapılması gereken, aşı kampanyasını küresel çapta yaygınlaştırmaktır. Yoksa bunun sonu gelmez ve bir varyanttan kurtulsak bile, aşılama oranı düşük kaldığı sürece başka varyantlar oluşmaya devam eder.

Bunların kimi daha zararsız iken, kimileri büyük tehlike barındırır. Peki, söz konusu IHU varyantı insan vücudunda ne gibi etkilere yol açıyor? Şimdilik bu konu hakkında kesin bir şey söyleyemiyoruz.

IHU VARYANTININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

İlk IHU vakası 'Indeks vaka' şeklinde nitelendiriliyor. Aşılarının tam olduğu belirlenen IHU varyantı görülen hastaya, Kasım 2021 itibariyle Kamerun’dan döndükten 3 gün sonra koronavirüs testi yapıldı.

Test sonucu pozitif çıkan hastanın orta şiddetli solunum problemi yaşadığı öğrenildi. Bununla birlikte IHU varyantına sahip kişilerin farklı belirtilerle de karşılaşması mümkün. Semptomlarla ilgili detaylar, araştırmalarla belli olacak.

IHU VARYANTINDA AŞILAR ETKİLİ OLACAK MI?

Şimdilik bu varyantı taşıyan ortalama 20 kişi var. Dolayısıyla aşıların bu varyanta karşı ne derece etkili olduğunu bilmiyoruz. Vaka sayısının artması durumunda bununla ilgili daha objektif sonuçlara ulaşılacaktır.

Omicron virüsüne yakalanmamak için bağışıklığı nasıl güçlendirmeli, neler yemeli, içmeli? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT