2021-10-03 20:55:37 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:29

COVİD-19 (Koronavirüs) tedavisinde etkinliği ispatlanmış 5 bitki çayı

COVID-19 olarak da bilinen koronavirüs hastalığına iyi gelen bitkiler son zamanlarda arama motorlarında en çok aranan konular arasında yer almaktadır. Biz de makalemizde koronavirüsle savaştığı bilim adamları tarafından kanıtlanmış bitkilere yer verdik.

COVİD-19 (Koronavirüs) tedavisinde etkinliği ispatlanmış 5 bitki çayı

Dünyada ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılının Aralık ayında görülen Korona virüsün etkisi ve yayılması şu anda bile tüm dünyada devam etmektedir. Bu virüsü yenip hastalığı bitirmek veya hastalığın etkisini en aza indirmek için tüm dünyada birçok farklı yöntem üzerinde çalışılmaktadır. Bu yöntemlerin içinde hem tıbbi yöntemler hem de bitkisel yöntemler yer almaktadır.

Adaçayı Koronavirüse Karşı Etkili!

Almanya Duisburg-Essen Üniversitesi'nde uzmanlar yaygın olarak tüketilen bitki çaylarının korona virüs hastalığı (COVID-19), şiddetli akut solunum sendromu ve koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) üzerinde antiviral etkilerini inceledi. Bu çalışma sonucunda adaçayı ve perilla bitki çaylarının virüslere karşı etkiye sahip oldukları görüldü.

Covid 19’a adaçayı ile bitkisel çözüm;

Adaçayını hazırlamak için 1 su abrdağı sıcak su içine 1 tatlı kaşığı kuru adaçayını ekleyip bardağın ağzını kapatın. Bu şekilde çay 10 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Adaçayı günde 2-3 bardak kadar içilebilir.

Perilla Çayı Koronavirüsü Önlüyor!

Güneydoğu Asya ve Hindistan temelli olan perilla bitkisi, Çince binlerce yıl ilaç olarak kullanılmıştır. Bu yüzden Perilla bitkisi Japon nanesi, Çin fesleğeni veya Shiso olarak da bilinmektedir. Yapısında bol miktarda alfa-linolenik asit formundaki en zengin bitki bazlı omega-3 yağ asit bulunmaktadır. Perilla bitkisi geçmişten beri depresyon hastalıkları, anksiyete, astım, göğüs tıkanıklığı, kusma, öksürük, soğuk algınlığı, grip, balgam, tümörler, alerjiler, zehirlenme, ateş, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, kabızlık, karın ağrısı ve hazımsızlık tedavisinde faydalı olduğu için kullanılan bitkidir.

Koronavirüse karşı Perilla bitki çayı hazırlama;

İlk olarak küçük boylarda bir tencerenin içine 1 litre suyu alın ve içine bir avuç perilla yaprağı koyun. Ardından tencereyi ocağa alıp kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra 1-2 dakika fokurdadıktan sonra ocaktan alıp ılınmasını bekleyin. Hazırladığınız perilla çayını günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Yeşilçay’ın Bir Faydası da Koronavirüse Etkisi

Kanada'daki Queen's Üniversitesi'nden bilim adamları,yaptıkları çalışmada yeşilçayınkoronavirüsle savaşmakta etkili olduğunu tespit etmişlerdir. 1 bardak suyu cezvede kaynatın. İçerisine 1 tatlı kaşığı yeşilçay atıp 5 dk demleyip günde 2-3 kez için.

Meyan Kökü Çayı İle Korona Sizden Korksun!

Meyan kökü çok eski zamanlarda geleneksel Çin tıbbında kulanılan bir bitkidir. İçeriğinde bağışıklığı güçlendiren flavonoidler içeren meyan kökü, sahip olduğu antiviral ve antibakteriyel özellikler sayesinde soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı savaşmaktadır. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda meyan kökünün vücutta zararlı patojenlerin çoğalmasını önlediği ve Korona benzeri viral enfeksiyonlara karşı çok etkili olduğu görüşmüştür. Meyan kökü çayını hazırlamak için 1 bardak sıcak su içine 1-1,5 tatlı kaşığı meyan kökü atın ve ardından 5-6 dakika demlenmesini bekleyin. Bu çayı günde 2-3 bardak kadar tüketebilirsiniz.

Dr. Saraçoğlu Koronavirüs İçin Adaçayı Ve Ebegümecini Öneriyor

Dr. Saraçoğlu bu hususta:

Adaçayı ve ebegümeci bitkilerinin tedavi etme özellikleri çok olmasının yanısıra vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Duisburg-Essen Üniversitesi'nden Tıp Fakültesi Viroloji Enstitüsü Öğretim üyesi VuThuyKhanh Le-Trilling ve arkadaşlarının laboratuvarda yürüttüğü araştırmalar sonucunda adaçayının hem virüsün replikaz enzimini engellediği hem de yok ettiği görülmüştür. Kimyacı olarak arkadaşlarımla yaptığım adaçayı ve ebegümeci karşımının in-silico çalışması sonucunda bu iki bitki karıştırıldığında etkisinin 2 katına çıktığını gördük.”

Mavi Kadın