Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-08-16 04:39:53 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:40

Cranberry (Turna Yemişi) Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Google News

Kırmızı ayı üzümü ve turna yemişi olarak da bilinen cranberry, çekirdeksiz, hafif ekşimsi tadı olan kızılcık benzeri bir meyvedir.

Cranberry (Turna Yemişi) Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kırmızı ayı üzümü ve turna yemişi olarak da bilinen cranberry, çekirdeksiz, hafif ekşimsi tadı olan kızılcık benzeri bir meyvedir. Cranberry, kalsiyum, magnezyum, demir, manganez, fosfor, potasyum ve çinko mineralleri ile, C vitamini, K vitamini, B6 vitamini ve E vitaminlerinden oluşur. Protein, salisilik asit, flavonoidler, antosiyaninler ve triterpenoidler de cranberry’nin içinde bulunan diğer bileşiklerdir. Cranberry meyvesini yoğurda ve salatalara katabilir, keklere ekleyebilir, suyunu içebilir yahut yalın olarak tüketebilirsiniz.

Kanseri önler

"Planta Medica" tıp dergisinde haziran 1996 yılında yayımlanan çalışmada, cranberry yani turna yemişinin kanser önleyici bir bitki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca "The Journal of Nutrition" tıp dergisinde turna yemişinde bulunan fitokimyasalların prostat, akciğer, meme, kolon ve diğer tümörlerin oluşumunu önlemeye yardımcı özellikte olduğu bildirilmiştir.

Diş eti hastalıklarından korur

The Journal of the American Dental Association (Amerikan Dişhekimleri Birliği Dergisi)'nde geçen yazıda, cranberry meyvesinin bakterilerin dişe yapışmasını önleyip kişiyi diş eti hastalıklarından koruduğu bildiriliyor.

Ülseri önler

Cranberry suyu zararlı bakterilerin mide duvarına yapışmasını önlemeye yardımcı olabilir. Cranberry suyunun bu özelliği proantosiyanidin ismindeki antioksidanı içermesinden kaynaklanır. "Nutrition" tıp dergisi 2008 sayısında cranberry suyunun, mide ülserinin temel nedeni ve mide kanseri için risk faktörü olan Helikobakter pilori denilen bir bakterinin çoğalmasını engellediği bilgisi yer almıştır.

Hdl İyi kolestrolü artırır

American Chemical Society (Amerikan Kimya Derneği) tarafından 2003 yılında yapılan pilot çalışmada, cranberry suyunun yüksek dansiteli lipoproteini yani iyi kolestrolü artırıp kalp sağlığını korumaya yardımcı olduğu belirlenmiştir.

İdrar yolu enfeksiyonuna şifadır

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, cranberry, idrar yolu enfeksiyonundan kurtulmak için etkili bir bitkidir. "Üroloji Dergisi" Şubat 1998 sayısında yayınlanan bir çalışmada, cranberry suyunun, üriner sistemi idrar yolu enfeksiyonuna neden olan E. coli bakterisinden koruduğu bilgisi yer almıştır. "American Journal of Clinical Nutrition" (Amerikan Klinik Beslenme Dergisi)'nde kısa bir süre önce yayımlanan makalede günde 240 ml yani 1 su bardağı cranberry suyu içmenin kadınlarda idrar yolu iltihabı tekrarını %40 önlediği tespit edilmiştir.

Bağışıklığı güçlendirir

Cranberry, en iyi antioksidan olan C vitamini açısından zengin yapısıyla bağışıklığı güçlendirir, kişiyi hastalıklardan korur. Ayrıca cranberry'de bulunan fitokimyasallar bağışıklık sisteminin sağlıklı işleyişine yardımcı olurlar. Günde 1 su bardağı turna yemişi suyu içmeniz hastalanmanızı önleyecektir.

Kemik sağlığını korur

Cranberry, kemikleri, dişleri ve tırnakları güçlendirmeye yardımcı olan iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu yemiş aynı zamanda osteoporoz gelişme riskini azaltır. Günde 1 su bardağı cranberry suyunu bu amaçla içebilirsiniz.

Yaşlanmayı geciktirir

Turna yemişi, C vitamini, B3 vitamini ve B5 vitamini gibi güçlü antioksidan içeriğiyle serbest radikallerle savaşır, yaşlanmayla mücadele eder.

Cranberry (turna yemişi) suyu nasıl yapılır?

Yarım kilo turna yemişini tencereye koyun, üzerine 2 su bardağı su katıp kaynatın. Turna yemişi rengini suya verince cranberry suyunuz hazırdır. Ocaktan alıp soğumaya bırakın, daha sonra buzdolabına kaldırıp soğusun, dilerseniz şeker ekleyip servis yapın. Çok yoğun kıvamda olduysa su ekleyip inceltebilirsiniz.

İncir Suyunun Sağlığa 8 Faydası Ve Evde İncir Suyu Yapma Tarifi Tıklayınız

Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Aloe Vera Suyunun Sağlığa Faydaları Ve Yapılışı Resimli Anlatım Tıklayınız

Koyun Yoğurdunun Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Cranberry (Turna Yemişi) Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.