28 Ocak 2020, Salı 01:54

Croxilex Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir Croxilex 1000 mg Fiyat

Croxilex Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir Croxilex 1000 mg Fiyat

Croxilex Nedir Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir?

Croxilex doktorların sıkça reçete ettiği antibiyotiklerdendir.Croxilex; çok sayıda mikrop ve bakteri türüyle savaşabilen geniş spektrumlu ilaçlardan biridir ve antibakteriyel etkiye sahiptir. 12 yaş ve öncesi çocuklarda Croxilex’in tablet formları kullanılmamalıdır. Bu yaş grubundaki çocuklarda süspansiyon formundaki Croxilex kullanılabilir.Croxilex Bid 1000 mg fiyatı: 17,26 TL'dir.

Croxilex Ne İşe Yarar?

Croxilex, çeşitli vakalarda Croxilex hassasiyetine sahip bakterilerden kaynaklanan bakteriyel enfeksiyonlar için kısa süreli tedavi olarak uygulanmaktadır. Croxilex'in kullanım alanları, şöyle sıralanabilir:

 1. Tekrarlayan orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.
 2. Akciğer iltihabında, kronik bronşitin akut alevlenmelerinde ve diğer alt solunum yolu enfeksiyonlarının iyileştirilmesi için tercih edilir.
 3. İdrar kesesi (üretra) iltihabının, böbreklerdeki bakteriyel iltihaplanmanın ve idrar yolu iltihabının giderilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca idrar yollarıyla ve üreme organlarıyla alakalı başka enfeksiyonlar için de bu ilaçtan yararlanılır.
 4. İrin kesesi (apse), çıban, yara enfeksiyonları, selülit başta olmak üzere tüm deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavi edilmesinde oldukça faydalıdır.
 5. Diş apselerinde ve diş ve dişetiyle ilişkili başka enfeksiyonlarda iyileştirici etki gösterir.
 6. Dokulardaki ve kandaki toksinlerin ya da bakterilerin yol açtığı düşük lohusalık humması durumunda tedavi için Croxilex kullanılır. Ayrıca karın içi kan ve dokuların toksin veya bakteri içermesi probleminde ve bu gibi diğer enfeksiyon durumlarında da Croxilex etkin tedavi sağlar.

Croxilex Nasıl Kullanılır?

Her bir Croxilex tablet, çiğnenmeksizin tek parça hâlinde alınmalıdır. Şâyet gerekiyorsa, daha kolay yutabilmek için tabletlerin ikiye bölünmesinde bir sakınca yoktur. Ancak bu iki yarım tablet, arka arkaya, hiç beklemeksizin ve çiğnemeksizin yutulmalıdır. Sindirim sisteminde ortaya çıkabilecek şikayetleri minimum seviyeye düşürmek amacıyla öğünlerin başında almanız tavsiye edilir.

Yetişkinler ve 12 yaş üzeri çocuklar için;

 1. Hafif ve orta şiddetteki enfeksiyonlar için: Günde 2 defa 625 mg tablet alınır.
 2. Şiddetli enfeksiyonların tedavisinde: Günde 2 kere 1 g tablet kullanılır.

Diş enfeksiyonları için kullanılacak doz ise;

 1. Erişkinlerde ve 12 yaşından büyük çocuklarda: 5 gün boyunca günde 2 defa 625 mg tablet şeklindedir.

Kullanım müddeti, ilacın etkileri değerlendirilmeksizin 2 haftadan (14 günden) daha fazla olmamalıdır.

Croxilex’in Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Croxilex'in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Croxilex'ikullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz ve size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Çok seyrek görülen yan etkiler:

 1. Yüz, dudaklar, ağız, dil ya da boğazın şişerek yutkunma veya nefes alma güçlüğüne neden olması (anjiyonörotik ödem)
 2. Deri üzerinde oluşan döküntü, kaşıntı ya da kurdeşen, yüz, dudak, dil ya da vücudun diğer bölgelerinin şişmesi, nefes darlığı, hırıltılı soluk alma ya da soluk almada zorlanma gibi belirtilerle kendini gösteren aşırı alerjik durum (anafilaksi)
 3. İlaç alındıktan 7-12 gün sonra döküntü, ateş, eklem ağrısı özellikle kol altındaki lenf düğümlerinin şişmesi gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik durum (serum hastalığı benzeri sendrom)
 4. Deri yüzeyinin altında küçük noktalar halinde kırmızı yuvarlak beneklerin oluşması, döküntü veya ciltte morlukların oluşması gibi alerjik reaksiyonlarla kendini gösteren damar iltihabı (aşırı duyarlılık vasküliti)
 5. Dudak, göz, ağız, burun ve genital bölgede oluşan şiddetli kabartılar ve kanamayla belirgin seyrek görülen bir deri hastalığı (Stevens-Johnson Sendromu)
 6. Deride önce ağrılı kızarıklarla başlayan, daha sonra büyük kabartılarla devam eden ve derinin tabaka halinde soyulması ile son bulan ciddi boyutlardaki deri reaksiyonu. Bu hastalığa ateş, üşüme nöbeti, kas ağrıları ve genel rahatsızlık hissi eşlik eder (Toksik Epidermal Nekrolizis).
 7. İrin içeren küçük kabarcıklar ile yaygın kırmızı cilt döküntüsü (bülloz döküntülü dermatit)
 8. Deri altında şişlikler ve kabarcıklar ile kırmızı, pullu, döküntü (akut generalize ekzantemöz)

Seyrek görülen yan etkiler:

 1. Özellikle ayak tabanında veya avuç içinde meydana gelen kaşıntılı, kırmızı-mor renkte lekeler, deri üzerinde kurdeşen benzeri şişlikler, ağız, göz ve genital bölgede aşırı hassasiyet, ateş ve aşırı yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik durum (eritema multiforme)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Croxilex’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Çok seyrek görülen yan etkiler:

 1. Ateş, şiddetli üşüme nöbeti, boğaz ağrısı ya da ağızda ülser gibi enfeksiyonların sık meydana gelmesi gibi belirtilerle kendini gösteren hastalık (geri dönüşümlü agranülositoz)
 2. Halsizlik, baş ağrıları, egzersiz yaparken soluğun kesilmesi, baş dönmesi, ciltte ve gözlerde solgunluk ve sararma gibi belirtilerle kendini gösteren kansızlık (hemolitik anemi)
 3. İlaç kullanımına bağlı genellikle kanlı, sümüksü ishal
 4. Dilin renginin siyah renk olması
 5. Böbrek hastalığı (interstisyel nefrit)
 6. İdrarda kristallerin görülmesi (kristalüri)
 7. Mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, genel rahatsızlık hissi, ateş, kaşınma, deride ve gözlerde sararma ve idrar renginde koyulaşma ile belirgin karaciğer hastalığı (hepatit)
 8. Deri ve/veya gözlerde sararma (kolestatik sarılık)

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

Bilinmiyor:

 1. Grip benzeri belirtiler gösteren döküntü, ateş, salgı bezlerinde şişme ve anormal kan test sonuçları (beyaz kan hücreleri (eozinofili) ve karaciğer enzimlerinde artış içeren) (Eozinofili ve sistemik semptomların eşlik ettiği ilaç reaksiyonu ( DRESS)).

Çok seyrek görülen yan etkiler:

 1. Diş renginde değişiklik (Genellikle fırçalama ile giderildiğinden, iyi bir ağız temizliği ile diş rengi değişimi engellenebilir.)
 2. Aşırı hareketlilik
 3. Kasılma, nöbet ya da çırpınma

Yaygın olmayan yan etkiler:

 1. Baş dönmesi
 2. Baş ağrısı
 3. Sindirim güçlüğü
 4. Deride döküntü
 5. Kaşıntı
 6. Kurdeşen

Yaygın görülen yan etkiler:

 1. Mukozaları ve cildi etkileyen bir tür mantar enfeksiyonu (mukokutanöz kandidiyazis)
 2. İshal
 3. Bulantı
 4. Kusma

Bunlar Croxilex’in hafif yan etkileridir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT