Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
25-06-2016 04:41 | Güncelleme : 12-09-2022 17:01

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Google News

Evening primrose oil egzama ve diğer cilt hastalıkları, adet öncesi sendrom, menopozla ilgili sorunlar ve diyabetik nöropati tedavisinde de yararlı olabilir.

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Evening Primrose Oil (Çuha çiçeği yağı) Oenothera biennis bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağ çeşididir. Omega-6 ve Gama-linolenik asit deposudur. Bu makalemizde çuha çiçeğinin sağlığımız üzerindeki etkilerine yer verdik. Evening primrose oil egzama ve diğer cilt hastalıkları, adet öncesi sendrom, menopozla ilgili sorunlar ve diyabetik nöropati tedavisinde de yararlı olabilir.

GLA Eksikliği

Evening primrose oil yağı yağ asitlerinden gamma-linolenik asit ile doludur. GLA ve diğer yağ asitleri vücut fonksiyonları için çok önemlidir. Alkolik ve diyabetli kişiler GLA eksikliğine eğilimlidir; ve bu durum da romatoid artrit semptomları, kardiyovasküler hastalıklar gibi bir dizi sağlık sorununa yol açabilir.

Kalp sağlığı

Çalışmalar günlük bazda evening primrose oil yağı almanın kişinin kolesterol ve tansiyonunu düşürdüğünü koroner arter hastalığına karşı bir koruma sağladığını böylece kalp hastalığı ve kalp krizi riskini azalttığını göstermiştir.

Adet Sancısı

Çuha çiçeği yağı adet sancılarını hafifletmekte de kullanılabilir. Belirli çalışmalar bu iddiayı desteklese de diğer çalışmalar yanıtsız kalmıştır.

Diyabet

Diyabetli kişiler GLA üretmekte zorlanır, evening primrose oil yağı bunun için iyi bir takviye olabilir. Çalışmalar bu yağın diyabetli kişileri etkileyen diyabetik nöropati adlı sinir sorununun tedavisine yardım ettiğini göstermiştir. Bu durum bacaklarda ve ayak parmaklarında ağrı, karıncalanma, uyuşma ve diğer sağlık problemlerine yol açabilir.

Cilt sağlığı

Evening primrose oil yağı egzama ve diğer cilt sorunlarına GLA içeriği sayesinde çare olmaktadır, ayrıca cilt sağlığı için gerekli diğer yağı asitlerini de içerir.

Anti-İnflamatuar ve Rahatsızlık Giderici

Evening primrose oil yağı anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan romatoid artrit ve göğüs rahatsızlıkları belirtilerini hafifletmekte kullanılır.

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ile mücadele çocukların 3’de 2 ‘sinde evening primrose oil yağı kullandıktan sonra düzelmeler başladığı gözlemlenmiştir.

Kronik yorgunluk sendromu

Bazı ön çalışmalar kaliteli bir balık yağı ile birlikte evening primrose oil yağının kullanılmasının kronik yorgunluk sendromu için verimli bir tedavi olabileceğini göstermektedir.

İktidarsızlık ve kısırlığa devadır

GLA içeriği kan dolaşımını uyardığından erkeklerde iktidarsızlığı gidermekte yardımcı olabilir. Rahim işlevini geliştirmek için etkili olan GLA aynı zamanda gebe kalmakta zorlananlara da yardım edebilir.

Saç dökülmelerine iyi gelir

Temel omega-6 yağ asitlerinden olan GLA içeren çuha çiçeği yağı kapsülleri tüketmek saç dökülmesiyle savaşta etkili olabilir. Günde iki kez 500 mg almayı deneyin, 6-8 hafta içinde sonuçları göreceksiniz.

Saç Dökülmesine Sarımsak İyi Gelirmi, Saça Sarımsak Sürmek Ve Faydaları Tıklayınız

Doğum Kontrol Hapı Saç Dökülmesini Önler mi, Saç Uzatır mı?

Alkolü bırakma semptomlarını hafifletir

Beyin yoksunluk semptomlarını önlemek için prostaglandin E olarak bilinen bir tür prostaglandin salgılanmasını GLAdan ister; bu sayede belirli semptomlar önlenmiş olur. Nöbetler ve depresyon bu semptomlara örnektir.

Evenin primrose oil zararları

Evening primrose oil aldıktan sonra bazı ufak tefek yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından bildirilen bu yan etkiler arasında baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı ve ishal yer alır.

 UMMC evening primrose oil çok yüksek dozajda alındığında kişide mide ağrısı ve ve ishale yol açabileceğini bildiriyor. UMMC'ya göre, GLA takviyeleri, fenotiyazin antipsikotik ilaç alan hastalarda ve nöbet bozukluğu olan kişilerde nöbet riskini arttırabilir.

Patatesin Sağlığa Zararları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.