22 Ocak 2022, Cumartesi 23:01

D Vitamini Testi (25 Hidroksi, 25 OH D Vitamin D Testi) Normal Değerleri

25 OH vitamin D ve Hidroksi vitamin D olarak da bilinen 25-hidroksi D vitamini testi, vücuttaki D vitamini miktarını ölçmenin en kesin yöntemidir ve kan testi

D Vitamini Testi (25 Hidroksi, 25 OH D Vitamin D Testi) Normal Değerleri

25 OH vitamin D ve Hidroksi vitamin D olarak da bilinen 25-hidroksi D vitamini testi, vücuttaki D vitamini miktarını ölçmenin en kesin yöntemidir ve kan testi yoluyla yapılır. Bu test, kanda çok fazla veya çok az D vitamini olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. D vitamini vücudun sağlıklı olmasında çok önemli rolleri olan bir vitamindir.

Kandaki D vitamini 2 şekilde tespit edilir: 25 hidroksi D vitamini (25 OH D) testi ve 1,25 dihidroksi D vitamini (1,25 (OH)2 D) testi. Fakat kandaki D vitaminini belirlemek için genellikle  25 hidroksi D vitamini ( yani Hidroksi Vitamin D, 25 Oh Vitamin D)testi yapılır diğeri tercih edilmez.

25-hidroksi D vitamini (Hidroksi Vitamin D, 25 Oh Vitamin D) testi normal değerleri nedir?

 1. D vitamini düzeyi 30 ng/mL’nin üzerinde olmalıdır.
 2. D vitamini yetersizliği: 20-30 ng/mL arası,
 3. D vitamini yetmezliği: 20 ng/mL’nin altı.

Birçok uzman, 20 ila 40 ng / mL arasındaki seviyeyi normal aralık olarak kabul ederken, bazı uzmanlar ise 25-hidroksi D vitamini testi normal değerlerinin 30 ila 50 ng / mL arasında olması gerektiğini bildirmektedir.

25 hidroksi vitamin d düşüklüğü veya yüksekliği neden olur?

 1. Yeterli miktarda güneşlenmeme
 2. D vitamini içeren gıdaları yeterli miktarda tüketmeme
 3. Karaciğer ve böbrek hastalıkları
 4. Yetersiz beslenme
 5. Fenitoin, fenobarbital ve rifampin gibi belirli ilaçların kullanımı

25 hidroksi vitamin d testinde D vitamininin normalin üstünde çıkmasına yani D vitamini yüksekliğine hipervitaminoz D denir. Bu durumun en yaygın nedeni, gıdalarla veya ilaçlarla aşırı miktarda D vitamini alınmasıdır. Bedende fazla D vitamininin bulunması hiperkalsemi denilen kalsiyum fazlalığına yol açabilir. Kalsiyum fazlalığı ise böbrek hasarı dahil çeşitli sağlık problemlerine neden olur.

25-hidroksi D vitamini düşüklüğü için ne yapmalı?

25-hidroksi D vitamini seviyeniz düşükse bir Dahiliye doktoruna başvurmalısınız.  Doktor size D vitamini damla reçete edecektir. Ayrıca doktorunuz gerek görürse sizi fizik tedavi doktoruna yönlendirip D vitamini replasman tedavisi almanızı bildirir.

D vitamini testini sağlık ocaklarından da yaptırabilir, aile hekimine d vitamini ampül veya d vitamini damla yazdırabilirsiniz.

D vitamini Damlası Nasıl Kullanılır?

D vitamini damlasını kaç damla olarak kullanacağınız kişiden kişiye göre değişir. D vitamini eksikliğinize göre doktor miktarı belirleyecektir. Küçük bir parça ekmeğe damlatıp o ekmeği yemelisiniz. 

D Vitamini Ampül Nasıl Kullanılır?

D vitamini eksikliği yaşıyorsanız doktorunuz size damla veya D vitamini ampül reçete edecektir. D vitamini ampülün fiyatı 2,50 TL'dir. Ayda bir ampül kırılıp ekmeğe dökülüp bu ekmek yenir.  Her ay 1 tane D vitamini ampül kullandıktan sonra 4 ay sonra D vitamini oranlarınızı ölçtürmelisiniz.

25 hidroksi vitamin d testi ile ilgili doktorlara sorular ve cevapları

Sual: 25-Hidroksi Vitamin D:11 çıktı. Doktorum bildirdi normal değerler yazın 20-120, kışın 10-60 imiş. Geçen sene de bu tahlili yaptırmıştım ve sonuç 8.26 çıkmıştı. Değerler normal mi acaba yoksa d vitamini tedavisi görmeli miyim, ne yapayım?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Olcay Gedik'in cevabı: (Vitamin d eksikliği çok belirgin ve tedavi olmanız gerekiyor. )

Sual: 25-Hidroksi Vitamin D testi sonucum; 15,4. Bu rakam normal mi max ve minumum aralıklar nelerdir doktora gitmemi gerektiren bir durum var mı?

CEVAP

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Emre Lakşe'nin cevabı: (Evet d vitamini eksikliği var, fizik tedavi doktoruna gidip d vitamini replasman tedavisi almalısınız; normal değer laboratuara göre değişmekle birlikte en az 20-39'un üzerinde olmalıdır.)

Sual: Test yaptırdım, PTH değerim 121. 10 çıktı, 25-hidroksi vitamin değerim ise 3 olarak çıktı. Vücudumda şişlikler oluyor özellikle bacaklarımda neden olabilir?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Nuri Haksever'in cevabı: (D vitamini çok düşük. Bir yandan güneşlenin, bir yandan da eksik mikrobesinleri (D vitamini içeren yiyecekleri tüketmeye) almaya başlayın. Soruna neden olabilir.)

D Vitamini İçeren Besinler, D Vitamini Nelerde Bulunur? Tıklayınız

Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

Çinko Eksikliği Ve Yüksekliği Nelere Yol Açar? Tıklayınız

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

70 Yorum

 1. Merve

  Demir bağlama kapasitesi 481
  25hidroksi vitamin d 9.49
  Mcv 69.60
  Test yaptırdım yazmadığım yüksek yada alçak bir kaç değerler daha var doktora gitmeli miyim yardımcı olur musunuz lütfen

 2. MUSTAFA YÜKSEL

  İYİ GÜNLER 14 YAŞINDA BASKETBOL OYNAYAN 1,90 BOYUNDA OĞLUM VAR 25-OH VİTAMİN D 15,58 ÇIKTI.DEĞER BAKIMINDAN NORMALMİ VE DEĞİL İSE NE YAPILMALIDIR.

  05554410011
  mny@hotmail.com

 3. Zeynep

  Merhaba Hidroksi bir.D 15.61 çıktı ne yapmalıyım ?İyi çalışmalar

 4. Semsi

  Ş vitamini 11 çıktı aile hekimi hiç birşey yazmadı bende kas ağrısı var

 5. Büşra

  Kan değerlerime baktırdığımda 25-hidroksi d vitamini 6.7 çıktı normal midir ?

 6. Misafir

  MERHABA TEST YAPTIRDIM 25-HİDROKSİ VİT.D 5.18 ÇIKTI BUNUN İÇİN NE YAPABİLİRİM

 7. gülhan

  Hitroksit vitamin d 3. 84 çıktı ve düşük ne yapmalıyım bunun hakkinda ne düşünüyorsunuz?

 8. Ayla

  Hidroksi degeri 30 olması gerekirken 3.93 cıktı

 9. Misafir

  25 - hidroksi vitamin D yapılan ölçümde 2.9 çıktı bu normal mi

 10. Berken

  Hidroksivitamini d17. 81

 
 
KAPAT